Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Milyen talajt ajánlotok...

Milyen talajt ajánlotok édesvízi halak tartásához?

Figyelt kérdés
Csapósügér tartásában gondolkodom,leginkább köthető nem túl kényes növényekkel. Táptalaj szükséges egyáltalán? Vagy legyen azért néhány cm.?

2024. jan. 4. 02:52
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Sügéreknél valamilyen homokot szoktak aljzatként használni, mert állandóan forgatnak, ez miatt is felejtős a táptalaj, mert nem szerencsés ha annak anyaga beoldódik a vízbe. Növényeknek én anubiasokat javasolnék, azokat tudtommal nem eszik meg, ezek nem is annyira igényes növények, nem kell erős megvilágítás, és a vízből veszik fel a tápanyagokat, tehát a talajba sem kell őket belenyomni.
2024. jan. 4. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Mármint ez? –>


[link]


Itt láthatod is az igényeit. Többek közt relatív nagy helyet igényel s hidegvízi (vagy eleve hűvösebb helységben lesz az akva vagy valamilyen stabil hűtő módszerrel/ berendezéssel megoldod ,hogy 20 fok alatt legyen). Ha még nem volt akváriumod akkor vannak ennél kezdő-barátabb trópusi fajok, azokban némileg jobban tudok segíteni mert sügérekhez, pláne hidegvíziekhez nem értek annyira. De leírom az elképzeléseimet s majd a tapasztaltabbak biztos kijavítanak.


Legalább 300 literes akvárium vagy nagyobb.


Szűrésnek valami nagy külső szűrő. Bár egy alsópolcos rendszer kiépítése sem hülyeség. Főleg ha a jövőben többhalas akvát tervezel.

Lehet nem árt egy erősebb belső vagy powerhead az áramlás miatt. Legyen egy egészséges felszín mozgatás. Ha nem zavarnak a buborékok és a hang akkor porlasztóköves-légpumpás megoldások is szóba jöhetnek.


Táptalaj nem hiszem ,hogy kellene, ilyen körülmények közt nem nagyon maradnak meg olyan növények. Főleg ha esetleg túrkálós a hal.

Fő talajnak valami homok-szerű: rostált sóder, kvarchomok, gyöngykavics, szűrőhomok stb-stb. Ne legyen se túl darabos, se túl apró szemű. Olyan átlag 0,5-3 mm körüli. Nagyjából 5 cm vastagon.


Dekornak kisebb-nagyobb kövek és fák (fákat érdemes a kövekhez ragasztani). Lehetnek a boltokban kaphatóak, de ha van lehetőséged rá akkor jók a természetből összeszedettek is, ez nagyjából igaz a talajra is.

Az elrendezés többnyire az ízléseden múlik. Érdemes inkább középtájra s kicsit hátulra helyezni a dolgokat ,hogy elől maradjon úszótér.


A fákra s kövekre mehetnek anubias-félék (főleg nagyobbak), páfrányok, mohák. Kötözve vagy ragasztva.

Hátulra szép számmal valiznéria és hólyagos vizikehely meg esetleg más nagyobbacska crytocoryne félék illetve mehet fodros vízikalász is. Ők nem igénylik a táptalajt, sőt sokszor simán elvannak csupasz talajban is. Legfeljebb valamilyen gyökértablettára lehet számítani, majd azt ők határozzák meg (milyen hiánytüneteket mutatnak stb).

Ha szeretnéd tartani a biotóp-jelleget akkor inkább kimondottan eurázsiai és esetleg kozmopolita fajokat keress.


Járatod még halak nélkül a rendszer legalább 3-4 hétig. Utána ha minden rendben jöhetnek a halak. Ahogy nézem ezek a sügérek is fiatalon rajt alkotnak, szóval ha nagyon fiatal halakat tudsz beszerezni akkor mehet több. Később az akva méretétől, szűréstől stb függően lehet csökkenteni kell a létszámot. Hasonló szituációkban ha több hal van akkor általában minimum 3-4 az ajánlott ,hogy kicsit oszoljon az agresszió. Ha csak 2 van akkor nem ritka ,hogy a dominánsabb túlságosan elnyomja a kisebbet. Szóval indulásból akkora akva legyen ,hogy vagy egy halra tervezel vagy többre.

2024. jan. 4. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Gondoltam olyanra hogy alulra teszek valami homokfajtat, majd fole kisebb kavicsokat, a kerdesem meg az lenne, hogy a homok miatt mikor toltjuk fel az akvariumot nem lesz allandoan zavaros a viz?

Koszono az eddigi válaszokat is!

2024. jan. 4. 17:08
 4/8 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Ezek lemaradtak (az egyikről már linkeltem is):


[link] , [link] , [link] , [link]


Behelyezés előtt mosd át párszor a homokot.

S igen, csinálhatsz olyat ,hogy a homok tetejére szórsz egy vékony réteg valamilyen más talajt, ha az neked jobban tetszik. Csak ne valami színezett vacak legyen.


Egyébként biztos ,hogy egyből egy nagydarab, hidegvízi akvát akarsz? Nem azért, csak ahogy írtam ha kezdő vagy akkor lehet könnyebb lenne valami kisebb, részben-egészben trópusi cuccal kezdeni. Persze ha több forrásból utána olvasol akkor nem lehetetlen. Minden esetre sok szerencsét hozza.

2024. jan. 4. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2024. jan. 18. 02:18
 6/8 A kérdező kommentje:
Annyi kérdésem lenne meg hogy vizcsere milyen idokozonkent szukseges hozzajuk, illetve milyen szazalekos aranyban?
2024. jan. 25. 00:45
 7/8 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Átlagos esetben kb heti 1x 15-30%-ot szoktam/ szoktunk ajánlani. Viszont szerintem itt elég lehet kevesebb, legalább is pár hét-hónap után mikor már kezdenek rendesen beérni a dolgok. Attól függ. Nincs sok növény ezért belőlük nem jön sok bomlástermék (de emiatt a halaktól sem vesznek el sokat) s sok hal sem fér el, viszont azok nagyok ezért terhelnek rendesen. Cserébe a szűrő elég nagy kell legyen ,hogy ellensúlyozza mindezt.


Szóval biztosat legfeljebb cseppteszttel lehet mondani. Ha ammónia s nitrit kb 0 akkor a szűrés rendben, a nitrátot meg kb 10-20 körül-alatt érdemes tartani. Szóval megméred a nitrátot vízcsere előtt (majd esetleg vízcsere után is ,hogy lásd x vízmennyiséggel mennyit veszel ki), 1 hét után megint mérsz. Ha sokat emelkedett* akkor kelleni fog megint a vízcsere. Illetve ha túlzottan sokat* emelkedik akkor el kellene gondolkozni a bevitt kaja vagy a halállomány csökkentésén, extra növényeken stb.


*ahogy írtam konkrétan az ilyen halakhoz nem értek annyira ezért nem tudom nekik hol van az egészséges tűréshatáruk. Átlagos trópusi halaknál 25-30 ppm nitrát már határeset.

2024. jan. 25. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!!!
2024. jan. 29. 02:16

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!