Melyik külső szűrőt ajánlanátok?
Adott egy 170 literes akvárium.
Annyit szeretnék kérdezni, hogy a JBL CristalProfi e902 greenline - külső szűrő (90 - 300l) vagy ugyanennek a 60-200l változata lenne job választás, a tisztább viz elérése érdekében.
Szia! Kell hozzá a 902-es a gyári adatokat mindig felezd le, sőt talán még az eggyel nagyobb sem ártana. Nekem a 702-es van 140 literre de pont csak elég. Úgy lett jó, hogy bele tettem a JBL extra szűrőanyagát. Az agyaggolyókat középre. Persze akvárium függő is, ha pár sügért fogsz taratni növányek nélkül akkor, elég simán a 902-es.
Tele hallal meg növénnyel határ eset lesz... A JBL clearmec plust tettem a szűrőbe, úgy már vígan viszi az akvámat, csak 4 havonta azt sajnos cserélgetni kell benne.
Ez a 7,6 l-es térfogat csak parasztvakítás, a nettó szűrőtérfogat 5 liter sincs, úgyhogy ez mindenképpen kell.
A vízforgatás ugyanez, mióta a jbl ráált erre a green dologra, keveset fogyasztanak a gépei, de nem is nagy erőgépek. Mire beérik a szűrőközeg, 1/3-madra esik vissza a vízforgatás.
Úgyhogy idővel, pár hónap múlva, valószínűleg még a nagyobb mellé is fog kelleni egy gyors belső, ami rásegít az áramlásra.
A linkben is olvasható, ha pl. egyedüli szűrőnek akarnád használni, a GA szerint kb. 65 literig lenne jó. És ezt az áramlás (mechanikai tisztítás) gyengesége korlátozza le ennyire.
De biológiailag is 150-200 liter körül van a teljesítményének a vége, a 4,7 literes térfogat miatt.
Itt találsz egy táblázatot a ténylegesen használható méretekről: [link]
Nagyon sok múlik azon, hogy mi van az akváriumban. Ha nagyon sok a növény és nincs állat, akkor kevesebb szűrés is elég. Minden más is befolyásoló tényező: talajválasztás, világítás, stb.
Én azt javaslom inkább válassz fölé a táblázatban megadottaknak. Tudom, hogy drágább, de az sem olcsó, ha harmad áron kell eladnod a rosszul választott szűrőt, vagy további szűrőt kell beiktatni.
Általános akvarisztikai bölcsesség, hogy túlszűrt akvárium nincs. A fenti oldalról idézve: "A szűrő választásnál nem azt kell nézni, hogy elégséges-e a kiválasztott szűrő a megvásárolt akváriumunkhoz, hanem azt kell nézni, hogy mekkora mozgásteret kívánunk magunknak hagyni - mekkora tévedési lehetőséget akarunk magunknak biztosítani a későbbi időkre."
3-as azért a Green akva kicsit már túlzásba viszi, ezek az adatok egy nagyon kimaxolt profi high-tec akvárhoz vannak megadva. De tény, hogy azért is jobb egy nagyobb, mert ha egyszer még nagyobb akvát veszel, akkor is jó lesz.
Tényleg nincs túlszűrt akva, csak alul.
@Barnabas333 Van egy, azt hiszem, japán fazon a youtube-on, aki szűrés nélkül épít nano akváriumokat, akár garnélásakat vagy neonhalasat. Az a magic, hogy annyi növényt telepít be, hogy az összes tápanyagot felvegyék és ne maradjon tápanyag az algáknak. Azért nála sincsenek csodák. Induláskor (csak növénnyel) napi! 50% fölötti víz csere, később heti 50%-os víz csere.
A Green Aqua biztosra megy, amivel egy kezdő sem nyúlhat nagyon mellé. Amikor már tudod, hogy x mennyiségű növénnyel y mennyiségű hallal mennyi szűrés kell, akkor tényleg túlzás a táblázatuk. Ha viszont kevesebb, vagy egyáltalán nincs benne gyakorlatod (azért kérdez valaki ilyesmit a gyk-n, mert bizonytalan benne), akkor szerintem korrekt a táblázatuk.
2-es vagyok.
Én is adtam egy greenaqua-s linket, és utaltam is rá a válaszomban, hogy általában hogy számolnak.
Tény, hogy bizonyos értelemben túlzásba viszik.
A nézeteltérés onnan van, hogy a külső szűrőket 99,5 %-ban biológiai szűréshez optimalizálják, beért szűrőközeggel, nem sok áramlást tudnak csinálni. (nagy a szűrőtérfogatuk, ami lefojtja a keringetést. Viszont a nagy szűrőtérfogat, kiválóan gondoskodik a biológiai szűrésről.)
Ezért költséghatékony, és praktikus választás a biológiai szűrést egy külső szűrőre bízni, ugyanakkor a megfelelő flow kialakításhoz, rásegíteni az áramlásra egy erős, és akár kis térfogatú belső szűrővel.
A G.A. úgy számolta a saját számításait, hogy ezeket a szűrőket önmagában nézte, mindenféle belső áramoltató rásegítés nélkül!
Hát, ha egy olyan gépre akarjuk bízni az áramoltatást, ami nem erre van tervezve, lesznek nehézségek!
Pl.:
A táblázatban a 3. szűrő, 500 l/h, 3 l-es eheim. Lazán megszűr biológiailag egy 100 literes aksit, csak az ő 500 l/h-s vízforgatása rámegy arra, hogy a 3 liternyi beért szűrőközegen átpréselje a vizet, ezért kell mellé egy 5000 ft-os valami gagyi belső szűrő, ami besegít abban, hogy ne legyenek pangó részek az aksiban, és nagyjából 1-2 helyre (jobb esetben a szűrő beszívó csonkjához) terelje a mechanikai szennyeződést.
Ráadásul a GA az erősen növényes vonalat képviseli, ahol az ajánlott vízforgatás óránként 10-12...15-szöröse az aksi térfogatának! (névleges, de a gyakorlatban is marad belőle vagy 6-szoros vízforgatás)
Ha ezt egy arra alkalmatlan külső szűrővel próbálják meg elérni, nem kell csodálkozni rajta, ha 3-4..5-szörös méretű szűrőket ajánlanak.
De ha az ember beáldozza a látványt, és belefér, hogy legyen egy belső is az aksiban, akkor azért kisebb külsővel is megoldható a szűrés!
Ebben az esetben viszont ez a kisebb szűrő is a nagyobb, mert nettó szűrőtérfogatban ildomos elérni az akri térfogatának a 3 %-át, ami jelen esetben több, mint 5 liter lenne, és a nagyobbik szűrő is épphogy rendelkezik nagyságrendileg ennyivel (se) .
Volt egyébként nemrég hasonló téma, a 3. válasz az enyém:
https://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__halak-akvarisztika__..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!