Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Terhes a plattim?

Terhes a plattim?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Adott egy több, mint 2,5 éves narancssárga platti. Csak ő él egy 12-13 literes akváriumban egy apró harcsa társaságában (mindig kijöttek, sosem bántották egymást).


Pár napja vettem észre, hogy a plattim hasa eléggé felpuffadt. Ezen kívül mindene ugyanúgy normálisan néz ki, a színe, szemei, úszása stimmel, eszik is.

Viszont a hasa, főleg az eleje, nagyon megnövekedett. Olvastam a hasvízkórról (?) is, de annyira kevés képet találtam ezekről, hogy nem tudom eldönteni, hogy most beteg-e szegény vagy terhes. Egyáltalán ez létezik, hogy a harcsától...? (Az sem biztos, hogy a harcsa hím)


A kérdésem az lenne, amennyiben terhes, mihez kezdjek vele? Tegyem külön?


Vagy ha beteg, milyen gyógyszert/gyógymódot ajánlanátok?


Gondolom nehéz ezt így megítélni, pláne, hogy képet sem tudok csatolni, de szeretnék segíteni rajta.


Előre is köszi a tanácsokat!



2023. nov. 4. 01:15
 1/6 anonim ***** válasza:
95%

A hasvízkór elálló fenyőtobozszerű pikkelyekről felismerhető. Az elevenszülők el tudják tárolni a spermát egy ideig, de több mint két évig tudtommal nem, ezért valószínűbb hogy felpuffadt.


Nem lehet a harcsától terhes.

2023. nov. 4. 02:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Értem, de nem látszik rajta ilyesmi :/

Amit viszont észrevettem, hogy mostanában sokat van a víz felszínéhez nagyon közel. Eddig azért többször pihent az alján vagy bújt el valamelyik dekorban.

Volt egyébként még másik platti rajta kívül az akváriumban, de annak már majdnem egy éve szerintem.


Szerintem csinálok egy nagytakarítást az akváriumban, lecserélem teljesen a vizet, és nézek neki valamilyen vitamint.


Lehetséges, hogy egész egyszerűen kezd öregedni szegény? És azért gyengélkedik?

2023. nov. 4. 12:59
 3/6 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Ha a majdnem 3 év alatt nem jött össze akkor most már ideje lenne utána nézni minimum az akvarisztika alapjainak. Például:


[link] , [link] , [link] , [link]


Röviden a tartási körülmények nem voltak megfelelőek s lebetegedett. Csoda ,hogy ilyen sokáig bírta (talán nem *annyira* rosszak a körülmények…). Ez a nagy átka a szívósabb fajoknak, rossz körülmények közt is sokáig húzzák s utána a gazdi azt hiszi ,hogy nála minden rendben volt különben nem élt volna ilyen sokáig.😞

2023. nov. 4. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Ezek alapján miből látszik, hogy nem megfelelőek a tartási körülményei? Mármint mit rontottunk el?


Amikor ezeket a halakat beszereztük mindent megkérdeztünk, ami a tartásukat illeti.



(Sokat takarítjuk az akváriumot, szűrőt, vizet cserélünk, elég fényt is kap.)

2023. nov. 4. 13:49
 5/6 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Előre leszögezném ,hogy nem okoskodni, kioktatni akarlak, tényleg csak segíteni.

Szóval igaz ,hogy nem adtál meg túl sok infót, de már abból is látszik ,hogy nincs minden rendben. Sajnos az eladók sokszor vagy nem értenek hozza vagy direkt átvernek.


A 12-13 liter nagyon kevés. Még garnélázni sem sok, hát még halaknak. A sokszor elavult, lemaradott magyar állattartási törvény is 30 litert ad meg minimális élettérnek. Plattiknak kellene kb 50 liter környéke (s még ez sem nagy).


A létszám sem jó mert társas állat. Igaz ,hogy kb 1 éve még 2-en voltak, de 2 sem sok. Minimum 4-6 hal illene, nem kívánt szaporulat megelőzése miatt jobb csak hímeket.

A harcsa faját sem ismerjük (gondolom valamilyen Corydoras/ páncélosharcsa) viszont szinte biztos ,hogy az is rajhal. Azokból is a legkisebb fajoknak szintén kell legalább 30-40 liter, a nem annyira kicsi de gyakoribb fajoknak meg a duplája.


Egy akváriumnak nem sok teljes takarítás kell, hanem a természethez közeli életteret kialakítani amiben csak kivételes esetekben van szükség teljes takarításra.


Például egy sima, standard 54 literes akva. Minél nagyobb annál jobb.


Rá egy legfeljebb közepes erősségű világítás, nem baj ha kicsit erősebb. Watt osztva literben (ezt inkább fénycsöveknél használják) kb 0,3-0,5 w/l. Ugyan ez lumenben kb 20-40 lm/l.

Színhőmérsékletre kb 6500 kelvin.

Ezt rárakod egy időkapcsolóra s kb 8 órát mehet egy nap. Direkt napfény jobb ha nem éri az akvát vagy legalább is nem állandóan.


Szűrőből szinte mindegy milyen kivitelezés: belső, külső vagy akasztós stb. Rengeteg van, de most fogjuk egyszerűbbre. A lényeg a szűrőközeg ami ekkora méretben nyugodtan lehet csak szivacs.

Illetve a gyári ajánlás aminek az alsó értéke számít. Tehát ha egy szűrőn azt írja ,hogy 60-120 literig jó akkor az kb 60 literbe megy el.

Még egy fontos pont ,hogy ne csap alatt, klóros vízben mosd ki a szivacsot. Csak az akváriumból kivett vízben kell átnyomkodni kb havonta egyszer (függ a szűrő méretétől s a telepítettségtől).


Valami olcsó de jó talaj, pl: rostált sóder, gyöngykavics, kvarchomok, szűrőhomok stb. Kerüld a színezett kavicsot.

Átlag kb 0,5-3 mm szemcseméret. Kb 5 cm vastagon ,hogy például lehessen bele ültetni, plusz a talaj is ad stabilitást, extra életteret a szűrőbaktériumoknak.


Dekornak pár kő meg fa, esetleg kókuszhéj meg kerámia bújók. Ha bizonytalan vagy a környékbeliekkel/ nincs akváriumban biztonságosan használható akkor a boltban kaphatóak is megteszik. Nem kell kifőzni, elég csak lemosni. A fát le kell súlyozni vagy ragasztani kövekkel mert lebeg az első hetekben míg megszívja magát.

Rengeteg akva berendezési módszer van a neten. A műanyag díszeket itt is kerüld.


Néhány igénytelenebb növény, pl: hátulra indiai vízicsillag, kocsánynélküli ambúlia, átokhínár, valiznéria stb; középre cryptocoryne- és egyes echinodorus-félék; fákra-kövekre illetve közéjük beszúrva anubias-félék, páfrányok, mohafélék stb., s felülre pár úszó növény mint például békalencse, kagylótutaj.


Normál esetben az első 4-5 hétben nem tanácsos halat berakni, de most mehetnének bele a jelenlegi halak. 1-2 hét múlva meg újak. Azt még megemlíteném ,hogy szettet ne vegyél mert azokban rendszerint gyenge a technika.

A használt holmi nem ördögtől való. Nézz szét például Facebook csoportokban stb. Kis szerencsével mindez aprópénzből kivitelezhető. S nem csak a technika, növények is simán beszerezhetőek.


Takarítani meg elég heti 1x 15-30% vízcsere talajporszívózással. Plusz a szűrőtakarítás amit írtam korábban.


Ez a felszerelés bőven jó mondjuk 5-6 hím plattinak. Persze mindegyik bekezdésről lehetne oldalakat írni. Most csak rövidre fogtam s a fontosabb dolgokat írtam le. Az ajánlott oldalakon találsz bővebb leírásokat.

2023. nov. 4. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Jut eszembe, ebben a nagy litániában elfelejtettem a konkrét kérdésre reagálni.

Ahogy az 1-es is írta ha más tünete nincs akkor valószínüleg felpuffadt. Írd le mivel etetsz s mennyit.

Most nem baj ha koplal legalább 1-2 napot. Utána (ha már javulni látszik) fokozatosan, kis adag kaját adj. Elég 2 naponta egy kevés.

Vízcserék mehetnek legalább heti 2x max 50% talajporszívózással (azaz az aljzaton maradt kaját, mulmot is leszívjátok).


Száraz tápoknál előfordul ,hogy a halban szívják meg magukat ezért azoknál érdemes az adagot beadás előtt kicsit megáztatni.


Viszont sokkal jobbak a természetesebb ételek mint például élő vagy fagyasztott fekete vagy fehér szúnyoglárva, artémia/ sórák, cyclops, vízibolha stb. Vörös szúnyoglárva és tubifex ha lehet kerülendő.

Illetve puhára főtt/ forrázott zöldek mint mondjuk uborka, cukkini, tök s dinnye héja, sárgarépa stb, plusz esetleg algatabletta. A plattik mindenevők ezért igénylik mindkét típusú kaját, talán a növényi eredetűt kicsit jobban.

2023. nov. 6. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!