Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Hogyan rendezzek be egy 40...

Hogyan rendezzek be egy 40 literes akváriumot egy sziámi harcoshalnak? Illetve milyen berendezésekre van szükségem? Pontos termék megnevezéseknek is nagyon örülnék

Figyelt kérdés

Kezdő halas vagyok, és egy sziámi harcos halat szeretnék tartani, több helyen is azt olvastam hogy viszonylag egyszerű a tartása, és kis helyen is elvan. Egy darab hímet szeretnék egyedül tartani, de kissé bizonytalan vagyok. Hogyan kell előkészíteni a vizet, milyen növényekre, vízmelegítőre, szűrőre van szükségem? Illetve tehetek a vízbe alaposan megmosott és kiszárított tengeri kagylókat és kavicsokat(fehérek)? Milyen világításra van szükségem? Csapvizet milyen formában kell kezelni hogy megfelelő legyen a számára?


Esetleg még Szeged környékén tudnátok ajánlani tenyésztőt?



2023. aug. 17. 15:31
 1/5 A kérdező kommentje:
Még amit elfelejtettem hogy ez egy régi akvárium(jelenleg tele van vízzel odakint hogy nem-e szivárog valahol) és nincs teteje, mivel tudnám helyettesíteni?
2023. aug. 17. 15:37
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Örülök, hogy érdeklődsz a sziámi harcoshal (Betta splendens) tartása iránt! Íme néhány fontos dolog, amit érdemes tudnod az akvárium előkészítése során:


1. **Akvárium méret és berendezés:** Egy sziámi harcos halmnak a lehető legnagyobb helyet kell biztosítani, tehát a 40 literes akvárium megfelelő választás lehet egy hím számára. Az akváriumot szép növényekkel és díszítőelemekkel rendezheted be, azonban figyelj arra, hogy a növények ne zavarják a hal mozgását a víz felszínén.


2. **Víz előkészítése:** Használj klórszűrőt vagy kezelt vízet (álljon legalább 24 órát a klórnak elpárologni). A sziámi harcosok preferálják a langyos vizet (kb. 25-28°C között).


3. **Szűrés és fűtés:** Szükséged lesz egy kisebb, belső szűrőre a víz tisztán tartásához. Egy vízmelegítőre is szükséged lesz, hogy a vízhőmérséklet stabil maradjon.


4. **Díszítés:** Természetesen tehetsz akváriumba tengeri kagylókat és kavicsokat, ha tetszenek, de ügyelj arra, hogy ne legyenek éles élük, és ne okozzanak veszélyt a halnak.


5. **Növények:** A sziámi harcosok szeretik az elrejtőhelyeket, tehát válassz olyan növényeket, amelyek árnyékot adnak és rejtekhelyeket biztosítanak.


6. **Világítás:** A sziámi harcosoknak nincs szükségük túl erős világításra. Válassz egy közepes fényerejű LED lámpát, amely segít fenntartani az akvárium növényeinek növekedését.


7. **Táplálkozás:** A sziámi harcosoknak a megfelelő, jó minőségű bettatápokra van szükségük. Szárított, lebegő táplálék és esetlegesen élő vagy fagyasztott élelem is tartalmazhat.


Tenyésztőt az interneten vagy helyi akvárium üzletekben kereshetsz. Mielőtt vásárolsz, mindenképpen tájékozódj a tenyésztőről és nézd meg az állományt, hogy egészséges és jól gondozott halat választhass.


Említésre méltó, hogy a sziámi harcosok területvédők, tehát más hímekkel és azonos fajú halakkal való együtt tartásukra figyelni kell. Ha még kezdő vagy a halak tartásában, talán érdemes lehet kicsivel nagyobb akváriumban elindulnod, hogy a környezetük megfelelően stabil legyen.

2023. aug. 17. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Szembejött velem egy szűrő fűtővel felszerelve, nevén szólítva az OASE BioPlus Thermo. Erről tapasztalatok? Ár-érték arányban mennyire megfelelő, illetve mekkora méret kellene belőle? 50/100/200?
2023. aug. 17. 20:13
 4/5 anonim ***** válasza:
ferplast bluwave 03 en inkabb ezt ajanlanam. Arban hasonlo de tobb fele szurest alkalmaz. Nekem 10 evig uzemelt megallas nelkul.
2023. aug. 17. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Bemásolom egy valamikori kommentemet amiben nagyvonalakban az alapok megvannak:


“Felvázolok nagyvonalakban egy hirtelen elképzelt “minimális aksit”. Minimum 30-40 liter, de tökéletes egy standard 54-es is. Minél nagyobb annál stabilabb. Kezdőknek én inkább 60-80 liter körül ajánlom.


Világítás színhőmérsékletre kb 6500 kelvin és erőségben 20-40 lm/l (lumen osztva liter) körül. Wattban (így fénycsöveknél lehet számolni, LED-eknél inkább lumenben) ugyan ez kb 0,3-0,5 w/l. Ez közepes fényerő, illik legalább ennyi ,hogy ne csak 1-2 nagyon igénytelen gaz éljen meg.

Naponta úgy ~8 órát kell világítson, érdemes időkapcsolót venni.


Szűrőkből rengeteg van s ha nem akarod ,hogy a helyet foglalja akkor akasztós vagy valamilyen egyszerűbb külső megoldás, pl: némi barkácsolással egy oldalpolcos. Ha nem probléma akkor belső szűrő. A lényegibb rész ,hogy a gyári ajánlás alsó határa számít, pl: ha egy szűrőnek a gyári ajánlása 60-120 liter akkor az ~60 litert tud megszűrni.


Aljzatnak jó a rostált sóder, gyöngykavics, kvarchomok stb. Kerüld a színezett vackokat. Szemcseméretre kb 0,5-3 mm körül. Legalább 5 cm vastagon ,hogy többek közt lehessen bele ültetni.

Dekornak leginkább a boltban kapható kövek-fák, kókuszhéj stb. Itt is törekedj a természetes dolgokra s ne a műanyag izéket vedd meg. Ami “nem természetes” de jó azok a kerámia bújók.


Növényzetnek kezdőknek jók a cryptocoryne- és echinodorus-félék, anubias-félék, mohák, páfrányok, valiznéria, hínárfélék és hasonlók mint az indiai vizicsillag, kocsánynélküli ambúlia, átokhínár, érdes tócsagaz stb, úszó/ lebegő mint a békalencse, kagylótutaj, úszó májmoha, rucaöröm/ salvinia stb.


Így járatod a rendszer minimum 3-4 hétig s közben szorgalmasan olvasod a szakoldalakat (célszerű már előtte nekilátni olvasni). Utána ha minden rendben akkor jöhetnek a halak. Ami “kicsi-színes-nem szaporodik-könnyen tartható” az leginkább 4-6 hím guppi, akár endler akár szivárványos (akvárium méretétől s szűréstől függően akár kicsit több). Persze sok faj van ami kezdőknek jó.


Illetve ezeket ajánlom:

[link] , [link] , [link] , [link]


Amit külön kiemelnék: betták szeretik a meleg (26-28 fok), pangó vizet. Rossz úszók, főleg a nagyobb uszonyú változatok ezért tényleg nem kell nagy áramlás, meg úgy kb semmilyen.


Szeretik a dús növényzetet, főleg a felszínen úszót/ felszínig érőt.


Mindenképpen fedd az akvát mert könnyen megfázhatnak. Méretre vágatott üveglap vagy valami átlátszó műanyag is jó. Persze legegyszerűbb megoldás a gyári tetők, csak azokkal az a baj ,hogy szokott lenni beépített világítás ami viszont sokszor gyenge.


Az előző válaszoló egész jó kommentet írt (ChatGPT segített? :D) viszont annyi apróságba belekötnék az etetésnél ,hogy a fő eleségük legyen az élő vagy fagyasztott kaja. Tápok csak kiegészítésnek. Nem muszáj valamiféle “betta tápot” venned ha van más ami jó minőségű és olcsóbb.


Az ajánlott oldalak mellett ajánlom itt az oldalon a többi bettás és egyéb kezdő témákat érintő kérdéseket.

Meg egy jó tanács: mindig előbb olvass és csak azután vásárolj. Felkészülten menj a boltba különben bármit rád sózhatnak, az eladók sokszor vagy nem értenek hozza vagy egyenesen hazudnak (tisztelet a kivételnek, ugye).

2023. aug. 17. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!