Dánió halak kezdő emberkének?
Tesztet???
Hű, de sokat fogsz te még ide járni! :D
Jó, akkor lépjünk egyet hátra, és kezdjük ott, hogy egy akvarista, akváriumot tart fenn, nem pedig halat tart.
Persze az akváriumban, többek közt halak is vannak, nem a hal a lényeg, hanem a komplex élettér egészségben, egyensúlyban tartása, és hosszútávú fenntarthatósága.
Egyébként a dánió(k!! mivel rajhal, így 7-8 egyednél kevesebbet nem lehet belőlük tartani) valóban jó kezdő halak, másokkal kiegészítve.
Mivel jellemzően felszínen táplálkozó halak, így az akvárium felső 1/3 - 1/4 részét lakják be, ezért érdemes a vízoszlop alsóbb rétegeibe is tervezni valamilyen halat.
Így viszont már minimum 2 rajról beszélünk, amiknek hely, és víztömeg is bővebben kell!
És akkor (a teszt után) meg is érkeztünk az első valódi szemponthoz, ami meghatározza, milyen akváriumod lehet:
Mekkora akvárium fér el, mekkora a maximum (bútort is vedd figyelembe, ami elbír egy aksit) vagy pl. milyen anyagi keret áll rendelkezésre, mert minőségi cuccokkal dolgozva, ez azért elég drága hobbi is tud lenni.
(És itt vissza is utalhatok az akvárium vs. haltartás viszonyára, egy működő akváriumnál, pont a hal az, ami arányaiban nézve, gyakorlatilag ingyen van.)
“Kitöltöttem egy hosszú tesztet, aszerint hozzám dánió halacskák illenének.”
Lol :D tudnál linkelni ilyet? Kipróbálnám.
Amúgy gondolom zebra dánióra gondolsz. Kezdőknek is jó, közkedvelt halak. Kistestű (kb 5 cm), aktív rajhalak.
Leírom hirtelen milyen akváriumot képzeltem el DE! rendkívül fontos ,hogy semmit ne vegyél meg míg minimum az akvarisztika alapjai nem tiszták:
ha én kimondottan számukra kialakított akvát akarnék akkor szerintem 100 liter körül terveznék. Olyan formájút ami inkább lapos-hosszú, mintsem magas, de a standard 112, 120 stb literesek is jók.
Aljzatnak valami világosabb homok vagy sóderfélét, de nem fehéret hanem inkább olyan barnás-sárgást. De a sötétebb talajok is jók, ami tetszik.
Dekornak néhány nagyobb kő pár kisebb társaságában, körülöttük körbeszórva kisebb kavicsokkal. Lekerekített köveket használnék amilyenek általában szoktak lenni a patakokban, folyókban.
Illetve kisebb-nagyobb fák, nagyjából sodrásirányban elfektetve. Itt inkább olyan fatörzs vagy uszadék fa-szerűeket használnék s nem olyan ágas-bogas gyökérszerűeket.
Hátul illetve a kövek-fák közé növényeket. Nem túl sokat, de azért legyen egy egészséges mennyiségű és minőségű vegetáció. Hátulra olyan gyors növésűeket mint az átokhínár, kocsánynélküli ambúlia, vízicsillag stb illetve még valiznéria. A többi helyre cryptocoryne-félék, fák-kövek közé anubias, páfrányok, mohák stb.
Egy külső szűrő (ez lehet vödrös külső vagy oldalpolcos, alsópolcos rendszer, ami szimpatikusabb) és egy erősebb belső vagy powerhead az áramlás miatt.
Aztán ha minden klappol, megvolt a 4-5 hetes bejáratás stb jöhetnek a halak. A végleges létszám főleg az akva mérete és szűrés szabja meg, de rajhalakból legalább 10-12 számolnék. Szóval legyen mondjuk 12 dánió s ,hogy ne csak ők legyenek mehet szintén 10-12 kolibrihal, például. Meg 8-10 palacsinta algázó vagy valamilyen ancistrus, esetleg oto. Attól függ.
Mindegyik igényeit és sokminden mást részletesen megtalálod ezeken az oldalakon:
Ööh nagyom köszönöm a regényeket, kedves, hogy ennyi időt rászántatok a kérdésemre :DD
Sok új infót megtudam, és hallelja hogy egyikőtök se trollkodott. Egy-két dologgal azért már én is tisztában voltam, szóval annyira nem vagyok elveszett (hide the pain harold smile)
Egyébként itt a teszt, amit kitöltöttem, kettes :)
Ja és a fajták, amiket ajánlottál, szintén kezdőknek valók?
Aranyos kis teszt. De azért látszik az ilyeneken ,hogy az algoritmus néha vicces kedvében van :D Kétszer is végigmentem rajta itt-ott mást megadva. Az elsőnél aranyhalat kaptam annak ellenére ,hogy 5 évig élő halat jelöltem be (még viccesebb ,hogy a végén írta is ,hogy képesek 15 évig vagy tovább is élni), második körre pedig bohóchalat holott ott is édesvizet jelöltem. Szóval vannak ilyen kis wtf pillanatok az ilyeneknél, persze ettől még simán lehet ,hogy neked bejönnek a dániók.
“Ja és a fajták, amiket ajánlottál, szintén kezdőknek valók?”
A kolibrihalak és anci-k igen, előbbiek több dologban is hasonlítanak a dániókra.
A palacsinta algázók és oto-k (otocinclus, törpe szívóharcsa) egy fokkal “igényesebb”, érzékenyebb halak. De ha megvannak a megfelelő körülmények és nem baltázol el semmi drasztikusat akkor ők is könnyen tarthatóak.
Nagyrészt azért ajánlottam ilyen halakat mert a dániók és kolibrihalak is főleg felül mozognak, az említettek meg aljzatlakók. Persze nem csak velük lehet együtt tartani dániókat, sok lehetőség van még.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!