Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Hogyan álljak neki betelepíten...

Hogyan álljak neki betelepíteni a növényeket?

Figyelt kérdés
Vettem egy 100l akváriumot, minden felszerelés meg van hozzá. Mielőtt összerakom szeretnék normális aljzatot növényekkel. Hogyan álljak neki? Egy pár tippet-tanácsot elfogadok:)
2023. máj. 12. 14:21
 1/7 anonim ***** válasza:
40%
Majd várunk képet róla:)
2023. máj. 12. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Tevenyereggyarto ***** válasza:
86%
Fontos lenne tudni ,hogy mik a tervek illetve ha van már világítás is akkor az mit tud? Szűrés, világítás (növények esetében főleg az utóbbi) alapjaiban szabja meg a lehetőségeket. Persze bármikor lehet fejleszteni, barkácsolni stb, de először lássuk mit szeretnél s a jelenlegi szettel mit lehet elérni.
2023. máj. 12. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Eddig van egy Tetra 600 ex plus külső szűrő, egy Juwel 100w fűtő és egy aqua zonic dual led 39w lámpa.

Tervben egyenlőre bettát szeretnék, tovább még nem gondoltam ki hogy legyen.

2023. máj. 12. 15:54
 4/7 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Oké, sem a szűrő sem a lámpa nem egy nagyüzemi erőgép, de nem is kell az legyen. Aranyos kis low tech akvát össze lehet hozni.

Növényekből tudom ajánlani a “szokásos kezdő” növényeket: cryptocoryne- és echinodorus-félék, anubias-félék, mohák, páfrányok, valiznéria, hínárfélék és hasonlók mint az indiai vizicsillag, kocsánynélküli ambúlia, átokhínár, érdes tócsagaz stb, úszó/ lebegő mint a békalencse, kagylótutaj, úszó májmoha, rucaöröm/ salvinia stb.

Ezek kb mind jól megélnek közepes fényerő alatt, átlagos talajban, szerény tápozással.


Meg még tudom ajánlani “szárazföldi” növények használatát: gyökeres részük a vízben, leveles a levegőben. Nagyot tudnak dobni a szűrésen is. Ilyenre használható például zöldike/ csokrosinha, hálóslevél/ fittonia, édesburgonya, buzogányvirág, különböző pletyka fajok és szobai futóka, szürke madársóska, monstera fajok stb.

Én rendszerint egy-két hajtást vízben gyökereztetek meg s úgy használom fel. Ha a cserépből kiszedsz egy idősebb növényt akkor nagyobb eséllyel fog belerohadni, frissen vásárolt növényeknél ez ritkább. Minden esetre a gyökerüket alaposan tisztítsd le.


Talaj: Aljzatnak jó a rostált sóder, gyöngykavics, kvarchomok stb. Kerüld a színezett vackokat. Szemcseméretre kb 0,5-3 mm körül. Legalább 5 cm vastagon ,hogy többek közt lehessen bele ültetni.

Egyébként ezt csinálhatod úgy is ,hogy ha nem tetszik a kinézete akkor az aljzat tetejére raksz egy réteg neked tetsző talajt/ homokot.

Behelyezés előtt többször öblítsd át különben poros-mocskos lesz a víz.


Majd miután bent van ültesd bele a növényeket. Van aki a legnagyobbakkal kezdi, van aki egyszer a kicsiket ülteti be majd fokozatosan feltölti s úgy a nagyokat is. Úgy csináld ahogy neked kézenfekvőbb. Minden esetre ha sok a hosszú, hínárszerű akkor azokkal érdemes megvárni a feltöltést vagy behelyezés után rövidesen feltölteni az akvát mert egészen másképp fest ha már látod hogyan fognak állni (ugye víz nélkül csak elfekszenek).


Dekornak leginkább a boltban kapható kövek-fák, kókuszhéj stb. Itt is törekedj a természetes dolgokra s ne a műanyag izéket vedd meg. Ami “nem természetes” de jó azok a kerámia bújók.

Természetből szedett kövek-fák is jók, de azokkal vigyázni kell. Nem mindegyik mehet az akvába s igényelnek alaposabb előkészületeket (pl: köveket kifőzni; fákat alaposan lepucolni, leforrázni (de nem főzni), biztonságosabb előre beáztatni több hétig mintsem egyből az akvába rakni stb).


A szűrőről írtam ,hogy nem egy túl erős darab (főleg miután rendesen beért) de mivel bettát tervezel ezért nem is baj, sőt. Általában szoktuk ajánlani ,hogy a külső mellé legyen téve egy belső az áramlás miatt, de a bettának pont az a jó ha szinte nincs is áramlás.


Egyébként ekkora méretben már mehetnek társhalak. Persze függ a betta habitusától, de nálam 100 literben nem volt bajos egy csapat ékfoltos razbóra (kb 8-12 körül) és Pangio-csíkfélék (pl: párduccsík vagy csokicsík, ilyesmik, kb 6-8). Betta és paradicsomhal mellett is voltak ezek nálam probléma nélkül. Persze ha csak egy bettát akarsz az sem baj.

2023. máj. 13. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Ja, meg akkor már ezeket is linkelem mert miért ne:

[link] , [link] , [link] , [link]


Egyébként nagy pacsi amiért előre kérdezel, tervezel stb s nem utólag kell foltozgatni valami elgányolt rendszert. Szóval ügyes vagy 😁🙌

2023. máj. 13. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm, ez így nagyon segítség egy kezdőnek!:) Azt hittem, mielőtt rakok bele növényt meg kavicsokat, kell bele táptalaj. Az ilyen szinten még nem szükséges? Vagy jó azért ha van?
2023. máj. 13. 16:04
 7/7 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Attól függ. Ha akarsz táptalajt akkor igen, azt kell legelőször. Viszont a növények amiket ajánlottam megélnek táptalaj nélkül is (sőt, az olyanokat mint például a anubias, páfrányok nem is szabad elültetni, mohák szintén inkább kötözősek, úszónövények nyilván nem ültethetők stb).

Az olyanok mint mondjuk a crypto-k és hasonlók szeretik főleg gyökérről felvenni a tápanyagokat ezért szebbek ha nyomsz alájuk tápgolyókat/ táptablettákat. Azt lehet akármikor, sőt azok ugye úgy vannak kitalálva ,hogy bármikor pótolhatók.


Táptalajról annyit ,hogy ha raksz akkor feltöltés után ne nagyon húzgáld-rendezd a növényeket vagy csak nagyon óvatosan mert a felkavarodó táptalaj problémákat okozhat (pl: algásodás, esetleg plusz ammónia stb).

2023. máj. 13. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!