Ezek a fajta növény tápok érnek valamit, vagy inkább hanyagoljam?
Régen használtam de leszoktam róla. Ártani nem árt, valamit használnod kell.
A kár amit ezek a szerek okoznak az hogy nem keresel saját módszereket.
Rákerestem, hát az ilyenek általában pont nem sokat érnek. Akkor már inkább egy TF vagy Easy Life, ilyesmik. Próbáld ki s pár hét távlatában kiderül segített-e.
Hogy egyáltalán kell-e használni növénytápot s milyet/ mennyit az a tartani kívánt növényektől s a hiánytüneteiktől függ. Össze lehet hozni olyan akvát is ahol nincs más csak ami a halürülékből jut (esetleg kis micro+kálium tartalmú folyékonnyal kiegészítve, ha kell). Persze az ilyenek általában nem olyanok mint a keményvonalas növényes akvák dugig növényesítve 30+ fajjal, kérdés ,hogy mi a cél, mit szeretnél elérni.
Mekkora az akvárium? Hány hal van? Mértél nitrátot (csepegtetős teszttel)? Milyen növények vannak? Megvolt a bejáratási idő?
Ha vannak halak emberesebb mennyiségben (tehát nem olyanra gondolok mint mikor egy 100+ literes növényesbe van egy maréknyi másfél centis nanohal) akkor kell legyen nitrát is. Ugye termelnek ammóniát, azt a szűrőbacik lebontják nitritre majd nitrátra. Ha nitrogénhiány van akkor:
vagy túl kevés nitrát keletkezik
vagy van nitrát de valami másból van hiány ami miatt nem tudják felvenni s nitráthiány formájában ütközik ki. Ez utóbbi eset miatt kellene rámérni.
Vagy esetleg durván alulszűrt az akva s nitrát alig de ammónia az egekben. Persze ennek vannak feltűnőbb jelei is mintsem némi nitrogénhiány.
63 literes az akva, 11 db hal, ebből 5 tegnap jött,növénynek egy mocsári ál hortenzia, illetve valiznéria, a bejáratási idő nem volt meg sajnos rossz információk miatt, vizelokeszítőt használtam egy hetet vártam utána már jöttek a halak
De ezen kívül eddig minden rendben van
“63 literes az akva”
Oké, eddig jó.
“11 db hal, ebből 5 tegnap jött”
Jó de milyen halak, mi a nevük? Mert ha mondjuk mind valamilyen kistestű, kis mozgásigényű faj akkor oké, de ha van köztük nagyobbra növő vagy eleve nagyobb helyet igényelnek akkor nemsokára ebből is bajok lesznek.
Illetve ha már itt tartunk írhatsz a szűrésről (mi a neve/ típus/ márka, hogyan takarítod stb) és vízcserékről (mikor, mennyit, hogyan stb) is.
Meg egy másik nagyon fontos dolog amit valamiért elfelejtettem megkérdezni az a fény. Arról is írj amennyit lehet tudni (pl: fénycső/ LED, hány watt vagy lumen (utóbbi némileg pontosabb, főleg ha LED-ről van szó), kelvin (színhőmérséklet), napi hány órát világítasz stb).
“növénynek egy mocsári ál hortenzia, illetve valiznéria”
Gondolom a hiánytünet elsősorban a hortenzián jelentkezett. Ha jól tudom ez egy erős fényt s tápozást igénylő, igényesebb növény. Szóval vagy mélyen zsebbe nyúlsz s elindulsz egy komolyabb növényes irányba vagy nem fűzöl sok reményt a hortenziához (s legfeljebb beszerzel még könnyen tartható növényeket).
Ha a valiznérián is hiánytünetek mutatkoznak akkor kicsit rosszabb a helyzet. Ez egy könnyen tartható növény, bár igaz némileg szereti a fényt s a nitrátot, de nem vészes. Viszont azt írod ,hogy kb egy hónapja megy az akvárium s egy hét után már voltak halak. Normál esetben még csak most kellene az első adag halat beszerezni. Tehát kb most tetőzik az ammónia, elvileg van már valamennyi nitrit, nitrát. Most az jön ,hogy oda kell figyelni a vízcserékre. HA rendben a szűrés, világítás stb akkor heteken belül helyrerázódnak a növények, legalább is a valiznéria javulást kell mutasson. Ha gyenge a fényed akkor ami megmarad alatta az kb gömbmoha, anubias-félék, békalencse. Ha legalább közepes fényerőd van akkor bővül a paletta, de erről majd kicsit később.
Vízcserékből szerintem mehet heti 2x 15-30%, heti egy talajporszívózással. Majd a kérdésekre írt válaszok alapján eldöntjük hogyan tovább.
Meg ha már itt tartunk linkelem a szokásosaimat:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!