Tuletettem a halaim?
Eléggé vészjósló dolgokat olvasok ki a sorokból s a sorok közül. Írj részletesen a tartási körülményekről, pl: mekkora akvárium, milyen szűrés, halak száma (pontosan, fajonként), vízcserék mikor mennyi, növényzet, talaj, dekoráció, mióta megy az akvárium/ mióta kerültek bele halak (megvolt-e a ~4 hetes bejáratási idő stb), mivel etetsz, stb-stb, plusz ezeken kívül bármi ami eszedbe jut.
Addig is csinálj egy legfeljebb 50%-os vízcserét talajporszívózással egybekötve. Természetesen azonos hőfokú, klórtalanított vagy legalább egy napig állott vízzel. Egyelőre ne etess, illetve legfeljebb 2-3 naponta kaphatnak egy keveset. Majd meglátjuk hogyan tovább.
A fennmaradt szabadidődben ezeket szorgalmasan böngészd:
-180 literes akvarium
-szettben vettem egy juwel nevü szürövel
-16 halam van: 4 vitorlas, 6 molly, 4 foltos pancelos harcsa, es meg 2 aminek nemtudom a magyar nevet mert Nemetorszagban lakom
-vizet meg nem csereltem, 1 hetesek a halaim
-csak mü növenyeim vannak
-talajom feherszinü valamilyen homokos kavicsos dolog
-az összes dekorelemet szepen elmostam mielött betettem volna, kis -növenyeim vannak meg 3 kis disz bele
-2 hete megy az akvarium es most hetfön vettük bele a halakat, a vizröl vettek mintat minden erteke stimmelt kereskedesben. itt anelkül nem is kap az ember halakat
-dr. bassleer biosfish-food a kaja
holnap veszek olyan porszivot elnezek a kereskedesbe megint, es kicserelem munka utan a viz 50%-at.
#4 Kérdező
“-180 literes akvarium”
Eddig jó. Egy ekkora halas-növényes akvához már illik egy külső szűrő, esetleg külső+belső, viszont önmagában csak belsővel kivételes esetekben működőképes (pl: sok-sok növény mellé kevés, kistestű hal).
“-szettben vettem egy juwel nevü szürövel”
Juj, sem a szett sem a juwel nem kecsegtető. Pontosan milyen szűrő? Mit lehet róla tudni?
“-16 halam van: 4 vitorlas, 6 molly, 4 foltos pancelos harcsa, es meg 2 aminek nemtudom a magyar nevet mert Nemetorszagban lakom”
4 vitorlásnak meglehet szűk lesz ekkora hely, inkább egy párnak elegendő. Bár mivel kérdéses a szűrés meg egyebek ezért inkább ne tarts ilyen nagy halakat.
6 molly jó létszám viszont remélem csak hímek vannak különben könnyen elszaporodnak.
4 harcsa kicsit kevés, de egyelőre ne bővítsd a létszámot.
Ha tudod a 2 német nevét az is jó, majd megpróbálom kibogozni mik lehetnek. Vagy tegyél fel képet róluk (feltöltöd valamilyen képfeltöltő oldalra s a linket bemásolod ide).
Egyébként maga az összeállítás bár nem a legjobb de elmegy, akár működőképes is lehetne.
“-vizet meg nem csereltem, 1 hetesek a halaim”
Akkor épp ideje van a vízcserénet. Normál esetben még a halak érkezése előtt kellett volna ~4 hétig járatni a rendszert mindenestől ,hogy kialakuljanak a baktériumok. Mivel már megvannak a halak de még rendes baktériumtelep nem tudott kialakulni ezért elkezd felhalmozódni az ammónia amit egyelőre csak részleges vízcserékkel tudsz kordában tartani. S esélyes ,hogy a szűrő eleve túl kicsi, szóval nem tud benne annyi baci megtelepedni amennyi lebontaná az ammóniát. Megjegyzem elég nagy szűrővel is kellenek a vízcserék mivel az ammóniát nitritre majd azt nitrátra bontják. Ez utóbbi más egy sokkal kevésbé mérgező nitrogénvegyület, de kb 25-30 ppm fölött ez is veszélyes.
Amíg nem rendeződnek a viszonyok addig mehet kb 2-3 naponta legfeljebb 30%, legalább heti egy talajporszívózással. S ahogy írtam keveset etess. Majd ha mindent rendbe raktunk akkor 4-5 hét múlva fokozatosan átállhatsz kevesebb vízcserére s normál esetésre (ami a napi 1x amennyit megesznek, heti legalább 1 koplalónap).
“csak mü növenyeim vannak”
Ez sem jó hír, mindenképp jobb igaziakat tartani. Majd írok pár egyszerűen tartható fajt amik megélnek közepes világítás alatt is (mondjuk ha szetted van akkor az alatt legfeljebb pár árnyéktűrő marad meg mint pl: gömbmoha, anubias-félék, békalencse stb). A növények is sokat felvesznek a nitrogénvegyületekből, sőt szükségük is van rá. Viszont a műnövények meg ugye azon túl ,hogy nem vesznek fel semmit előfordulhat ,hogy kioldódik a festék s megmérgezi a halakat.
“talajom feherszinü valamilyen homokos kavicsos dolog”
A fehér homokok-kövek keményíthetik a vizet ami jó a mollynak de nem jó a többinek. Csinálj egy savpróbát: háztartási sósavat (de azt hiszem erősebb ecettel is működik) csepegtetsz rá s ha pezseg akkor sajnos meszes, oldódik vízben is.
“2 hete megy az akvarium es most hetfön vettük bele a halakat, a vizröl vettek mintat minden erteke stimmelt kereskedesben. itt anelkül nem is kap az ember halakat”
Ez mondjuk igazán szép gesztus, nem bánnám ha máshol is bevezetnék. Viszont ez félrevezető lehet mivel ahogy írod 1 hétig nem voltak se halak se növények s gondolom egy kevéske tápot sem szórtál a vízbe (amin elkezdhetnek szaporodni a lebontó baktériumok) azaz nem volt semmi szerves anyag ami bomlana (pláne egy hét alatt). A halak most bekerültek, eteted őket, elkezdtek üríteni stb, elkezd felhalmozódni az ammónia s ha nem csinálsz semmit heteken belül tetőzni fog. Majd a leggyengébb halakkal kezdve megkezdődnek a betegségek, elhullás stb.
“dr. bassleer biosfish-food a kaja”
Majd a kajáról is bemásolom egy korábbi válaszom.
A kaja:
“Kajával kapcsolatban jók a jó minőségű tápok de nem árthat ha fő eleségük “igazi” kaja, például élő vagy fagyasztott kaják: fekete és fehér szúnyoglárva, artémia/ sórák, vízibolha, cyclops stb.
Ami kerülendő az a vörös szúnyoglárva és tubifex, ezek veszélyesek lehetnek.
Illetve néha meglehet kínálni őket puhára főtt/ forrázott zöldekkel mint mondjuk spenót, cukkini, uborka, tök és dinnye héja, sárgarépa stb. Vegyszer és tartósítószer mentes termékekből.
Tápokat inkább ritkábban, általában heti legfeljebb 2-3 alkalommal ajánlom a tápot, illetve heti 1 koplalónap nem árt. Természetesen a túletetést kerülni kell, inkább kevesebbet kapjanak mint többet.”
S a növények:
“Növényzetnek kezdőknek jók a cryptocoryne- és echinodorus-félék, anubias-félék, mohák, páfrányok, valiznéria, hínárfélék és hasonlók mint az indiai vizicsillag, kocsánynélküli ambúlia, átokhínár, érdes tócsagaz stb, úszó/ lebegő mint a békalencse, kagylótutaj, úszó májmoha stb.”
nagyon szepen köszönöm a valaszt.
a halakat az akvariumot es kb mindent igy ajanlottak a kereskedesben, ugy ahogy a kajat is.
megyek mindjart veszek melobol hazafele egy ilyen porszivo cuccot es megcsinalom ma a vizüket.
anyagok voltak a vizben mert cseppentettem bele vizelökeszitöt is, szoval nem csapvizbe kerültek.
nagyon halas vagyok a segitsegedert! köszönöm megegyszer
“anyagok voltak a vizben mert cseppentettem bele vizelökeszitöt is, szoval nem csapvizbe kerültek.”
Nagyon jó ,hogy használsz vízelőkészítőt. Viszont ne feledd ,hogy az nem váltja ki sem a bejáratási időt sem a vízcseréket. Abban segít ,hogy a cserevizet gyorsabban előkészítsd/ klórtalanítsd, megköt nehézfémeket-ezt-azt stb. Ajánlott használni viszont akár vele akár nélküle ugyan úgy oda kell figyelni a nitrogénvegyületekre, karbantartásra stb.
megertettem.
a szürövel kapcsolatban, ilyenem van az akvariumban. eleg nagynak tünik, akkora magassagban mint maga az üveg. viszont regen mikor volt akvariumom, nekem mindig bugyborekolt a szürö es kis buborekokat fujt be a vizbe, ez ennel elmarad. nem baj ez?
Juwel Aquarium 87050 Bioflow Filter Innenfiltersystem M [link]
“viszont regen mikor volt akvariumom, nekem mindig bugyborekolt a szürö es kis buborekokat fujt be a vizbe, ez ennel elmarad. nem baj ez?”
Nem számít, a lényeg ,hogy fodrozza a vízfelszínt. A buborékok is csak annyit csinálnak ,hogy megtörik, mozgatják a felszínt ezzel elősegítve a gázcserét.
Egyébként nézegettem a szűrőt. Nem néz ki rosszul, minden esetre ne telepítsd túl az akvát s lehetőleg nagytestű halakat se tarts (pl: az említett 4 vitorlásnak is idővel szűkös lesz, max egy párt tarts de akkor legyen rendes növényzet s ügyelj a részleges vízcserékre stb).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!