Mit gondoltok mi a megoldás?
1. Vegyél nekik normális minőségű, fagyasztott és/vagy élő eleséget, és ezeket a száraz cuccokat csak heti 1-2 nap kapják!
2. Az algaevő, az miaz? Anci? Ami neki szánsz, azt akkor dobd be, amikor a világítást lekapcsolod. Éjszakai állatok, sötétben jobb szeretnek enni, és akkor a többi hal sem eszi el előle. Amúgy, ha anci, akkor heti 2-3 alkalommal adj neki valami forrázott zöldséget: spenótlevél, brokkoli, tök, uborka, ilyesmiket.
Az 1-esnek igaza van. Táp csak néha napján, fő eleségük élő vagy fagyasztott kaja legyen. Azt hozzátenném ,hogy a mollyk is szeretik a puhára főtt/ forrázott zöldeket ezért is eszik az algaevőnek szánt tablettát (gondolom algatablettáról van szó).
Illetve amit jobb ha kerülsz az a vörös szúnyoglárva és tubifex. Ezek veszélyesek lehetnek (pl: bélgyulladást okozhatnak), nem mindig de előfordul.
Még valami, az anciknak kell igazi fa is mert azt rágcsálva jutnak fontos rostokhoz. Szóval ha nincs akkor szerezz be valamilyen fa dekorációt, a boltokban “konyhakészen” szokott lenni sokféle. Azokat nem kell forrázni vagy ilyesmi, elég legfeljebb meleg vízzel lemosni. Az első hetekben a könnyebb fafajták lebegnek ezért súlyozni kell, na meg sokuk színezi a vizet. Ez nem árt a halaknak, sőt sokuk szereti is.
Ez picit off topic de csak a miheztartás végett írnál a tartási körülményekről? Pl: mekkora akvárium; milyen szűrés; halak száma (pontosan, fajonként); növényzet; aljzat; dekor; vízcserék mikor mennyi stb-stb.
Azt hiszem rátapintottam a lényegre. Van mit rendbe rakni mielőtt pár héten belül felteszed a “miért betegek/ pusztulnak a halaim?” kérdést.
“Kezdésnek 60 literes akváriumot szereztem be”
Ez egy jó kezdő méret. Viszont…
“jelenleg 1 db hím betta, 1 db albínó anci, valamint 4 db mollym van.”
Egy bettának tökéletes ekkora akvárium viszont mollynak s ancinak szűkös, mindkettő kb 90-100 liter körül/ fölött tartható. A mollyk létszáma éppen rendben lenne, elég minimális. Szerencsésebb lenne plattikat vagy guppikat tartani, csak hímeket hasonló 4-6 fős létszámban. De ez (főleg a guppi) veszélyes a betta miatt, mármint a guppira nézve. Javaslom ajándékozd ez a mollykat s ancit és tarts helyettük valami mást. Ha a bettát mindenképp szeretnéd akkor “algaevőnek” mehetnek csigák, érdemes olyat keresni ami nem szaporodik édesvízben ha nem szeretnél véletlen túletetés miatt csigainváziót.
Halakból valami talajlakó passzol. Ha páncélosharcsák tetszenek akkor olyan kisebbek jöhetnek szóba mint a panda páncélosharcsa. A Pangio csíkfélék (pl: párduccsík, csokicsík stb) jobban passzolnak a bettához. Bármelyiket választod legyen minimum 6 hal.
Tehát ha a betta marad akkor melléje csigák s egy talajlakó faj. Platti-guppi kilőve ha veszel mást is vagy marad a betta. Nincs hely annyi halnak.
“Belső szűrő az a magi 380 internal filter típusú szűrő van beüzemelve (nem tudom mennyire jó de kezdésnek szerintem tökéletesen megfelel)”
Ahogy nézem ez a szűrő éppen elég, egy nem túlzsúfolt, átlagos igényű 60 literes akvát el kellene bírjon. Az aktívszenet lecserélheted szivacsra.
Az áramlást mindenképp törd meg amennyire lehet (esőztetőt falnak/ tereptárgynak stb irányítod, ilyesmi) mert a betták nem szeretik a nagy áramlást. Ellenben a mollyknak nem sír a szájuk ha tudnak néha kicsit árral szemben úszni, játszani.
“Dekorációt kisállat kereskedésben vettem két nagyobb dísz van benne.”
Ha valami műanyag dísz azt jobb kivenni s beszerezni valami természetesebb fa-kő cuccot, kókuszdió héjat vagy kerámia bújókat.
“Élő növényt is szerettem volna de le beszélt róla az eladó mert még elég kezdő vagyok az egészben.”
Hát meglehet nem arra az eladóra kell hallgatni. Igen, kezdő vagy s ezért lesznek bökkenők növényezésben is. De ettől még a halak igénylik (s ugye az ő igényeik az elsők) s egy fejlődő növényzet önmagában sokat segít. Legalább valami “igénytelen” gazokat szerezz be akár boltból akár akvarisztikai csoportokból mint pl: cryptocoryne- és echinodorus-félék, anubias-félék, mohák, páfrányok, valiznéria, hínárfélék és hasonlók mint az indiai vizicsillag, kocsánynélküli ambúlia, átokhínár, érdes tócsagaz stb, úszó/ lebegő mint a békalencse, kagylótutaj, úszó májmoha stb.
Ezek többnyire megélnek közepes fényerő alatt, minimális tápozással (sokuk megél puszta haltrágyán is, néhánynak nem árt mellé valami általános kálium+microelemes folyékony táp, esetleg gyökértabletták alájuk. Előbbi inkább a gyors növésű hínárszerűségekre jellemző, utóbbi a gyökérorientáltabb crypto-félékre).
“Aljzat az kisebb szemű kavics.”
Ugye nem színezett? Se nem túl fehér? Előbbi idővel mérgező lehet, utóbbi stresszeli a halakat, főleg ha nincs növényzet.
“Vízcseréig még nem jutottam el, még nincs ra szükség. ( Nincs egy hetes az akvárium az elindítása óta.)”
Na ez is egy nagy baj. Még a halak érkezése előtt minimum 3-4 hétig kellett volna járatni az egész rendszert. Szűrővel-növényekkel-mindennel kivéve halakkal. Még nincs kialakulva a szűrőben egy egészséges méretű baktériumtelep így a halürülékből telibe ammónia lesz s az is marad, nincs ami lebontsa nitritre majd nitrátra. S nincs se növényzet ami felvegye egy részét s nem is volt vízcsere. Szóval éppen ideje ezúttal egy nagyobb, legfeljebb 50%-os vízcserének azonos hőfokú, klórtalanított vagy egy napig állni hagyott vízzel. Míg rendeződnek a dolgok mehet kb 2-3 naponta 15-30%, legalább heti egy talajporszívózással. Keveset etess, bőven elég ha 2 naponta kapnak egy keveset. Majd ha rendeződtek a dolgok (halállomány, növényzet stb) akkor fokozatosan átállhatsz heti ~30%-ra (érdemes lehet kettészedni 2x15%-ra, de megteszi az 1x30% is ha minden rendben lesz) s normál etetésre (heti 6 nap egyszer, egy nap koplalónap).
Még egy fontos dolog. A szűrőt csak akkor tisztítsd ha nagyon muszáj mert alig nyomja a vizet. Ez belsőknél átlagosan 4-5 hetente esedékes. Ekkor az akváriumból kivett vízben finoman kinyomkodod a szivacsokat. Nem csap alatt klóros vízben.
Ezeket ajánlom mint kötelező olvasmányok:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!