Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Tudunk csinálni valamit, vagy...

Tudunk csinálni valamit, vagy csak várni, hátha magától meggyógyul?

Figyelt kérdés
Van három guppim és pár red cherry garnélám egy akváriumban. Az egyik guppi tegnap vagy tegnap előtt (tegnap előtt nem voltam itthon, a nagyim etette meg őket) de tegnap este, mikor hazaértem észrevettem, hogy az egyikük furán úszik. Lemegy a földre, vagy a magasabb növényeken pihen. Enni eszik, és az előbb játszott is a másik kettővel. Apukám szerint az úszóhólyagjával van valami baj, de mostmár sokkal mozgékonyabb mint tegnap. Tudunk csinálni valamit?

2022. ápr. 19. 17:30
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
95%

Azt majd a kérdező eldönti, mennyire volt kár!

Egyelőre úgy nézni, én vagyok az egyetlen aki a probléma lehetséges eredetére világított rá, és akinek a válaszából 1-2 alap összefüggést lehet tanulni.

Ha szerinted a heti szűrőmosás + heti takarítás (nulla nitrifikáció) + túletetés + ammónia mérgezéses tünetek

nincsenek összefüggésben, és ez eszetlenség, akkor neked meg kár volt késztetés érezni arra, hogy ebben a kategóriában válaszolj.

Inkább csak kérdezz. Néhány évig.

2022. ápr. 19. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 A kérdező kommentje:

Részleges vízcsere szokott lenni hetente, bocsi a félrefogalmazásért. A szűrőnek pedig csak a szivacsából szoktam kinyomkodni a koszt óvatosan, illetve vízcserénél szoktam a vízbe tenni abból a baktériumtelepből amit az akvárium felállításakor kell, és két hetet várni kell vele a halak betelepítése előtt. A guppi pedig azóta jobban van, ma majdnem egész nap játszottak, és az előbb is itt úszkált előttem.

A szűrőre visszatérve, teljesen szétszedni nem szoktam, de akkor ennyire se kéne? Nem fog eldugulni ha nem mosom ki a szivacsból az algát?

2022. ápr. 20. 22:28
 13/21 A kérdező kommentje:
Illetve még annyit hozzátennék, hogy a csigák és a garnélák szerintem simán megeszik azt a plusz két csipetet. És a mérgezés nem csak az egyik halra lett volna hatással, hanem mindegyikre, nem? De ettől függetlenül nagyon hasznos dolgokat írtál #9, köszönöm! <3
2022. ápr. 20. 22:39
 14/21 A kérdező kommentje:
Update: Most azt vettem észre, hogy néha féloldalasan (ha jól láttam a bal oldala van lejjebb) vagy pörögve úszik. Most az aljzaton van, de este amúgy se szoktak annyit úszkálni.
2022. ápr. 20. 22:53
 15/21 Salx Narval ***** válasza:
A heti 2x20% vízcsere rendben, a szivacsot akkor kell kicsit kinyomkodni akváriumból vett vízben ha nagyon legyengült az átfolyás. A vízcseréket érdemes talajporszívózással kivenni így szinte sohasem lesz szükséged nagyobb takarításra. Mivel etetsz? Sajnos ha lefekszik, oldalára dől és pörögve úszik nem sok reményt látok a felgyógyulására, akkor sem ha néha látszólag normális a viselkedése. 10-literenként tegyél egy csapott evőkanál jódmentes konyhasót a vízbe jól elkeverve. Vízcserekor arányosan pótold. Ettől nem valószínű, hogy meggyógyul de a többit megvédheti. Ha esetle lenne karantén akvárium akkor most érdemes lenne használni. Nem a nagyi hibája, ez csak véletlen egybeesés.
2022. ápr. 21. 06:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 A kérdező kommentje:
A halaknak TetraPRO Energy Multi-Crisps-et, a rákoknak pedig Sera Shrimps Nature Garnéla eledelt adok. Van egy nagyobb akváriumom is, abba szoktam tenni Aquarium Kutsera Kft. Sokkfagyasztott természetes haleledelt (nem naponta), és egy kicsit ebbe is teszek, de csak amennyit össze tudok csípni miután már nagyjából kiolvadt. Karanténakvárium nincs, esetleg egy sima üvegbe áttehetem ha kell, persze napi többszörös vízcsere mellett. A nagyobbik akváriumban már lakik egy betta, és nem lenne boldog ha áttenném a másik két guppit, a kisebbik akváriumot meg karanténba raknám. A szűrős és a sós dolgot köszönöm! A válaszodból azt szűrtem le, hogy tudod mi baja van, vagy legalábbis sejted. Megírnád? Lehet, hogy tényleg az úszóhólyag? Nagyon köszönöm a segítséget!
2022. ápr. 21. 07:53
 17/21 Salx Narval ***** válasza:
Akkor inkább hagyd a helyén. Konkrétan nem tudom mi a baja mert elég sok kórokozó produkál hasonló tüneteket de a leírtak alapján az idegrendszerét, v a belső szerveit támadta meg valami ez lehet gomba, baci sőt még vírus is. Sajna én is csak találgatni tudok és esetleg kizárni egy-két dolgot. A belső szerveinek a megduzzadása akadályozhatja az úszóhólyag működését is de ez esetben nem pörög max lebeg v lesüllyed ezért gyanakszom idegrendszeri fertőzésre. A só az esetleges rajzók féken tartására kell és a gombák ellen is elég hatékony. Nem láttad esetleg kövekhez, talajhoz, tárgyakhoz dörgölőzni bármelyik halat? Valószínűleg nem behurcolt kórokozóról van szó ami azt jelenti, hogy valami miatt meggyengült az immunrendszere és a vízben természetes módon jelenlévő de egészséges halra ártalmatlan kórokozó az ami most elhatalmasodott rajta. Sajnos ezt csak egy szakértő tudná igazolni boncolás után, nekünk nincs más eszközünk mint a megelőzés és általános fertőtlenítők. Esetleg S Fishtaminnal próbálkozhatsz ha megeszi a vitaminos kaját, ha nem akkor a vízbe kell csepegtetni. Egy csésze erős ( 2 filter)kamillatea jó hatással van a gyulladásokra, simán a vízbe kell önteni a főzetet és a filtereket a szűrőbe tenni. Majd írd meg időnként mi van vele, hátha kell még valamit tenni.
2022. ápr. 21. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 A kérdező kommentje:
Nem dörgölőznek semmihez, az minden amit leírtam. Majd megírom ha van fejlemény, köszönöm!
2022. ápr. 21. 11:09
 19/21 A kérdező kommentje:
A kamilla "varázserejét" ismerem, egyszer az egyik cicámnak egy nap alatt levitt egy nagyon csúnya gyulladást. Jelenleg nincs itthon, de megkérem apukámat hogy hozzon.
2022. ápr. 21. 11:43
 20/21 anonim ***** válasza:

9,11 vagyok. Így már árnyaltabb a dolog, és kevesebb esély van a mérgezésre, inkább idegrendszeri probléma. Ettől függetlenül 1-2 hozzáfűzni való:


" Nem fog eldugulni ha nem mosom ki a szivacsból az algát?"

Az algák többségének kell a fény, a szűrőben inkább élő és elhalt baktériumok vannak, és de, el fog dugulni, de csak ismételni tudom magam:

"harmatgyenge az akvárium méretéhez képest, és képtelen rendesen ellátni a feladatát."

Gondold végig:

A szűrőbe beáramlik az ammóniában (és O2-ban) gazdag víz, amin elszaporodnak a lebontóbaktériumok. Addig szaporodnak, amíg van élelmük.

Tehát annyi lehetőséget kell nekik biztosítani az elszaporodásra (szűrőközeg térfogata) amennyi baktérium semlegesíteni tudja az állatok vízterhelését.

Kis túlzással, ha egyel több baktérium lenne, az már éhen halna.

A szűrő optimális mérete, és motor teljesítménye pedig akkora, hogy a maximum létszámú baktérium kolónia megléte után a szűrő még képes legyen egy egészséges vízforgatásra!

Idővel az is eltömődik, mert a baktériumok elhalnak, és hasztalan anyag tömíti el a szűrőt. De mire ez bekövetkezik, az még belső szűrők esetében is közelebb van a 3 héthez, mint az 1-hez, külső szűrőknél meg nem ritkán fél évekről beszélünk.

Ha 1 hét alatt eltömődik, az arra bizonyíték, hogy még szaporodnának tovább is, mert van mit lebontani, de nem tudnak, mert nincs hova menniük, lévén kicsi a szűrő közeg.

Ami továbbra is okot adhat egy enyhe , de állandó ammónia vagy nitrit mérgezésre.


"szoktam a vízbe tenni abból a baktériumtelepből"

Nem árt, de nem csodaszer. Egyfelől azok se tudnak a lehetőségeiken túl (szűrő mérete) szaporodni, másrészt szintén gondold csak végig:

Akár pár órás O2 hiányos környezet is drasztikusan lecsökkenti a baktériumok számát.

Hogy tudnának azok életben maradni élelem és O2 nélkül egy kis flakonban?

Sehogy. A baktériumok betokozódott spórái vannak benne, és pl. a nitritet bontó baktériumoknak így is, úgy is 3 hét kell az elszaporodásukhoz, e tekintetben tehát semmit nem érsz a baktérium kultúrával.


" a csigák és a garnélák szerintem simán megeszik azt a plusz két csipetet."

Szintén logikázzuk csak végig!

Ugyanaz a helyzet, mint algásodásra algaevőt bevetni. 99%-ban életképtelen ötlet.

Egy állat, az mindig terheli a vizet. Nincs "takarító hal" meg Víztisztító hal".

Igen, megeszik a maradékot. Aztán ürülék formájában távozik belőlük jó része.

A 2 között, hogy maga az étel rohad a vízben, vagy az ételből termelődött végtermék, a különbség annyi, hogy a végtermék szinte azonnal mérgezi a vizet nitrogén vegyületekkel, az ételnek meg kell pár nap(hét) mire annyira szétrohad, hogy a benne lévő fehérje bomlásnak induljon.


Végső soron mindegy, hogy megeszik a többlet kaját, vagy nem. A lényeg a többlet. Ha a rendszerbe több kerül, (etetéssel) mint amit az le tud bontani, az problémához vezet.


"a mérgezés nem csak az egyik halra lett volna hatással, hanem mindegyikre, nem?

Nem.

Vagyis de, de attól, hogy hatással van rájuk, nem biztos, hogy észreveszed.

Van az a lassú mérgezés, amit valamelyik hal még akár meg is tud szokni, ha szép lassan fokozatosan leromlik a vízminőség.

Semmit nem látsz rajta. Annyi, hogy mondjuk 5 év helyett nem él csak 3 évig. Meg ha kiváló vízminőségből beleraknál ebbe a vízbe egy halat, hirtelen, az 2 nap alatt meghalna.

De egy ilyen gyenge mérgezés első körben a leggyengébbeken jelentkezik, látható tünetek formájában.

Az erősebbekre is hatással van, mert mondjuk tönkre mennek a kiválasztó szerveik, csak te ezt nem látod.

2022. ápr. 21. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!