Tudunk csinálni valamit, vagy csak várni, hátha magától meggyógyul?
Azt majd a kérdező eldönti, mennyire volt kár!
Egyelőre úgy nézni, én vagyok az egyetlen aki a probléma lehetséges eredetére világított rá, és akinek a válaszából 1-2 alap összefüggést lehet tanulni.
Ha szerinted a heti szűrőmosás + heti takarítás (nulla nitrifikáció) + túletetés + ammónia mérgezéses tünetek
nincsenek összefüggésben, és ez eszetlenség, akkor neked meg kár volt késztetés érezni arra, hogy ebben a kategóriában válaszolj.
Inkább csak kérdezz. Néhány évig.
Részleges vízcsere szokott lenni hetente, bocsi a félrefogalmazásért. A szűrőnek pedig csak a szivacsából szoktam kinyomkodni a koszt óvatosan, illetve vízcserénél szoktam a vízbe tenni abból a baktériumtelepből amit az akvárium felállításakor kell, és két hetet várni kell vele a halak betelepítése előtt. A guppi pedig azóta jobban van, ma majdnem egész nap játszottak, és az előbb is itt úszkált előttem.
A szűrőre visszatérve, teljesen szétszedni nem szoktam, de akkor ennyire se kéne? Nem fog eldugulni ha nem mosom ki a szivacsból az algát?
9,11 vagyok. Így már árnyaltabb a dolog, és kevesebb esély van a mérgezésre, inkább idegrendszeri probléma. Ettől függetlenül 1-2 hozzáfűzni való:
" Nem fog eldugulni ha nem mosom ki a szivacsból az algát?"
Az algák többségének kell a fény, a szűrőben inkább élő és elhalt baktériumok vannak, és de, el fog dugulni, de csak ismételni tudom magam:
"harmatgyenge az akvárium méretéhez képest, és képtelen rendesen ellátni a feladatát."
Gondold végig:
A szűrőbe beáramlik az ammóniában (és O2-ban) gazdag víz, amin elszaporodnak a lebontóbaktériumok. Addig szaporodnak, amíg van élelmük.
Tehát annyi lehetőséget kell nekik biztosítani az elszaporodásra (szűrőközeg térfogata) amennyi baktérium semlegesíteni tudja az állatok vízterhelését.
Kis túlzással, ha egyel több baktérium lenne, az már éhen halna.
A szűrő optimális mérete, és motor teljesítménye pedig akkora, hogy a maximum létszámú baktérium kolónia megléte után a szűrő még képes legyen egy egészséges vízforgatásra!
Idővel az is eltömődik, mert a baktériumok elhalnak, és hasztalan anyag tömíti el a szűrőt. De mire ez bekövetkezik, az még belső szűrők esetében is közelebb van a 3 héthez, mint az 1-hez, külső szűrőknél meg nem ritkán fél évekről beszélünk.
Ha 1 hét alatt eltömődik, az arra bizonyíték, hogy még szaporodnának tovább is, mert van mit lebontani, de nem tudnak, mert nincs hova menniük, lévén kicsi a szűrő közeg.
Ami továbbra is okot adhat egy enyhe , de állandó ammónia vagy nitrit mérgezésre.
"szoktam a vízbe tenni abból a baktériumtelepből"
Nem árt, de nem csodaszer. Egyfelől azok se tudnak a lehetőségeiken túl (szűrő mérete) szaporodni, másrészt szintén gondold csak végig:
Akár pár órás O2 hiányos környezet is drasztikusan lecsökkenti a baktériumok számát.
Hogy tudnának azok életben maradni élelem és O2 nélkül egy kis flakonban?
Sehogy. A baktériumok betokozódott spórái vannak benne, és pl. a nitritet bontó baktériumoknak így is, úgy is 3 hét kell az elszaporodásukhoz, e tekintetben tehát semmit nem érsz a baktérium kultúrával.
" a csigák és a garnélák szerintem simán megeszik azt a plusz két csipetet."
Szintén logikázzuk csak végig!
Ugyanaz a helyzet, mint algásodásra algaevőt bevetni. 99%-ban életképtelen ötlet.
Egy állat, az mindig terheli a vizet. Nincs "takarító hal" meg Víztisztító hal".
Igen, megeszik a maradékot. Aztán ürülék formájában távozik belőlük jó része.
A 2 között, hogy maga az étel rohad a vízben, vagy az ételből termelődött végtermék, a különbség annyi, hogy a végtermék szinte azonnal mérgezi a vizet nitrogén vegyületekkel, az ételnek meg kell pár nap(hét) mire annyira szétrohad, hogy a benne lévő fehérje bomlásnak induljon.
Végső soron mindegy, hogy megeszik a többlet kaját, vagy nem. A lényeg a többlet. Ha a rendszerbe több kerül, (etetéssel) mint amit az le tud bontani, az problémához vezet.
"a mérgezés nem csak az egyik halra lett volna hatással, hanem mindegyikre, nem?
Nem.
Vagyis de, de attól, hogy hatással van rájuk, nem biztos, hogy észreveszed.
Van az a lassú mérgezés, amit valamelyik hal még akár meg is tud szokni, ha szép lassan fokozatosan leromlik a vízminőség.
Semmit nem látsz rajta. Annyi, hogy mondjuk 5 év helyett nem él csak 3 évig. Meg ha kiváló vízminőségből beleraknál ebbe a vízbe egy halat, hirtelen, az 2 nap alatt meghalna.
De egy ilyen gyenge mérgezés első körben a leggyengébbeken jelentkezik, látható tünetek formájában.
Az erősebbekre is hatással van, mert mondjuk tönkre mennek a kiválasztó szerveik, csak te ezt nem látod.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!