Sera gyartónak nak van daylight Led szalaga?
olyan, ami nem T5-ös foglalatba jár, hanem lehet vele cserélni ennek az égőit(+az eredeti mennyire ok?):
szóval lednél hány watt/liter kell hogy legyen? ugyanúgy 6500K és mennyi lumen?
úgy láttam, hogy a foglalatba, amit linkeltem 3 ledszalag fér. Ha ez megoldható, akkor menne 2 Sera daylight sunrise(ha létezik ilyen szalag)+ valami vörösesre gondoltam a növényeknek, ami kellemes is a szemnek. Ez így jó? Bocsi, nem értek a világításhoz, még fogom bombázni az oldalt kérdésekkel, mert fel szeretnék készülni, mielőtt újra akvarista leszek. Nem voltam valami jó haltartó. megzabált a kékalga és a halaimat is. Thx
Hű...
Hát azt se tudom, hol kezdjem.
Ha még csak tervezel, mi köze az egésznek a sera-hoz, ami mindig is egy túlárazott fos volt, ami 5-ször annyiért árulta a világítását, mint bárki más?
Plusz mit akarsz cserélni, és melyik eredeti oké?
És a linkeltnél hol láttál te foglalatot? Beépített led, nem lehet csereberélni. Valószínűleg a "foglalat" forrasztva van, de a szalag se cserélhető.
Felejtsd el ezt a témát! Kezdjük a nulláról!
Mi a cél?
Alacsony, közepes, vagy erős megvilágítás! (milyen stílusú akváriumot akarsz?)
Ismered legalább ennek a 3 fokozatnak az előnyeit hátrányait, hogy dönteni tudj?
Ledből ami spektrum összetételében is profi, és leadott fényerőben is erős, az meglehetősen drága.
Hogy 1-2 alap fogalmat tisztázzunk:
Igen, kb 5000-8000 kelvin között mondható nagyjából ideálisnak, de a színhőmérsékletet ezer féle képpen össze lehet rakni, az, hogy 6500, semmit nem jelent, csak a 3 (vagy 5) sávos fénycsövek esetében.
A lényeg, hogy a növények számára elegendő kék és vörös hullámhosszbeli tartományt tartalmazzon, és ezt a lilás/rózsaszínes egyveleget, kiegyensúlyozza annyi zölddel, hogy végeredményben egy neutrális, semmiben nem elhajló, sima fehér fényt kapj, ami színhelyes képet ad az akváriumról. (tehát nem vörösest!)
Ha megnézed egy 3 sávos fénycső spektrumképét, 3 tartományban látsz majd kiugró értéket, az említett kék, zöld, és vörös.
Ledből nem igazán van ilyen adat, ott max annyit tudsz csinálni, hogy legyártod, vagy legyártatod magadnak fehér, kék, és vörös ledekből a világítást.
Egyébként ledet kékkel kiegészíteni (mint a vidaxl-es linknél) nettó baromság, mivel a ledek fehér fénye is sok rövid (kék) hullámhosszt tartalmaz, úgyhogy inkább vörössel kéne kiegészíteni.
Ami a w/l-t illeti, a ledek hatásfoka eltérő, ugyanannyi wattból más és más fényerőt tudnak létrehozni, így relevánsabb lumen/ literben számolni.
Lm/l-ben kb. 30-at érdemes elérni, ha némi választékot is akarsz a tartható növény fajokon belül.
Íg, hogy tudod a 30 (25-30) lm/l arányt, és elkezdesz majd ledek közt keresgélni, rájössz majd, hogy vagy nem is közölnek gyári adatokat, (alapból felejtős termék, pontos adatok nélkül nehogy megvegyél bármit)
aminél meg vannak adatok, ott meg arra fogsz rájönni, hogy 100-ból talán 1 az ami értelmes világítás, nem valami bóvli vacak.
Az a helyzet, hogy ha hosszútávon nézem, (mert a ledek is tönkremennek ám, és akkor az egész lámpa úgy ahogy van kuka, és csere!!!)
akkor a fénycsöves világítással még mai napig nem tudják felvenni a versenyt ár/érték arányban.
Kivéve, ha van benned barkácsolós véna, és legyártod magadnak a fényedet, összerakható ledekből, megfelelő arányban a helyes spektrumért, erős háttérrel (passzív hűtés, alu sín, ipari táp, minőségi ledek stb....)
Más esetben, ha csak egy átlag halas növényes aksit akarsz, még mindig jobban jársz hosszú távon egy fénycsöves világítással, aminek bármilyen része tönkre megy, pár ezer ft-ért cserélhető benne akármi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!