Mit tennétek ebben a helyzetben? Bármilyen apró tanácsnak örülnék
3 vitorlásom, 4 gurámim, 4 aljzatlakóm és egy pár törpe gurámim van egy kb 250l-es akvàriumban.
A lány törpét folyamatosan kergetik, a "párja" is. A vitorlàsok nem, de a nagy gurámik folyton. (Jó sok növény van, el tud bújni, enni tudott jönni, figyeltem, de azèrt sajnáltam)
Vettem egy kisebb akváriumot, gondoltam, hogy átrakom a pár törpét (esetleg majd még veszek bele vagy lesz vmi) minden esetre külön rakom őket.
Erre tegnap láttam, h apró fehèr pöttyök vannak a lányon. Kb 3. Darakór?
Nem dörgölődik, eszik rendesen, mozog annyit mint eddig....
Besóztam a vizet, tettem bele gyógyszert... ès innentől nem tudom, h mi legyen. Tegyem àt a párt (felmelegedett már a víz) és fertőzzem meg azt az akváriumot is? De legalább egy fokkal nagyobb nyugiban lenne a halacska. Vagy csak a beteg halat tegyem át egyedül?
Vagy hagyjam ùgy az egészet, ahogy van?
Hogyan tudnám megfelelőbben kezelni őket?
10 éve nem találkoztam ezzel a betegséggel... a sózásról is mindenhol más mennyisèget ìrnak. Semmiben nem vagyok màr biztos :(
Előre is köszönöm!
Jogos a dilemmád, a stresszelés nem használ neki, nem véletlenül jöttek ki rajta elsőként a tünetek. A stressztől leáll az immunrendszer, bármilyen kórokozó, parazita, nála tudott volna elsőként teret nyerni, nem csak a darakór.
Ez a nagy veszélye a stressznek, ha egy kórság elhatalmasodik 1-2 egyeden, az utána úgy elszaporodik, hogy a jó immunitású halak is megfertőződnek.
Ugyanakkor a darakór az a parazita, amit ha már látsz, az egy előrehaladott állapot, addigra a víz tele van kezdeti fázisban lévő kórokozóval, ezért darakórnál elvileg alapszabály, hogy mindig az akváriumot kezeljük, nem az egyes egyedeket.
Ilyen értelemben nincs értelme külön tenni őt, úgymond karantén akváriumba.
Ennek ellenére, lehet, hogy én is áttenném.
Ha a többi hal még csak nem is vakarózik, akkor náluk lehet, hogy elég lenne a sózás, mert ha erősek egészségesek, akkor kezdeti fázisban néha ez is elég.
A gyógyszerezés viszont lenullázza a teljes biológiai szűrést, kinyírja a nitrifikáló baktériumokat, így a felgyülemlő salakanyag meg mérgezést okozhat, éppen ezért nem szabad etetni a kezelés teljes időtartama alatt se, meg utána is éppenhogy csak,mivel nincs ami lebontsa az ammóniát, 3 naponta 50% vízcsere kell, stb stb, szóval gyógyszerel kezelni egy 250 literes aksit az nem kis túra, plusz mire újraindul a biológiai szűrés, az se kevés idő.
De ha a többi még nem dörgölőzik, akkor ahogy mondtam, lehet adni egy esélyt a sózásnak, 10 literenként 1 csapott ek. adalékmentes tengeri sóval.
És igen, megfertőzném a másik aksit is, mert abban amúgy se hiszem, hogy máris tökéletesen működik a nitrifikáció, tehát nem tud mit tönkretenni a gyógyszer, és azt a medencét viszont gyógyszerezném.
Ha már pöttyök vannak, az 50-50% , vagy elég a só, vagy nem. Hát az 50%-ra nem mondanám, hogy sok...
Úgyhogy ott csinálnék minimum 1 hetes kúrát.
...de ha a hím törpén nincs nyoma darakórnak, akkor csak a nőstényt tenném át a kicsibe! Nem stresszelném fölöslegesen a hímet, és a gyógyszerezés utáni biológiai szűrést is óvatosan, fokozatosan lehet beindítani, kis vízterheléssel kezdve, tehát negyed adag ételt adva annak az 1 nősténynek is. Dupla hal, dupla kaja, dupla méreg anyag.
Plusz a hím is kergeti a nőstényt, azért is érdemes különszedni, a nősténynek nem a menekülésre kéne energiát pocsékolni, hanem a stresszmentes gyógyulásra kell koncentrálni!!!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!