Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Darakór ellen mit tanácsolják?

Darakór ellen mit tanácsolják?

Figyelt kérdés
Már majdnem 3 hete kitisztítottam az akváriumot és darakórosak a halaim mit tanácsolják mit rakjak bele, raktam már bele vegyszert tisztítás előtt többször is de nem használt mit csináljak kérem önöket a kérdésre írjanak választ és kérem felsorolva hogy mit mi után tegyek bele, csináljak?
2021. okt. 27. 12:10
 1/10 A kérdező kommentje:
Esetleg jódmentes sót a vegyszer neve sera costapur
2021. okt. 27. 12:11
 2/10 anonim ***** válasza:
94%

A hőmérsékletet vedd föl 2-3 fokkal, olyan 28-29-re. Attól függ azok a halak akik benne vannak milyen hőmérsékletet tolerálnak.

A só is jó ötlet, a Costapur erre való, igen. Ott a leírást olvasd el. Világítást se kapcsold fel, és 1-2 naponta szívd le az alját. A vízminőség miatt, meg mert a dara kórokozója oda esik, kikel és megy a halra. Etetést is fogd vissza.

2021. okt. 27. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 Tevenyereggyarto ***** válasza:
88%

A kezelés mikéntje mellett említsük meg ,hogy a betegségeknek rendszerint oka van. S ha a körülmények nem változnak akkor visszatér a betegség. Szóval a segítséghez tudni kellene mindent az akváriumról, pl: mekkora, milyen szűrés, milyen világítás, növények (milyenek, jól fejlődnek-e), talaj, dekoráció, halak száma fajonként, vízcserék és szűrő karbantartás mikor-mennyi-hogyan, stb-stb.

Itt van pár hasznos oldal ahol többek közt a darakórról is olvashatsz:

[link] , [link] , [link] , [link]

2021. okt. 27. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm hálás vagyok önöknek 54literesnövények műnövény nincs 4 féle élőnövény van jól fejlődnek a növények viszont az egyiknek elkezdett bebarnulni a levele de csak azután ami után kitakarítottam az akváriumot kövek vannak benne festett hajóroncs a kavics jó minőségű illetve méretű 2 zebradánió 3 feketeneon 2 rózsalazac 4 fekete tetra 3 algaevő 2 páncélosharcsa vagyis 16 hal vízcsere nincs csak ha nagy takarítás van akkor 2 hetente szűrőtisztítás a halakat amikor vettem eleve már voltak halaim és vettem nekik több halat de viszont úgy, hogy halodt, ilyet, beteg halak között voltak amikor vettem őket állatkereskedésből
2021. okt. 27. 15:04
 5/10 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Előre szólok ,hogy ne kioktatásnak vedd de lenne amit itt helyrehozni mert különben visszajönnek a bajok. Vegyük sorjában:


“54literes”


Ez így eddig egész jó, gyakori kezdő méret. Viszont gyanús ,hogy szetted van. Mert ha az van akkor bőven gyengébb technikával kell számolni mint amennyi lehetne.


“növények műnövény nincs”


Szintén jó pont amiért nincsenek műnövények. Ne is legyenek, feleslegesek s veszélyesek tudnak lenni.


“4 féle élőnövény van jól fejlődnek a növények viszont az egyiknek elkezdett bebarnulni a levele”


Bár jó lenne tudni ,hogy miféle növények, de ha fejlődnek az végül is jó.

A leveleiket óvatosan tisztítsd meg mondjuk egy mosogatószivaccsal, célszerű beszerezni egy új szivacsot amit csak az akváriumnál használsz s nem használod mondjuk edények mosogatására (a tisztítószerek miatt).


“de csak azután ami után kitakarítottam az akváriumot”


Ezt a takarítás dolgot gondolom úgy érted ,hogy kiszedsz mindent s megmosod. Ezt ne. Normális körülmények között ekkora méretnél elég heti 1x max. 30% vízcsere talajporszívózással. Léteznek ehhez talajporszívók de némi barkácstudással otthon is összerakható. A cserevízhez használhatsz vízelőkészítőt és/vagy pihenteted egy napig (hogy kiszálljon a klór).


“kövek vannak benne festett hajóroncs”


Festett, műanyag cuccokra ugyan az érvényes mint a műnövényekre azaz ki lehet venni mert csak veszélyforrás (pl: idővel kioldódik a festék s lemérgez mindent) meg nem is túl természetesek.

Ha “mű díszt” akarsz akkor inkább kerámia cuccokban gondolkodj, pl: keress rá a neten kerámia bújókra. Kókuszhéj is használható, meg többféle fa is (nem mindegyik).


“a kavics jó minőségű”


Ha az is színezett akkor kuka lesz. Talajnak jók az olyan egyszerűek is mint a rostált sóder, gyöngykavics, homokok (kvarchomok, térkőhomok stb) illetve ezek tetszés szerinti keveréke. Kb 5 cm vastagon ,hogy lehessen bele ültetni. Szemcseméretre olyan 0,5-3 mm körül (igen, itt mm s nem cm), ha ennél sokkal kisebb akkor könnyen beiszaposodik, ha sokkal darabosabb akkor megül közte a mulm (mulm= halürülék meg egyéb szerves törmelékek, szennyeződések. Az a barnás cucc ami összegyűl az aljzaton meg a szűrőben).


“2 zebradánió 3 feketeneon 2 rózsalazac 4 fekete tetra 3 algaevő 2 páncélosharcsa vagyis 16 hal”


És talán ez itt az egyik legnagyobb bökkenő. Sajnos nem lehet akármilyen halat akármekkora helyre berakni akármikkel együtt akárhány létszámban, ez sajnos gyakori kezdő hiba annak idején én is belefutottam ebbe.

A felsorolt halak szinte mindegyike rajhal (kivéve az algaevőt, gondolom anci/ ancistrus) azaz minimum 6-8 de inkább 10-12 kellene, de nem ekkora helyre (maximális létszám meg nincs mert a rajhalaknak az a jó ha minél többen vannak). Sajnos mindegyiknek kicsi ekkora akvárium, ezt ellenőrizheted az ajánlott oldalakon. Na meg ha mindegyiket megfelelő létszámban akarod tartani akkor talán olyan 2-300 literes akvárium lenne elég. Szóval tőlük meg kell válnod. Ha kigyógyultak akkor mihamarabb ajándékoz el.


Helyettük majd ha sikeresen odakerülsz mehet egy csapat hím guppi vagy esetleg hím plattik, olyan 4-6 példány s melléjük max kisebb csigák. De ez csak a jövő zenéje, odáig még sok baj van.


“vízcsere nincs”


Fentebb írtam ,hogy ezzel mi a helyzet normál esetben. Most a kezelés miatt lehet többször kell majd, nem emlékszem pontosan hogy zajlik egy darakór kezelés de az oldalakon biztos találsz leírást.


“2 hetente szűrőtisztítás”


Szűrőt elég akkor tisztítani amikor már annyira megrakódott ,hogy alig nyomja a vizet. Ez általában 4-5 hetente esedékes, ha ennél jóval többször kell akkor az is jelzi ,hogy túl van terhelve a víz.

Ekkor veszel az akváriumból vizet s abban kinyomkodod a szivacsot. Nem csap alatt klóros vízben mert azzal kinyírod a lebontó baktériumokat (lásd: nitrogénkörforgás).


“a halakat amikor vettem eleve már voltak halaim és vettem nekik több halat de viszont úgy, hogy halodt, ilyet, beteg halak között voltak amikor vettem őket állatkereskedésből”


Sajnos előfordul ,hogy már a boltban betegek. Ez ellen nem nagyon tudsz mit tenni azon túl ,hogy esetleg finoman jelzed az eladónak (amennyiben tényleg már ott betegek voltak) majd máshol veszel halat.

Na meg jó tanács ,hogy az új halakat karanténozd. Erre jó egy kisebb, kb 20-30 literes akvárium is, bele légpumpás szivacsszűrő meg némi tereptárgy, esetleg lebegő növény (pl: egy maréknyi hínárféle). Hátul és az oldalaihoz kívülről rakhatsz fekete fóliát, ezt használhatod a fő akváriumnál is, biztonságérzetet ad a halaknak. Itt kb 2 hetet ülnek mielőtt átkerülnek a fő akváriumba, itt végezhetsz általános fertőtlenítéseket (pl: metilinkékes fürdő meg ilyesmik). S ha minden oké akkor a szokásos aklimizációs eljárással beszoktatod a fő akváriumba őket.

2021. okt. 27. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm ha bármi baj van vagy kérdésem van jelentkezem és mégegyszer köszönöm
2021. okt. 27. 20:42
 7/10 A kérdező kommentje:
Elnézést még az lenne a kérdésem, hogy a jódmentes sót kis vagy pedig nagyevőkanállal rakják bele illetve a vegyszert mikor kell belerakni
2021. okt. 27. 21:47
 8/10 anonim ***** válasza:

50 literhez 2 teáskanál sót.

A kosztapur leírás szerinti kúra után feles vízcsere, a fűtőt húzd ki vízcsere előtt:-)! A szűrőbetétet is jó alaposan mosd ki.

Későbbre a heti egy vízcsere kellene. A só meg a kosztapur mehet egyszerre is.

2021. okt. 27. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen
2021. okt. 28. 11:10
 10/10 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Azt elfelejtettem írni ,hogy a kezelés után valószínüleg rendesen leredukálódik a biológiai szűrés és sok a hal ezért mehet heti 2x vagy akár 3x 15-30% vízcsere. A “heti 1x max. 30%” akkora értendő mikor már annyi és olyan hal van aminek való az akváriumod és a szűrés is rendben.

Tehát kikúrálod a halakat, utána mehet a heti 2-3 vízcsere, majd aztán ha minden jelenlegi halat elajándékoztál akkor jöhetnek újak (pl: a korábban említett guppik). Utána ha minden rendben fokozatosan állj át a heti 1x vízcserére.

2021. okt. 28. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!