Hogyan tudom megoldani az áramlást?
Sziasztok adott egy 125literes akvarium amiben guppy-kat tartok a talaj az JBLmanado vettem hozza egy elég erős külső szűrőt (Aqua nova NFC 1200. 1200l/h) az lenne gondom ezzel hogy ahogy bekapcsolom olyan erővel kezdi el nyomni a vizet hogy az egész talajt fel kavarja pár tippet szeretnék kérni hogy érdemes beállítani a kiömlőt hogy helyezzem el vagy ha van YouTube-on valami videó azt is szívesen megnézem válaszokat előrre
is köszönöm
Van rajta elzáró csap. Zárd el ameddig kell, mindkettőt.
A kifolyó csövet ugyanarra az oldalra kell tenni, mint a beszívót, akár esőztető, akár nem. Esetleg ha esőztető, akkor a hátsó üveggel majdnem párhuzamosan, az első üveg felé, illetve kicsit az átlós sarok felé irányítva is lehet.
De a klasszikus az a hosszanti áramlás, tehát az esőztetőt a rövid oldallal párhuzamosan tenni.
Na mèg csak az kell hogy mindkèt csapot elzárja...csak a nyomó(kifolyó) ágat folytjuk,azt is maximum 1/3 rèszben.A külső szűrőket is a víz hűti, kell neki az áramlás vagy annyi lesz neki hamar.
Az áramlást mèg csökkentheted ha lily-pipe-ot raksz a kifolyó ág vègère, ezek is szèpen be szoktak válni.
A hosszanti oldalnak ha kicsit az oldalának fordítod az is segíthet egy kis lefolytással.
Ne legyen teljesen a falnak fordítva mert akkor nem fog körben áramlani a víz.
"Na mèg csak az kell "
...na még csak az kell, hogy megmagyarázd, hogy az csak egy délibáb, hogy soha egy szűrőm se romlott el emiatt 30 éve, valójában egymás után dobom ki őket...
Hőzöngeni meg okoskodni te szoktál, ezért lettél innen kiutálva.
Az érvedid meg röhelyesek, hogy ha kevesebb víz folyik át a szűrőn, akkor az nem hűti eléggé. XD
Nem megyek bele a megmagyarázásba, méltatlan lenne a színvonal, aki ötödikben odafigyelt fizikaórán, az úgy is kiröhögi ezt a teóriát, a többivel meg nincs értelme foglalkozni.
Mèg szerencse hogy pakson nem ilyen "hozzáèrtő" emberek dolgoznak, már règen az ibolyák alatt pislognánk.
Ha folytod az áramlást attől független a 230v mèg nem fogja neked azt mondani hogy èn majd akkor neked lassabban forgatom a rotort a szűrőben,a motornak a teljesítmènye nem változik, csak az átfyolyó víz(így a hűtèst) mennyisègèt redukálod.
A színvonal meg nálam az ilyen "XD"-s embereknèl szokott zárulni,nem mellesleg èn sehonnan nem lettem kiutálva,számtalan embernek segítettem már,változó hogy mikor tekintek rá az oldalra.
Rajtam kívül mèg 8000 hobbi társam tudja hogyan kell egy szűrőt használni szakszerűen,nem fogok leállni vitatkozni veled,èrveid nincsenek csak nagy hangod.
Első vagyok: itt dobálóztok a fizikával, a Bernoulli törvényt meg meg sem említitek. A Bernoulli törvény alapján a sebesség növelése a nyomás csökkenésével jár, mivel a csőben mérhető energia egyenlő marad (állandósult áramlás és összenyomhatatlannak feltételezett közeg esetén). Ha lilly pipeot raksz a cső végére, az nagyban megnöveli a keresztmetszeted, és az áramlás SEBESSÉGE fog nagyban lecsökkenni, nem a NYOMÁSA, mert a NYOMÁSA megnő. (gyengébbek kedvéért: Norbig írta jól). A "30 éve ezt meg azt csinálom" emberek a legarrogánsabbak, általában ők azok a halszaporíótk, akik 30 éve nem hallottak pl. a klórtalanításról.
Amit ti fojtásnak (pontos j) neveztek, az az áramlási keresztmetszet csökkentésével a sebesség növelése. Egyébként a fizikában a fojtás tök mást jelent, ehhez köze sincs, olvassatok utána wikipédián, ha érdekel benneteket.
Az esőztető jobb megoldás, mint a lilly pipe, mert így több kisebb keresztmetszetre osztja az áramlásod, és kapni fogsz egy kellemes zuhanyt, ami nem csinál szelet az akváriumban.
Kedves kérdező, mivel ezek alapján nehéz igazságot tenni, ezért megpróbálok tisztázni 1-2 dolgot.
Igaz, kezd olyan lenni a hangulat, mint a Hülyék paradicsoma c. filmben, ahol az 1 bitesek osztották az észt a normálisoknak, ami baromi fárasztó.
Na mindegy, most utoljára, akkor vegyük sorjába az elhangzott hülyeségeket.
" a 230v mèg nem fogja neked azt mondani hogy èn majd akkor neked lassabban forgatom a rotort a szűrőben"
A rotor nem forog lassabban, viszont pont arra van tervezve, hogy változó vízhozamú legyen, a szűrőközeg változó átjárhatósága miatt.
Tehát a rotor lapátok oda-vissza forognak, abszolút nem fix a vízhozam, annyi vizet lapátolnak ki a rotor lapátok, amennyit a fojtás megenged.
"a csőben mérhető energia egyenlő marad (állandósult áramlás ...)
ez a következő bukó, mert nem állandósult az áramlás.
Pont erről szól a vízforgatás gyári szabályozása!
Erre találták ki!
Ez nem olyan, mint amikor nagyinál meglocsolod slaggal a paradicsom palántát, befogod a slag végét, és akkor messzebbre hord a víz!
Kis mértékű keresztmetszet csökkentésekor ez a jelenség is létrejön, de alapvetően a vízforgatás szabályozása gyárilag is faék egyszerűséggel, keresztmetszet csökkentéssel van megoldva!
Pont azért, mert a rotor működési elve olyan, hogy az ide oda forgás miatt nem állandó a vízhozam.
Nem is lehet az, majd erre kitérek!
"azt is maximum 1/3 rèszben."
Ide vonatkozik, a fojtás mértéke:
Beszélhetünk vízpumpáról, power headról, belső szűrőről, tökmindegy, bármelyik szabályozható "teljesítményű" (vízhozamú) külyü szabályozhatóságát, keresztmetszet csökkenéssel érik el.
Így lesz 1000 l/h -ból 500 l/h.
Ha azonos lenne az energia, és a keresztmetszet csökkenés sebesség növeléssel járna, megmaradna az 1000 l/h, de erről szó sincs, mint ahogy állandó áramlásról se.
Én pl. sokáig használtam egy kis eheim vízpumpát, amit gyakran szedtem szét, és annál pl. konkrétan tudom, hogy a minimum állás, az a maximumnak talán, ha a negyede volt!
Nem 1/3-dal volt kevesebb, hanem 1/3-nál is kisebb volt a megmaradt keresztmetszet.
Amit gond nélkül visel el a szűrő, hiszen ahogy mondtam, a változó átjárhatóságú szűrőközeg miatt direkt olyan konstrukció, hogy nincs befolyással a működésére, valahol fojtás van.
Gondoljunk csak bele, egy külső szűrő gyári névleges vízforgatása pusztán attól leesik, ha tiszta szűrőközeggel telerakjuk.
Hónapok, mire beérik, és nyilván, ez a cél!
Nem mossuk a szűrőközeget tökéletesen tisztára, és átjárhatóra, a vízforgatást sok esetben belsővel oldjuk meg, mert mire a külső beérik, drasztikusan visszaesik a vízforgatása!
Pláne az utóbbi időben "divatosabb" energia takarékosabb szűrőknek, akár negyedére is lecsökken a vízforgatásuk, és az a normális "üzemi" vízforgatása, beért szűrőközeggel egyszerűen annyit tud a szűrő.
Régi , nagyobb teljesítményű eheim szűrők voltak arról híresek, hogy "csak" felére esett vissza a kezdeti vízhozam!
És ezért mindegy hűtés szempontjából, hogy külső vagy belső, mert a külsőnek rendeltetésszerű használat mellett is 1/3-ára esik vissza a vízforgatásuk, és (mivel direkt olyan a működési elvük) így működnek akár tizen... évekig, mert erre tervezték.
Továbbá ezért lehet a beszívó ág csapján is zárni, hiszen a szűrőközeg is a motor előtt van, az se csinál semmi mást, csak torlaszt képez a víznek!
"230v mèg nem fogja neked azt mondani"
Ha már ilyen jó példát hoztál, én is elképzelek egy szituációt:
Beszívj a szűrő a vizet, megy a víz a csőben, bandukol, odaér egy fullra beért jó sűrű szivacshoz.
Visszakapcsol kettesbe, lefékez 100-ról 20-ra, (nyilván előtte is lassan ment, de ne rontsuk el a mesét apróságokkal:))
és a maga csendes tempójában, elkezdi átverekedni magát 5-6-8 liternyi , alig átjárható szűrőanyagon.
Odaér a motorhoz, köszön neki:
-Szia, motor!
-Szia víz, hát neked meg mire véljem ezt a lassú tempódat?
-Áh, ne is mondd, egy csomó baktériumon kellett átverekednem magam.
-Nem probléma, megszoktuk már, ugyanez van 10 éve minden nap minden percében...
Másik verzió:
Beszívj a szűrő a vizet, megy a víz a csőben, bandukol, odaér egy félig elzárt csaphoz.
Visszakapcsol, lefékez 100-ról 20-ra, átpréseli magát a maradék nyíláson, aztán megy tovább.
Odaér a motorhoz, köszön neki:
-Szia, motor!
-Szia víz, hát neked meg mire véljem ezt a lassú tempódat?
-Áh, ne is mondd, át kellett mennem egy félig elzárt csapon.
-CSAPON???? Úr isten, hát ettől akkor én most úgy felmelegszem, hogy rögvest el is romlok, legott, nehogy véletlenül egy gyakorikérdéses megmondó embernek ne legyen igaza!
XD Sőt, duplán XD
"Amit ti fojtásnak (pontos j) neveztek, az az áramlási keresztmetszet csökkentésével a sebesség növelése. "
Nem, ahogy mondtam, ez csak kis mértékben vagy így de egyáltalán nem áll arányban a keresztmetszet csökkenés a sebesség növekedéssel, pont erről szól ezeknek a konstrukcióknak az áramlás szabályozása:
A keresztmetszet csökkenése mellett, közel ugyanolyan a sebesség, vagy csak kis mértékben nő, de összességében a vízhozam csökken!
"A "30 éve ezt meg azt csinálom" emberek a legarrogánsabbak, "
Na ebben az egyben igazat adok.
Ugyanakkor az is igaz, hogy 30 évet nem csak begyepesedésre lehet használni, hanem tapasztalatszerzésre is!
Meg az is igaz, hogy az okoskodó dilettánsok meg a legnevetségesebbek, mikor kiderül, hogy a legalapvetőbb dolgokkal sincsenek tisztában. :)
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!