Ideális világítás 300 literes akváriumba?
Egy 120x50x50 akváriumba keresnék világítást. Közepesen igényes, igénytelen növények lennének benne. Milyen világítás lenne az ideális?
A led szalagot javasolták nekem többen, jobb mint a fénycsöves világítás?
Energiatakatékosabb lenne?
Azt olvastam led mellett probléma lehet az algásodás, ez mennyire jellemző?
Hát ez egy hosszú téma, nem nagyon lehet 2 mondatban megválaszolni.
Tény, hogy léteznek már olyan hatékony led chpiek, amik bőven energiatakarékosabbak a fénycsőnél, de 99%-uk nem az.
Emellett az is tény, hogy ettől függetlenül még a fényhasznosításuk jobb.
Tehát léteznek nevetségesen keveset fogyasztó ledek, de ezek szinte mindegyikének a fényleadása is nevetségesen alacsony.
Viszont jobban hasznosul, mert a leadott fény 100%-a a vízfelszínt világítja, fénycsővel meg csak nagyon jó fényterelőkkel tudod valamennyire lefelé terelni az összes fényt, mert az körben világít mindenfelé.
Összességében hacsak nem valami hiper-szuper spéci led, akkor fogyasztásban, és teljesítményben nincs nagy különbség, se ide, se oda, igazából a kereskedelmi átlag ledek nagy részénél még mindig jobb a T5-ös fénycső.
Plusz nem mellesleg ami tényleg hatékony led, annak az ára is megvan!
Az algásodás... az ettől függetlenül is akkora téma, hogy 25 oldalt is ide lehetne írni, önmagában a világítás ritkán hibás, illetve úgy mondanám, hogy a világításhoz, az esetek többségében hozzá lehet alakítani sokminden más körülményt, hogy összességében ne legyen számottevő algásodás.
Viszont emellett szintén tény, hogy a ledek 99,9%-ának kideríthetetlen a spektruma, de gyanítom, hogy a nagy többség kb egy '60-as évekbeli 2 sávos T8-as cső minőségét éri el, ami olyan elavult, hogy a fénycső gyártásával is leálltak már vagy 20 éve.
Ebből te nem sokat látsz, a növények viszont 650-750 nm-es hullámhossz mellett is fotoszintetizálnának, úgyhogy azon nagyon is megérezhetik ezt, mivel a sima fehér ledek többnyire inkább a kék spektrumban erősebbek.
Ki lehet egészíteni néhány piros leddel, de ez sok barkácsolás, ami meg készen olyan, hogy tökéletes spektrumú, az megint csak ott van árban, hogy abból 10 fénycsöves világítást veszel.
Nem beszélve arról, hogy a ledek is tönkremehetnek, úgyanúgy el tud mászni a spektrumuk, mint a fénycsöveknek.
Ezért még akkor is ildomos cserélni bizonyos időnként, ha működik, mert a fényminőség már messze nem az eredeti.
Egy ledes rendszernél a csere, majdnem az egész rendszer cseréjét jelenti, fénycsöves rendszernél meg 2 db cső csere pár ezer ft.
Szóval mindkettő jó lehet, de ha olyan ledet akarsz, amiről annyi infód van, erősségről, minőségről, spektrum tartományról, és tudja is hozni azt, amit egy 3 vagy 5 sávos fénycső, az nem kicsit lesz drágább, a vételár is, meg hosszútávon a fenntartás is, ha valami baja lesz, vagy csak simán amortizálódik.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!