Mi baja van a harcoshalamnak?
Van egy 130 literes akváriumom
64 gerinces élőlénnyel (7 karmosbéka, 57 közepes méretű hal).
Ezen belül van 4 harcoshalam 1 hím és 3 nőstény. A hím és 1 nőstény egyszerre lettek telepítve, a két másik nőstény később. Az első nőstény egyszer kiesett az akváriumból 40 centit esett az asztalra, majd onnan 65 centit szőnyegre. Kb 5 percig tartózkodott az akváriumon kívül. Túlélte, de azóta van egy púp a kopoltyúján belül de nem a lemezeken. Eddig nem volt gond, de most hirtelen elkezdett nőni az a púp és elszórtan elszíneződni. 1-2 hete a növényzetben csak ül és néha odébb úszik ha valami másik hal odamegy legyeskedni.
Mi lehet a baja? Elfertőződött az a valami vagy megsérült? Az akvárium lakói teljesmértékben békében élnek egymással, nem harcolnak. Illetve nem rég a belső szűrő tönkrement, vettünk egy új külső szűrőt. Lehet hogy az a probléma? Használat előtt átmostam a szűrőanyagokat akvárium vízzel, teljes vízcserét sosem végeztem, csak 30-40%osat, vegyszert, tisztítószert vagy akvárium tisztító dolgokat nem használok.
Abban 55 centi összméretű halat tarthatnál, ami nálad úgy 2-300.
A szűrő nem tudja eltávolítani az összes salakanyagot és lassan mérgezővé válik a víz. Csökkenteni kell a halak számát, a beteg halat pedig el kell különíteni egy karantén akváriumban.
Halak méretei:
14 neonhal(3cm átlag), 3 zebradánió(3cm átlag), 7 párduccsík(7cm átlag), 7 szifó(7cm átlag), 6 guppi(4,5cm átlag), 3 üvegharcsa(6cm átlag), 6 algázó(10cm átlag), 4 páncélosharcsa(5cm átlag), 3 torokátum harcsa[2 nagyon pici(2cm)(neon halnál is kisebb), és egy óriás(13cm)(legnagyobb hal)], 4 sziámi harcoshal(hím 6cm, nőstények 5cm), 7 karmosbéka (3cm átlag)
Szifókból eredetileg 3 volt, de szaporodtak.
Szűrő:
700l/óra
Szűrőtöltet: többségében szivacs+kerámia gyöngy
6,5l térfogat
Világítás: 1600kelvines
Sok növény. Fajtájukat sajnos nem tudom.
2 éve megy az akvárium
Hát ez nagyon-nagyon sok hal...
Az összeállítás meg az egyedszámok se a legjobb.
Egy nagyon érzékeny egyensúly valahogy megvolt 2 évig, de ez most annak a halnak, amelyik megsérült, felborult, és ő valószínűleg az életével fog ezért fizetni.
Ez a baj az ilyen rendszerekkel, amik valahogy elmennek x ideig, de késélen táncolnak: a legkisebb hiba is végzetes, felborítja az egyensúlyt.
Csak egy dolog: 6 algázó rengeteg ekkora helyre, ezek territoriális halak, nagyra nőnek, nagyon terhelik a vizet, ahogy a békák is, egy hasonló méretű halnál sokkal jobban.
Szerintem a beteg haladért már nem tehetsz semmit. A többieknek pedig csökkentsd a létszámát. Én pl. a békáknak külön akváriumot csinálnék, és semmiképp nem hagynék meg 6 ancit (ha arra gondolsz az algázóval) ekkora helyen.
Tehát bőven 300 centi fölött. Olcsó megoldás: ajándékozd el a halak nagy részét, amíg eléred a maximális megengedett méretet. Drága megoldás: vegyél egy 400 literes akváriumszettet. Elhiszem, hogy nem ezt a választ vártad, de ez így helytelen. A kevésbé kényes halak így is eléldegélnek, de az nem azt jelenti, hogy megfelelő az életminőségük. A betták kényesebbek a stresszre, ami miatt fogékonyabbak a betegségekre, valamint nem szeretik a túlzottan ammóniás vizet sem, amit a túltelepítés okoz. Ezért ugrott ki az akváriumból, most pedig visszakerült oda. El fog pusztulni.
Sürgősen le kell csökkenteni a halak számát, vagy nagyobb akvárium kell.
Az algázókkal tényleg ráfizettem. Régebben igen picik voltak, most meg hatalmasak és agresszívak fajtársaikkal.
Van egy pót akváriumom de az is kevés lenne 3 algázónak. Nem tudok venni több pót akváriumot, nincs elég hely.
A többi hal viszont nem tűnik boldogtalannak. Úsznak, élnek esznek, néha egy-egy guppi rácsodálkozik az életre hogy ott egy másik hal aki nem mintha nem lenne ott már olyan régóta... A harcoshalak is elvannak, mindegyik úszkál nézelődik, kaját keresgél, csak az az egy 1 hete nincs jól. Eddig ő is elvolt a maga kis világában. Nem tudom jó lenne e különtenni megszokta hogy a szokásos növénye amin üldögélni szokott az ott van. A többi hal nem bántja, mondom néha egy-egy guppi felfedezi hogy ő is ott van és él.
Persze, nem fognak az ombudsmanhoz menni panasztételre, de ezt a telepítési méretet okos emberek állapították meg a halak igényeinek a figyelembevételével. Ez olyan, mintha kihagynád a fűtést télen és a 28 fokos vízhez szokott halakat húszfokos vízben tartanád. Életben maradnak, de nem fogják jól érezni magukat. Hogy bonyolítsam, a halaid egy része szereti az enyhén sós vizet, a többi viszont nem viseli el. Az sem mindegy, milyen kémhatású és keménységű vízből származnak. Ezért kell azonos igényű halakat venni az akváriumba.
Ez egy drága és bonyolult hobbi, de élőlényekről van szó.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!