Valami baja van a villásfarkú Mollynak?
Huha, hát itt van mit rendbe tenni. Kezdjük a halakkal mert egyelőre csak azokat ismerjük:
“Van mèg mellette 2 dalmata Molly, 3 guppi, 2 platti, 2 tetra, 2 kuli kuli, meg egy fehèr algaevő”
S mind ez 60 literben. A meglévő halak közül kicsi az akváriumod a mollyknak (mindegyiknek), algaevőnek (ha anciról/ közönséges algaevőről van szó) és határeset a kuli kulinak (párduccsík?) és a tetrának amennyiben az Hemigrammus pulcher azaz aranyfoltos pontylazac. A guppiknak és plattiknak elég lenne egy 60 literes. A mollyk és az ancik tartása kb 100 litertől kezdődik.
A létszámról és nemek arányáról röviden annyit ,hogy az elevenszülőket (guppi, platti, molly) háremben ajánlott tartani azaz 1 hímre 2-3 nőstény jusson, ha nem akarsz szaporulatot akkor csak hímeket tarts de akkor is legalább 4-5 nem árt, minden esetre ne párban.
A rajhalak (pontylazac, kuli kuli) meg minimum 6, de a pontylazacból nem árt 8-10 sem. Nem véletlen ,hogy nincs “felső határ” a létszámban mert minél többen vannak annál jobb nekik.
Most kicsit arról ,hogy amennyiben jó a technika akkor mit bír el az akva. A 8-as válaszoló ezt írta: “Az aranyszabály az akvárium betelepítésénél a 3 liter/hal, ezt sok tényező befolyásolhatja”
Feltételezem amire gondolt az inkább “1 cm hal=1 liter víz” néven terjedt el, tehát ahány centis a hal annyi vizet igényel. Egyrészt igen, ezt több tényező befolyásolhatja ezért nem nevezném aranyszabálynak, inkább csak iránymutatónak szóval nem kőbe vésett módszer. Másrészt ez nem a hal helyigénye hanem az általa leterhelt víz mennyisége, tehát akkor is kicsi a mollyknak az akváriumod ha éppenséggel összeadva a méreteket nem jön ki több 50 liternél. Azért inkább 50 litert írtam mert természetesen nincs 60 liter víz az akváriumban mert eleve nincs csurig töltve, plusz minden ami benne van vizet szorít ki s ne feledjük azt sem ,hogy általában kívülről mérjük le az akvárium méreteit ezért lejön az üvegvastagság is. Tehát egy 60 literesbe berendezéstől függően olyan 40-50 liter víz lehet. Általában 5 cm vagy annál kisebb, karcsú halaknál elég 2-3 litert számolni míg kb 10-15 cm fölött már inkább felfele kell kerekíteni, pláne ha zabálós fajról van szó, pl: egy aranyhalra átlag 50 litert számolunk mert sokat ürít pedig még a tavi változatok sem szoktak megnőni nagyobbra 30-35 cm-nél.
Tehát a legjobb lenne elajándékozni a nem odaillő halakat s az odaillőkből kiválasztani legfeljebb 2 fajt s azokból tartani. Mondjuk egy talajlakó + egy vízközt úszó, ha maradsz a jelenlegieknél akkor mondjuk 5-6 kuli kuli+4-5 hím guppi vagy platti. A vízminőséget s berendezést inkább a kuli kuliknak kedvezőbben alakítani, de a másik se sínylődje meg.
S ami még nagyon fontos ,hogy írj le minden mást is mint mondjuk szűrés, világítás, növényzet, mikor s hogyan indult az akva, mikor s hogyan megy a karbantartás (pl: vízcserék mikor mennyi), használsz-e valamilyen szert (itt elsősorban gyógyszerekre és fertőtlenítőkre gondolok mint a metilinkék, malachitzöld stb) stb-stb, mindent írj le.
Addig is csinálj egy 30%-os vízcserét azonos hőfokú klórtalanított vagy egy napig pihentetett vízzel, talajporszívózással egybekötve.
Ajánlott oldalak:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!