A levegőztetőt ha kikapcsolom nem lesz baj?
De igen. Lesz baj.
Csökkenni fog a víz oxigénszintje és kinyúlnak a halak.
Alapból elég ha a felszínt fodrozza a szűrő. A levegőbeoldás/ porlasztás elhagyható (kivéve pár ritka esetet amikor kimondottan oxigénigényes halakat tart az ember, de ez nem éppen kezdő szint s a boltokban levő halak bő 90%-nak bőven jó a felszínfodrozás).
Úgy látom van még hova bővítened a tudásod (mármint “kezdő szinten”), ezért ajánlom ezt a pár oldalt:
[link] , [link] , [link] , [link]
Viszont lehet én értem rosszul de ma vetted meg az akváriumot, szűrőt, halakat stb? Jó lenne ha leírnál minden tudnivalót az akváriumról, a méretet már tudjuk, de kellene például a szűrés, világítás, növényzet és halak pontosan fajonként, aljzat/ dekoráció, használsz-e bármilyen szert s ha igen mit s hogyan, karbantartás mint mondjuk vízcserék mikor mennyi stb-stb. Ezek azért kellenek mert ha mindent egyszerre vettél szűrőstől-halastól akkor igen hamar nagy bajok lesznek, szóval jobb időben lépni.
Szia! Köszönöm a válaszod!
Vasárnap óta áll a víz benne, 2 db mű növény, nagyobb kavicsok. 26 fokra állítottam be a fűtőtestet, van 4 db vitorlás, és 2 db arany kisebb halam, ezekkel kezdtem. Nem használok semmilyen szert egyenlőre.
Most csinaltam olyat, hogy van a szűrő levegőztetőnek egy hosszabb csöve, annak a végén pici lyuk, és azt le takartam felig, és most halkan fújja a levegőt bele.
Hát, öhm. Ne kioktatásnak vagy sértegetésnek vedd, de van jópár kritizálható pontja a dolgoknak. Kifejtem bővebben (egyébként még pár kérdésre vagy nem válaszoltál vagy nem elég pontos a válasz, pl: a szűrőről sem tudunk még semmit):
“Vasárnap óta áll a víz benne”
“A halakat tegnap vettem meg”
Sajnos ez így túl hamar lett. Ez úgy működik ,hogy a halak ürítenek (meg minden élettevékenységüket a vízben végzik). Ebből lesz ammónia ami egy kis dózisban is mérgező nitrogénvegyület. A szűrőben levő baktériumok ezt lebontják nitritre majd nitrátra. Utóbbi már csak nagyobb dózisban mérgez. Ennek egy részét felszívja a növényzet, másik részét a rendszeres részleges vízcserékkel távolítjuk el (normál esetben egy 80 literesnél ez kb heti 1x ~30%-ot jelent). Csakhogy azoknak a lebontó/ nitrifikáló baktériumoknak minimum 3-4 hét kell mire megtelepednek s csak ezután lehet fokozatosan telepíteni a halakat.
“2 db mű növény”
Azokat nyugodtan kidobhatod, igazi növények fognak kelleni, később kitérek kicsit részletesebben.
“nagyobb kavicsok”
Mármint az ajzat? Ajzatnak bőven jó a rostált sóder, gyöngykavics, térkőhomok, kvarchomok stb-stb, illetve ezek tetszés szerinti keveréke. Szemcseméretre kb 0,5-3 mm (igen, mm, nem cm), s vastagságra olyan 5 cm ,hogy lehessen benne ültetni.
“26 fokra állítottam be a fűtőtestet”
Ez jó, már aminek. Itt annyit hozzátennék ,hogy nem árt hőmérővel ellenőrizni mert csalhatnak 1-2 fokot valamerre, de most nem ez a legnagyobb gond.
“van 4 db vitorlás, és 2 db arany kisebb halam, ezekkel kezdtem”
A vitorlást értem, de mi az az arany kisebb hal? Mármint 2 aranyhalad van? Mindkettőnek nagyon kicsi az akváriumod s nem is tarthatóak együtt, lásd: a vitorlás olyan 150-200 litertől tartható, trópusi dél-amerikai sügérféle, neki jó a 26 fok, de az aranyhal hidegvízi (18-20 fok) hal ami megnő akár 30+ cm-re ha “tavi” változat, az “akváriumi” változatok meg 15-20 cm-re s 200 litertől tarthatók.
“Nem használok semmilyen szert egyenlőre”
Ez eddig jó, nem szabad ész nélkül gyógyszerezni. Viszont olyan dolgokat mint mondjuk vízelőkészítők (pl: sera aquatan) beszerezhetsz, de nem feltétlenül kötelező elem.
Szóval összegezve amit eddig tudunk ,hogy van egy túl korán telepített s máris túltelepített akváriumod. Legjobb lesz ha minimum 2 naponta csinálsz ~30% vízcserét, keveset etetsz s mihamarabb megszabadulsz ezektől a halaktól. Ha ez megvan akkor rendbe lehet szedni az aljzatot, szűrést, világítást stb, beszerezhetsz növényeket s majd 4 hét múlva jöhet az első csapat hal ami viszont már tudatosabban veszel s lehetőleg 80 literbe valót. Ha egyszer eljutunk odáig akkor abban is szívesen segítek.
Egy másik kérdéshez másolt válaszomat bemásolom neked is, pár dolgot kár említettem:
“Idemásolom egy másik kérdéshez írt válaszom egy részletét. Többnyire benne van érintőlegesen a talaj, szűrés, világítás téma fontosabb részei:
“Szűrőkről röviden annyit ,hogy a gyári ajánlás alsó határa a mérvadó, pl: ha egy szűrő gyárilag 60-120 literre ajánlott akkor az ~60 litert visz. A szűrőtöltetet (pl: leggyakrabban szivacs) csak az akváriumból való vízben szabad kinyomkodni (azt is csak akkor ha már nagyon megrakódott s alig nyomja a vizet), ne csap alatt mert megölöd a lebontó baktériumokat.
Talajnak jó a rostált sóder, gyöngykavics, kvarchomok stb illetve ezek tetszőleges keveréke. Kb 0,5-3 mm körüli szemcseméret, kb 5 cm vastagon. Használat előtt többször mosd át.
Kerüld a színezett kavicsokat. Ugyan így a műanyag-színezett díszeket is.
Növényekből ami elsősorban szóba jöhet az anubias-félék, kisebb cryptocoryne- és echinodorus-félék, páfrányok, mohák, hínárfélék s hasonlók mint az indiai vízicsillag, kocsánynélküli ambúlia, érdes tócsagaz, argentín átokhínár stb, utóbbiak fontosak mert gyors növésűek s emiatt sokmindent kiszívnak a vízből. Illetve még békalencse, kagylótutaj amik szintén jó nitrátzabálók.
Nekik (is) fény is kell. Színhőmérsékletre olyan 6.000-6.500 kelvin körül. Erősségre nem árt legalább közepes fényerő ami “watt osztva literrel” 0,4-0,5 w/l, ugyan ez lumenben 20-40 lm/l, LED-ek esetében a lumennel számolás pontosabb.
Mind szűrőnél mind világításnál célszerű kicsit túllőni mert sokkal egyszerűbb utólag “lefojtani” az erős technikát mint a gyenge technikát erősíteni.”
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!