Kaptam egy 40 L-es akváriumot 4 kis hallal, viszont nincs hozza semmilyen kiegészítőm. Mi az amit minél előbb vegyek?
Egy kis belső szűrőt már 3-5 ezer forinttól kapsz.
A növényekhez kell megvilágítás, az van? És ha igen, milyen?
Bocsi, ez nem fog neked tetszeni, de egyidejűleg kellene neked most fűtő+szűrő+világítás az utóbbi nem csak a növények miatt.
És akkor is kérdéses maradna hogy túlélik e a halak.
Először amit tenned kell és ez az utolsó pont is: Ajándékozd el, de iszonyat gyorsan az összes halat, különben hamar mérgezésbe pusztulnak.
Milyen halak vannak egyébként benne? Ha nem tudod a nevüket képet is küldhetsz :)
Ahogy 2-es írta egy belsőszürő nem drága az mindenkép kell. Ahhoz hogy a bacik kialakuljanak benne amik majd lebontják az amóniát 3-4 hét kell. Úgyhogy inkább add oda a halakat valakinek rendezd be az akváriumot vegyél meg hozzá mindent majd ha bejáratad tegyél belle halakat.
De amúgy az ilyet nem is értem az te akartál akváriumot, vagy az ismerösőd csaúgy random meglepett velle ?
Fény elsősorban a növényeknek kell és neked, hiszen az akvárium egy szobadísz.
Ha van legalább 22 fok a lakásban, akkor elvannak fűtés nélkül, kivéve, ha éppen olyan halad vannak, amelyeknek szükségük van a melegebb vízre. De általában 25 körül ideális a legtöbbnek.
Szűrés kell, de tényleg tudsz kapni használtat pár ezresért.
Valamilyen aljzat is kell. A legolcsóbb kvarchomokból egy 5 literes zsák kb. 1900 Ft.
Mindig is nagyon tetszettek. Nem kertem, hisz nem voltam ra felkeszulve, viszont nagyon orulok nekik.. s mivel ajandek igy nem szeretnek tul adni rajtuk. Koszonom a jo tanacsokat! Amint haza erek a munkabol veszek homokot, illetve szurot is megprobalok beszerezni.
Kulonben molly halrol van szo :)
Ha már elmész egy akvarisztikai boltba vegyél fütőt is az se drága pláne egy ekkora akváriumhoz. A mollyknak viszont nem ideális egy ekkora akvárium 90-100l-től ajánlják. Hetente cserélj 20-30% vízet az akváriumban bár a te esetedben lehet jobb 2-3 naponta. Legdrágább dolog a világítás lesz de azt is próbálj meg minél előbb szerezni.
Nézd meg ezt a videót benne vannak az alapok. https://www.youtube.com/watch?v=lUq-JYgJJWw&t=333s
és még pár oldal amiből tájékozodhatsz [link] [link]
Akitől kaptad annak megmagyarázd el hogy egy akvárium sokkal több pár halnál egy üvegben.Ez olyan mintha kaptál volna tőle egy autót amibe se motor se kerekek nincsenek.
Tehát összegezzük: van egy minden nélküli 40 literes akváriumod amiben 100 litert igénylő mollyk vannak, egyből 4. A hasonló kérdések tapasztalatai alapján 99% ,hogy halálra vannak ítélve. Jó nagy tuskó lehetett az aki “meglepett” ezzel, még ha nem is direkt csinálta. Jobb lett volna csak az akváriumot odaadnia ,hogy “tessék, tudom ,hogy szeretnél ilyesmit, a többit rád bízom ;)”. Mindegy, ne rágódjunk azon ,hogy hogy kellett volna, nézzük azt ,hogy most mit tehetsz.
Amíg nincs se szűrő se semmi addig jobb lenne naponta kb 20-30% vízcsere pihentetett/ klórtalanított vízzel (utóbbi esetre vízelőkészítő, de minimum egy klórtalanitó ajánlott vagy a cserevizet legalább 1 napig hagyod állni). Ha lehet ne etess vagy csak pár naponta nagyon keveset. Majd 4-5 hét után (ha lesz szűrő onnan 4-5 hét) fokozatosan átállhatsz kevesebb vízcserére s normál etetésre azaz heti 6 nap egyszer, 1 nap koplalónap. A vízcserék gyakorisága attól függ végül mekkora akváriumod lesz mert 40 literben ajánlott a heti 2x-3x 15-30%, míg 100 literre elég heti 1 vízcsere.
Mihamarabb szerezz be egy szűrőt, egyelőre ez a legfontosabb. Itt most kérdéses ,hogy maradsz a 40 literes aksinál vagy veszel egy 100 literest mert a jelenlegiben nem maradhatnak a mollyk. Mivel anyagi szűkében vagy ezért vagy maradsz ennél s elajándékozod a halakat vagy keresel használtan egy 100-ast. A használt cuccokkal az a baj ,hogy ha nem tudod pontosan mi merre akkor ugyan úgy kicseszhetnek veled mintha a bolti eladó rád sózna egy szettet.
Szűrőkről röviden annyit ,hogy a gyári ajánlás alsó határa a mérvadó, pl: ha egy szűrő gyárilag 60-120 literre ajánlott akkor az ~60 litert visz. A szűrőtöltetet (pl: leggyakrabban szivacs) csak az akváriumból való vízben szabad kinyomkodni (azt is csak akkor ha már nagyon megrakódott s alig nyomja a vizet), ne csap alatt mert megölöd a lebontó baktériumokat.
Talajnak jó a rostált sóder, gyöngykavics, kvarchomok stb illetve ezek tetszőleges keveréke. Kb 0,5-3 mm körüli szemcseméret, kb 5 cm vastagon. Használat előtt többször mosd át.
Kerüld a színezett kavicsokat. Ugyan így a műanyag-színezett díszeket is.
Növényekből ami elsősorban szóba jöhet az anubias-félék, kisebb cryptocoryne- és echinodorus-félék, páfrányok, mohák, hínárfélék s hasonlók mint az indiai vízicsillag, kocsánynélküli ambúlia, érdes tócsagaz, argentín átokhínár stb, utóbbiak fontosak mert gyors növésűek s emiatt sokmindent kiszívnak a vízből. Illetve még békalencse, kagylótutaj amik szintén jó nitrátzabálók.
Nekik (is) fény is kell. Színhőmérsékletre olyan 6.000-6.500 kelvin körül. Erősségre nem árt legalább közepes fényerő ami “watt osztva literrel” 0,4-0,5 w/l, ugyan ez lumenben 20-40 lm/l, LED-ek esetében a lumennel számolás pontosabb.
Mind szűrőnél mind világításnál célszerű kicsit túllőni mert sokkal egyszerűbb utólag “lefojtani” az erős technikát mint a gyenge technikát erősíteni.
Pár hasznos oldal, még ma kezd el a kezdőknek szoló cikkeket:
A mollikat el kell passzolni minél hamarabb. Kell egy szűrő, világítás, és fűtő de ezt már leírták a többiek. 40literben egy bettát tudnék elképzelni, vagy egy csapat törpe razbórát, dús növényzettel, és tözegkivonattal kezelt vízzel. Ja és ha megvan a szűrő 3-4 hét üresjárat után mehet bele hal.
Én meg úgy jártam az elején, hogy mikor elindítottam az első akvámat, rögtön másnap kaptam 2 algaevő "anci"-t ajándékba, váratlanul. Gondolhatod mennyire örültem, de szerencsére túlélték a bejáratást és azóta is meg vannak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!