Miért "görbült" el a halam?
Írj le mindent a tartási körülményekről mint pl: akvárium mérete s karbantartás (pl: vízcserék mikor mennyi stb); szűrés s annak karbantartása; halak száma fajonként; növényzet; használsz-e valamilyen gyógyszert/ fertőtlenítőt (pl: metilinkék stb); mivel etetsz s mennyit; stb-stb, mindent írj le ami eszedbe jut. Ami eddig látszik a képről az a színes kavics és a műdísz, egyik sem bíztató.
Ajánlott oldalak:
Első hatalmas probléma, hogy külső szűrőt nem takarítunk hetente. Fél évente inkább. 4 hét mire kialakul a baktérium kultúrád elve, ami lebontja a káros dolgokat.
Szóval hiába jó a szűrőd, semmit nem ér így. Úgyhogy probléma megtalálva. Valóban mérgezés.
Na, a megadott infók alapján megpróbálok mindenre érdemben reagálni:
“Az akvarium 120 liter”
Ez eddig jó, ideális kezdő méret s ez még szerintem az a méret amibe ha nem rak az ember sok s nagy halat akkor megfelelő növényesítés mellett simán megy csak belső szűrővel is, de természetesen a külső több szempontból jobb.
“6 molly van benne, 5 neonhal es 1 algaevo kovek, 3 kis garni”
Ez a társítás nem a legoptimálisabb, leginkább a mollyk miatt mert ők a keményebb és melegebb vizet szeretik mint a neonok. Jobb lenne a 6 molly helyett még 6 neon. Az “algaevő” ha anci/ közönséges algaevő akkor ő is igényeiben sokkal inkább a neonok felé billen.
De legalább nincs túltelepítve.
“1 bujo az algaevonek, 1 kagylo, az emlitett munoveny,”
A műnövényeket s kagylókat ki kellene venni mert a műnövényből bármi káros/ mérgező kioldódhat, a kagylók meg keményítik a vizet. Ha az a bújó is műanyag vagy ilyesmi akkor annak is mennie kellene. Helyette szerezz be kerámia bújót vagy kókuszhéjat.
Ha a talaj is valami színezett cucc akkor azt is le kellene cserélni valami normális, általános talajra (pl: rostált sóder, gyöngykavics, kvarchomok stb).
“3 to hosszu levelu vizinoveny pontosan nem tudom a nevet”
A korábban linkelt oldalakon ki tudod keresni.
Ezen túl a későbbiekben nem ártana bővíteni a növényzetet, persze csak talajcsere után (ha szükséges a csere).
Ami eszembe jut az cryptocoryne és echinodorus-félék, anubias-félék, mohafélék (pl: gömbmoha, jávai moha, úszó májmoha), hínárfélék és hasonlók mint az argentín átokhínár, kocsánynélküli ambúlia, érdes tócsagaz, indiai vizicsillag, valiznéria stb. Úszó/ lebegőnek a békalencse, kagylótutaj megfelelő de sok hínárfélét is lehet lebegve hagyni.
Nekik fény is kell, arról még nem írtál.
“kulso tetra szuro a nevet pontosan nem tudom vagyis hogy milyen fajta de elvileg 1000 litert forgat orankent”
Felületesen rákerestem s első találatok közt a Tetra EX 800 és EX 1200 adta ki. Nem tudom ,hogy ezek közül valamelyik-e de ilyen telepítettség mellett jó kellene legyenek.
“a tisztitas hetente egyszer 50%-os vizcsere ezzel egyutt szuro takaritas”
Na itt lett egy nagy hiba a számításban. Nem kell hetente takarítani a szűrőt, sőt külsőknél nem ritka a fél éves- éves takarítás sem. Még a belsőknél is átlag 4 hét telik el 2 takarítás között. Most ha lehet akkor egy jó ideig ne piszkáld, kb addig amíg már annyira meg nem rakódott ,hogy alig-alig nyomja a vizet. De pár hét múlva lehet már látványosan visszaesik a flow, ekkor még ne takarítsd hanem inkább vegyél egy szabályozható belsőt vagy powerhead-et s majd ez felel az áramlásért.
Amikor a szűrőt tisztítani kell akkor az akváriumból vett vízben kell kinyomkodni a szivacsokat, ne csap alatt klóros vízben. Amúgy nem néztem ,hogy gyárilag mi van benne de ha van “biolabda” meg ilyesmi azt lecserélheted simán szivacsra. Alul lehetnek kerámia gyűrűk meg hasonlók, s felfele haladva egyre sűrűbb szűrőtöltet (leginkább szivacs), legvégül lehet perlonvattát rakni.
Most kb 4 hétig menjen heti 2x vagy akár 3x 15-30% vízcsere. Utána fokozatosan átállhatsz heti 1x ~30%-ra. Legalább 1-2 hétig kevesebbet etess.
“vegyszert a sera nitrivec-ez használom a nitrat, ammonia lebontasa miatt.”
Kis szőrszálazás de ez nem szigorúan vegyszer hanem baktériumkultúra. Használni használhatod de egyébként nem kötelező elem, szóval ha elfogy nem kell megijedni.
“A halaknak egyik nap sima lemezes kajat adok masik nap voros szunyoglarvat es igy valtakozik annyi kajat adok nekik amit a halak felkapkodnak a talajlakokat 1 korong algaevo kajat adok”
Jól teszed ,hogy vegyesen eteted. Annyit tudnék hozzáfűzni ,hogy a vörös szúnyoglárva (és a tubifex is) kicsit veszélyes mert könnyen szennyezett lehet. Szóval egy sűrű szitában/ tésztaszűrő-szerűségben csap alatt alaposan mosd át mielőtt beadod. Ezen kívül kaphatnak még fekete és fehér szúnyoglárvát, vízibolhát, cyclops-ot, sórákot/ artémiát stb.
Mollynál? Kifejezetten kemény víz mellett? Az kizárt. Ha figyelmesen végigolvasod, amit a kolléga írt, abból kiderül, hogy ők épp a kemény vizet szeretik.
VISZONT.
- Jó lenne tudni mivel teszteltél. A tesztcsíkok elég pontatlanok tudnak lenni, nincs is rajtuk minden szükséges érték, de legalább olcsók. Jelen esetben persze ez is adhat támpontot. Hosszú távon viszont ha szeretnél a méréssel foglalkozni folyékony teszteket érdemes beszerezni.
- A nitrit I betűvel (ami mérgezésre gyanakszik az első válaszolód) nem egyenlő a nitrÁttal, amit mértél. A nitrit a nitrogénkörforgás középső eleme, úgy jönnek sorrendben, hogy ammónia --> nitrit --> nitrÁt. A nitrit ugyanolyan mérgező, a halak számára, mint az ammónia és ugyanúgy a nulla az egyetlen egészséges mért érték.
Mérhető ammónia vagy nitrit jelenléte az akváriumban azt jelenti, hogy valami elcsúszott a nitrogénkörforgásban. Nitrát viszont nem lehet nulla, mert az az egész végterméke ;)
- Ha már méricskélsz, kérlek írd le a pontos számokat. Az, hogy "alacsony" vagy "magas" az egy szubjektív kifejezés, nem vagyunk vele előrébb. Úgyhogy légyszi írd le, milyen értékeket.
- A keménység is érdekes, ha neonokat akarod megtartani, lehet nekik szükséges lesz a vízlágyítás.
Ahogy már írték, nitrit szintet - amíg ki nem alakul / utol nem éri a halak ammóniatermelését a bacikultúrád,- ideiglenesen a vízcserék sűrítésével tudod mérsékelni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!