Milyen halat vegyek az akváriumomba?
Milyen adottságai vannak az akváriumodnak?
Hány literes, hány fokos a víz hőmérséklete? Milyen szűrő van benne?
Ajánlom olvasnivalónak az alábbi könyveket. Csinálnod kell egy profilt és utána le tudod tölteni, nagyon hasznos, részletes leírás mindegyik részéről az akvarisztikának. Elolvasás, megértés után már tudni fogod, hogy milyen akváriumot szeretnél berendezni, milyen hallal, milyen növénnyel és persze milyen technikával.
Az akvarisztika összetettebb hobbi annál, mint hogy veszel egy akváriumot megtöltöd vízzel és számodra tetszetős halakat teszel bele.
Írd le minden tulajdonságát az akváriumnak. Méretétől kezdve szűrésen át vízkeménységig mindent mert ezek hiányában aligha lehet ajánlani bármit. Mondjuk ha 30 liternél nagyobb s hozzáillő szűrő van akkor kezdőként egy 4-6 fős hím guppi csapattal nagyon nem lőhetsz mellé. De addig még sok van hátra míg eljutsz a halakig.
Olvasgatni (főleg a kezdőknek szóló cikkeket):
Ne haragudjatok nem nagyon értek a dologhoz, de legalább eddig csak kedvesen segítettek, nem úgy ahogy néhányan szoktak... Tehát:
Az akvárium méretei: 50 x 30 x 30 cm
Térfogat: 45 liter
Az üveg vastagsága: 4 mm
Tényleg csak ennyit tudok róla ne haragudjatok
Semmi baj ha még nem értesz hozza. A “fejleharapás” akkor lenne ha nem értesz hozza ÉS már megvetted a halakat amik nem odaillők/ nem társíthatók/ rossz a létszám stb már azt kérdezed ,hogy miért döglenek.
Tehát 45 literes, ez is valami, innen el lehet indulni. Javaslom mindenek előtt a korábban linkelt oldalakon szívd fel magad némi tudással, ha nagyjából tisztázva vannak legalább az alapok akkor jöhet a vásárlás. Ugródeszkának pár infómorzsa:
Szűrés: a nitrogénkörforgásról, szűrőbaktériumokról bővebben az ajánlott oldalakon.
Ami fontos szűrővásárlásnál ,hogy egyrészt a gyári ajánlás alsó határa számít, pl: ha egy szűrő gyári ajánlása 60-120 liter akkor az ~60 litert visz. Ilyen kicsi akváriumba szerintem jobb lenne akasztós szűrőt használnod ,hogy ne foglalja a helyet.
Világítás: ennek erőssége főleg a tartani kívánt növényzettől függ de nem árt legalább közepes fényerő ami w/l (watt osztva liter) 0,4-0,5 w/l, ugyan ez lumenben 20-40 lm/l. Érdemes inkább a lumenből kiindulni, főleg LED-eknél.
Kisebb akváriumnál érdemes kicsit túllőni a fényt s amúgy is több fényből könnyebb utólag kevesebbet csinálni (pl: maszkolás, világítási idő csökkentése, fényforrás megemelése stb) mint fordítva.
Színhőmérsékletre kb 6.000-6.500 kelvin legyen.
Növényzet: amik első gondolatra eszembe jutnak azok kisebb cryptocoryne és echinodorus-félék, anubias-félék, moha-félék (pl: gömbmoha, jávai moha, úszó májmoha), vizipáfrányok stb, ezek lassabban nőnek. Ami gyorsabb növésű az hínárfélék s hasonlók mint az argentín átokhínár, érdes tócsagaz, kocsánynélküli ambúlia, indiai vizicsillag stb, úszó/ lebegő a békalencse, kagylótutaj, rucaöröm stb. Utóbbiak is hasznosak mert többek közt árnyékolnak amit a halak szeretnek.
Őket tápozni is kell de van ,hogy elég magában a haltrágya, legfeljebb egy kálium+microelemes növénytáp (pl: TF Planter, Easy Life Profito stb), a gyári ajánlás felével kezdve, napokra lebontva adagolni.
Karbantartás: ekkora akváriumnál mehet heti 2x 15-30% vízcsere azonos hőfokú vagy 1 napig pihentetett vízzel. Heti 1 talajporszívózás elég.
A szűrőt elég akkor kimosni ha már nagyon megrakódott s alig nyomja a vizet (ez kb 3-5 hetente esedékes) s akkor az akváriumból vett vízben kell kinyomkodni a szivacsot. Szigorúan nem csap alatt klóros vízben.
Halak: végül is nem igazán lőttem mellé a tippemmel. Kezdőként ekkora helyre 4-6 hím guppi (akár szivárványos akár endler) bőven elég. VAGY egy hím betta (sziámi harcoshal).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!