Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Akváriumba halak?

Akváriumba halak?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Hamarosan szeretnék egy kis akváriumot, amint elköltözünk kertes házba, szóval ott lesz hely:D nézegettem már tisztítókat, növényeket és pici halakat is, viszont nem jutottam konkrét döntésre. Esetleg tudnátok írni olyan hal fajtákat, amik jók nekem, mint “kezdőnek”?

Illetve mennyire érdemes használtan venni víztisztítót?

Plusz nagyjából mennyi növényt raktok az akváriumba?

Még annyi, hogy nem szeretnék vagyonokat költeni rá, mármint ilyen hal/1000ft/db-ra gondoltam:)

Előre is köszönöm szépen a válaszokat!



2021. jan. 17. 13:13
 1/7 anonim ***** válasza:
21%

Ancistrus, aranyhal, guppi-nekem ilyeneim voltak (meg még pár fajta)

Itt nézz körbe :

[link]

2021. jan. 17. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
89%
Facebookon vannak akvarista csoportok, nagyon sokat lehet tanulni ott. Az aranyhalat felejtsd el, nem kicsi akváriumba való. Legalább 75 literest vegyél, a kicsi akvárium sokkal több gonddal jár. Kezdőknek 75-120 liter tökéletes. Lehetőleg ne szettet vegyél mert azokban nem minden alkatrész megfelelő minőségű. A halak árát a boltban meg tudod nézni, nagyban függ a lakóhelyedtől ésa kínálattól, meg persze hogy milyen fajtát vennél. Kezdőknek tökéletes pl a guppi, molli, xifó, platti, elevenszülő halak és melléjük páncélos harcsák. Szépek, könnyű tartani őket.
2021. jan. 17. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
84%

Jobban bele kéne ásnod magad, és legalább nagyjából belőni a terveket, milyen méret (valakinek a 150 liter is kis akvárium)

stílust (ez meghatározhatja pl a növények mennyiségét is) .


Nanohalak jó része lágyvizes, méghozzá elég kényesen igénylik, úgyhogy inkább ilyenek közt kéne nézelődni, hogy hím(!) endler guppik, gyöngy dániók, törpe páncélos harcsa... ha nagyon kis akváriumot akarsz, (ez 40 liter jelent, ez alá ne menj!)

akkor ilyen rajhalakból 1 -et tudsz kiválasztani, és ebből az 1 fajból egy nagyobb rajt tartani.


Szűrőből elég egy belső motoros szűrő, szerintem ezt nem annyira éri meg használtan venni, de tény, hogy ezek közt is ki lehet fogni jókat.

Ha többet akarsz rákölteni, és külső szűrőt tervezel (ez stabilabb biológiai alapot ad) akkor érdemesebb körülnézni a használtak közt.


Növényből egyébként ha nagy átlagot nézünk, akkor kb az akvárium térfogatának (ránézésre, nem összetömörítve :)) az 1/3-át szokták elfoglalni, de ettől mindkét irányban lehetnek eltérések.


Ami a halak árát illeti, hát az annyira nem tétel.

A gépek, szűrés, világítás ami drága, meg a minőségi növényzet.


Nem tudom mennyire szűkös a keret, vagy mik a tervek, de nagyjából egy 50.000-et simán rá kell számolni , ha mindent újonnan, boltból veszel meg.

Ha sikerül valamit használtan megvenni, vagy növényeket akvaristáktól, metszésből olcsóbban, vagy méterben tényleg megelégszel egy 40 literkével, szóval itt ott lehet belőle faragni, és talán megmarad az 50-ből annyi, hogy elmész belőle 2-szer a mekibe...


Addig is olvasgasd ezt:

[link]

Az első 2 fejezetet mindenestől, utána meg a többit.


Enélkül könnyen beleugorhatsz olyanba, hogy veszel egy alkalmatlan technikát, ami ablakon kidobott pénz, vagy a technikához nem passzoló élővilágot képzelsz el (mondjuk gyenge fényhez veszel nem kevés pénzért fényigényes növényzetet, ami 1 hét alatt tönkremegy...)

a lényeg, hogy felkészülten menj vásárolni, céltudatosan, és alap tudással, mert a boltban bármilyen hülyeséget eladnak neked.

2021. jan. 17. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
84%

3-mas vagyok.

Az ajánlott oldalon felül pedig kérdezz minél többet, minél több válaszból "okosodj" mert nagyon meg kell válogatni a forrást!


Látod itt is az első válasz akkora hülyeség, hogy ennél már csak az lenne nagyobb, ha tengeri halakat ajánlott volna a válaszoló.

Magam részéről az elevenszülőkkel se értek egyet, amennyiben az alapvető cél a kis akvárium, pláne úgy, hogy több elevenszülő, együtt lenne tartva.

2 hónapon belül egy végeláthatatlan szélmalomharccá válna az életed, ami abból állna, hogy valahogy megszabadulj a kezelhetetlen mennyiségű szaporulattól.

A fenntarthatóságra törekedj, minden téren, ez alapszabály.

2021. jan. 17. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi válaszokat! A guppikat nézegettem és a neonhalakat:) illetve nem tudom, hogy egy algaevő mennyire is “szükséges” még az akváriumba. 40-50ezer között gondoltam áldozni rá. Családból aki tartott halakat, még meg van az akvárium, szóval azt lehet àtveszem így annyival kevesebbet kell költenem:D
2021. jan. 17. 14:19
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Szükségesnek nem mondanám az algázókat, van szitu amikor hasznos, de nem szükségszerű. Az "egy " algaevő kifejezés alapból érdekes, mert azok az algaevők amik egyedül is tarthatóak, kimondottan nem kis akváriumba valók, akárki akármit is állít! (igen, tudjuk, "tartozéknak " számítottak bármekkora méretű aksiba a közönséges algaevők, de ha lehet, nőjünk fel a hobbi szépségéhez, és tartsuk megfelelően ezeket az állatokat)


A neon is méret függő! Aránylag aktív úszók, legalábbis gyorsabbak, aktívabbak a guppiknál.


[link]

[link]


Ezek szerint adott a méret (további kérdésekhez kéne tudni, hogy mekkora a szóban forgó akvárium) ehhez a mérethez nézegess halakat, a fentebbi oldalakon van pár szó tartási körülményekről.

2021. jan. 17. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Ezeket ajánlom:

[link] , [link] , [link] , [link]


Ha megvan az akvárium akkor már csak tudni kell ,hogy mekkora s ahoz igazítva venni technikát meg élőlényeket.

Előljáróban pár szót:


Szűrés: akkorát vegyél aminél a gyári ajánlás alsó határa megegyezik vagy nagobb mint az akva mérete. Kb 100-120 litertől felfele külső szűrő kell, ez alatt megszűrhető belsővel is, kb 50 liter körül illetve alatta akasztósban érdemes gondolkodni ,hogy ne foglaljon az amúgy is szűk helyből.

Karbantartásról röviden annyit ,hogy az akváriumból vett vízben kell kinyomkodni a szivacsát ha már nagyon megrakódott, ne csap alatt klóros vízben (a nitrifikáló baktériumok miatt).


Világítás röviden: ez nagyban függ attól ,hogy növényzet terén mit szeretnél elérni de nem árt ha van legalább közepes fényerő. Ez w/l-ben (watt osztva liter) 0,4-0,5 w/l. Ugyan ez lumenben 20-40 lm/l, LED-es világításnál a lumen a mérvadó. Színhőmérsékletre kb 6.000-6.500 kelvin.


Növényzet: érdemes vegyesen gyors s lassú növésűeket illetve más-más “ültetési módút” tartani.

Felszíninek jó a békalencse, kagylótutaj, úszó májmoha. Ők azért is hasznosak mert a benövényesített vízfelszín sok halnak biztonságérzetet ad.

Hínárfélék és hasonlók az argentín átokhínár, érdes tócsagaz, tüskéshínár, kocsánynélküli ambúlia, indiai vizicsillag stb, ezekből párat nem is muszáj ültetni, elég lebegtetve hagyni.

Viszonylag lassú de szívós a hólyagos vizikehely, egyéb cryptocoryne félék, valiznéria, anubias (ez például egy tipikus kötözős növény, ültetni nem is szabad), mohafélék, páfrányok.


Aljzat: a lényeg ,hogy ne színezett legyen. Szemcseméretre kb 0,5-3 mm és ne legyen éles-érdes (pl: zúzalékok) ha talajlakó halakat is akartok. Kb 5 cm vastagon legyen ,hogy ültetni is lehessen bele.

A talaj karbantartásához elég ha legalább heti 1x talajporszívóztok.


Halak csak akkor tudunk ajánlani ha megvan legalább az akváriumméret.

2021. jan. 17. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!