Prémium szűrőanyagok vs szivacs. Mi az igazság?
Tényleg olyan jók a drága prémium szűrőanyagok (pl. Sera siporax, seachem matrix...), Vagy inkább marketing az egész?
A facebookos akvarista csoportokban a tapasztalt, idősebb akvaristák a szivacsra esküsznek, sokan viszont azt állítják, hogy csak fizikai szűrésre jók. Mi történne, ha a külső szűrőből kiszedném a siporaxot, és jól megtölteném kockára vágott szivaccsal? Vagy mi a helyzet a lávakővel?
nekem 3 fiókos külső szűrőm volt, abban kombináltam 5 féle szűrőanyagot.
alsó fiókban kerámia gyűrűk voltak, a középsőben siporax, rajta egy durva szivacs, a felső fiókban meg krumpliszsák és afelett meg vatta. (alulról felfelé áramlik a víz ebben a rendszerben)
kiválóan működött így a szűrés.
én mindenképpen kombinálnám a szűőanyagokat. minél nagyobb felületen történjen a bilológiai szűrés!
a mechanikai szűrést pedig úgy kell csinálni, hogy az áramlás irányába egyre sűrűbb anyagokat kell tenni.
Régebben nagyon elvesztem én is a szűrő anyagok dzsungelében...most sem vagyok mindennel teljesen tisztában.
Biológiai, mechanikus, kémiai, kombinált....
Egyébként mindig azt mondják a legjobbnak, amit újonnan fedeznek fel....
Egy biztos, amit #1-es is leírt, hogy a szűrő anyagok kombinálásával lehet elérni a legjobb hatást.
Nekem egyébként a TM20+TM30+Substrat pro+perlon quartettel van tapasztalatom, tökéletesen bevált.
Amúgy a szivacson megjelent trutymó a bontóbaktériumok és a durvább szennyeződések együttese. A siporaxban nem tud a durvább szennyeződés megkapaszkodni, viszont porózus anyaga sokkal nagyobb felületet biztosít a baktériumoknak, mint a szivacs. Épp ezért kell a siprax elé szivacsot tenni.
Lávakőhöz nem volt még szerencsém se szűrőben, se az akváriumban, de tervezek betenni az újba zúzott lávakövet. Ebben is meg tudnak telepedni a bacik, és ha már itt tartunk, említést érdemel az aljzat is, mivel sokan hajlamosak megfeledkezni arról, hogy a megfelelő aljzat illetve szemcseméret nagyon fontos a bacik szempontból. A megfelelő aljzat ilyen részt vesz a biológiai szűrésben.
A nyálkás bacifilmréteg ott van a siponál is - már amennyiben tényleg az ugye és nem tömör kerámia - csak nem 3 mm-es formában hanem 0.03 mm-es formában (meg ne mérd! pocira csaptam ;). A lényeg, hogy jó a TM30-as is uerre a célra, régen is jó volt, most is az, a fauna telepítését kell ésszel csinálni.
A biológiai lebontásra tervezett szűrőanyagokat pedig meg kell védeni a rittyó nagy részétől, külső szűrőknél egy átgondolt mechanikus előszűrés kell, különben bármilyen drága cucc csak pénzkidobás.
A legnagyobb baciraktár viszont akkor is egy porózus talaj lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!