Akvaristák. Hogyan rendeznétek be egy realisztikus édesvízi akváriumot?
A természethű akvárium úgynevezett biotóp jellegű, tehát egy bizonyos élőhelyet "szimulál".
Az élőléneket, növényeket, dekorációt ennek megfelelően kell kiválasztani.
Ne haragudj, de rengeteg élőhely van, keress rá a neten, hogy mely fajok tartoznak egy biotóphoz, vagy válassz ki egy fajt, ami tetszik, és igazíts minden mást ahhoz.
De vigyázz, mert nem elég egy nagyobb területről választani (vannak oldalakon direkt biotóp-keresők), mert pl. nem rakhatsz össze egy kakadu törpesügeret egy endler guppival, ha igazi biotópot szeretnél, pedig mindkét faj dél-amerikai.
Szerintem a “biotóp akvárium” lesz az a kifejezés amit keresel. Ennek az irányzatnak pont az a lényege ,hogy minél élethűbb legyen. Igaz, amit az #1-es felvázolt nem ilyen de érdekes megközelítés :D
Egyik gyakori típus a dél amerikai. Mivel Dél Amerika javarészt vulkanikus kőzetű ezért az ottani vizek lágyak. Mivel sok az erdős terület ezért a vizek rendszerint hűvösebbek (22-24 fok körüliek) de természetesen vannak kivételek és a sok bomló növényzet miatt “barnás” a víz, ezt hívják fekete víznek (ha tőzeggek vagy hasonlókkal kezeljük a vizet akkor ezt a teaszínt kapjuk). Tehát egy tipikus dél amerikai biotóp: lágy feketevizes, növényzettel tompított világítású, mangrove gyökerekkel (vagy legalább is arra emlékeztető, pl: szőlőtőke) dekorált. Tipikus halak a dél amerikai pontylazacok, sügérek (pl: vitorláshalak, ramirezik, apistogrammák) és a corydoras harcsák.
Kicsivel északabbra van Közép Amerika. Az ilyen akváriumok jellemzően enyhén sós és kemény vizüek, dúsan növényesítettek. Tipikus halak az elevenszülők.
Van még Ázsia. Nem sokban üt el a dél amerikástól, talán itt annyira nem jellemző a fekete víz s talán az itteni fajok toleránsabbak a keményebb vízzel (vannak kivételek mindkét oldalból). Tipikus halak a labirintkopoltyúsok (gurámik, betta, paradicsomhalak), csíkfélék (öves díszcsík, párduccsík stb), díszmárnák, pontyfélék. A két egyik legősibb díszhal, az aranyhal és a betta (sziámi harcoshal) is innen származik.
Meg ott van Afrika. Mikor afrikai halakról beszélünk akkor leginkább a nagytavak sügéreire gondolunk. Egy afrikai akváriumban alig van vagy nincs növényzet, ha van akkor az is csak valami masszívabb mint mondjuk az anubias-ok. Főleg sziklás és homokos zónák vannak, a víz kemény. Jellemző halak az afrikai sügérek.
Van még Ausztrália és Európa, de azokban nincs nagy rálátásom, talán az európai biotóp az egyik legritkább.
Mármint téglatest...
Old school akvaristaként csak biztatni tudlak, meggyőződésem, hogy a biotóp a hobbi csúcsa. Lehetőségből viszont több is van, meg a biotóp jelleg elmélyítésének is vannak fokozatai, az "olyan minthától" az elvakult elmeháborodottig minden. Mérettől, anyagi lehetőségektől, elkötelezettségtől, egyéb környezeti tényezőktől is függ, mi mellett döntesz.
Itt ha legörgetsz kb 1/4-ig, van néhány érintőleges biotóp jellegű ötlet, növényekkel, állatokkal. Ugródeszkának jó.
Ha meg sikerült döntést hozni, akkor a konkrét hely természetrajzában érdemes elmélyülni.
" kakadu törpesügeret egy endler guppival,"
én inkább közép-amerikainak mondanám az endlert, és a 2 faj vízigénye közt ordító különbség van. Ennél nagyságrendekkel finomabb hangolást is megkövetel egy profi biotóp.
Mondjuk egy part menti (folyó esetében) csendesebb élőhely élővilága is eltér a folyómeder erős áramlású közepétől. Ugyanígy folyás irányban is óriási eltérés lehet egy "felső" szakasz és egy torkolat közeli szakasz élővilága közt.
" tartozékok, berendezés "
...és még egy gondolat ezzel kapcsolatban.
Az egyik legnagyobb eltérés a terráriumtól, hogy amíg ott a szárazföldi állatok végtermékeit ki tudod takarítani, egy akváriumban (ahol szintén igen hasznos az aljzatporszívózás) abba a közegbe ürítenek az állatok, amiben élnek. Ez pedig mérgező!
Ezektől a mérgektől több lépcsős folyamatban lehet megszabadulni, és ennek az alapja a biológiai szűrés.
Ez egy elég kényes, viszont legalább ennyire fontos dolog.
Egy akvárium gépesítését (leginkább szűrés, nem sokkal elmaradva fontosságban, világítás) alaposan utánajárva kell megtervezni.
Nem megyek bele a részletekbe, nem akarok ide egy könyvet leírni, kb úgy kell kalibrálni, hogy amit a boltban szettként megvennél, (véletlenül se!!!) na azt a kapacitást kb 2-vel, de nem ritkán 3-mal meg kell szorozni ahhoz, hogy valóban életképes, és hosszútávon fenntartható rendszert tudj kiépíteni!
4-es, azt írtam:
NEM lehet őket összerakni, ha igazi biotópot szeretnél.....
Lehet, hogy kacifántosan fogalmaztam, de ezt egy picit félreértettétek.
Pontosan arra akartam kilyukadni, amit te is írtál.
Egyébként Venezuela nekem Dél-Amerika.
"ami visszaad egy valós élőhelyet, mintha kivágnánk egy téglalapot a természetből" Hát vágjál ki egy téglalapot a természetből!
"A természethű akvárium úgynevezett biotóp jellegű, tehát egy bizonyos élőhelyet "szimulál"". Mert még mindig egy 20.-századi technikát használ.
Azt írtja amire minden vizivilág épül ahelyett hogy megteremtené a technikai hátterét az életterének.
Ez itt csak egy gondolat ébresztő a fenti válaszok követendők.
Csak akkor jelent meg a 7.komment amikor már elküldtem, a 9.választ.
Döntésedhez gratulálok, az "európai" az akvarisztika legérdekesebb, legnehezebb része. Ha azzal boldogulsz, a trópusi már csak jutalomjáték lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!