Akvárium megvilágítására hány Kelvines színhőmérsékletű fénycső ideális?
Én a 6500K T5 fénycsövet még jobb befektetésnek tartom kevesebb, mint ezen ár feléért.
A 8000K esetében a színhőgrafikont is érdemes megnézni, milyen a vörös-kék aránya, zöld esetében mit tud, hogy szemre is jól nézzen ki. Illetve led esetében a lumen többet mond minden wattnál, ha a fényhasznosítása 80 lm/watt felett van - ami ledtől nem nagy elvárás - akkor a két cső több mint elég, sőt egy standard akvához sok is. Merthogy zt nem tudjuk mihez lenne, sima társas akva, vagy valami növényes elképzelés...valójában enélkül nehéz ötletelni. A 8000k egyébként ún. növényes kelvinszám, direkt növényes fényforrásokban használnak ilyet, amik viszont önmagukban nem mutatnak jól az emberi szemnek.
Hát ez kb a szerencsén fog múlni, hogy hogy jön be.
Erről a témáról ide lehetne írni 5 oldalnyit, csak ami hirtelen eszébe jut az embernek, de akkor se lennél vele beljebb.
Önmagában a kelvin nem sok mindent mond, még standard fénycsöveknél se, lednél meg konkrétan semmit. A teljes spektrum képet kell nézni, mert egy adott színhőmérsékletet kb 5382912673923 féle képpen lehet összehozni.
Az mondjuk borítékolható led esetében, hogy a 650-750 nm hullámhosszban karcsúbb lesz, aminek jó néhány növénynél a terebélyesedésben, "kiteljesedésben" (virágzás) fontos szerepe van.
(éppen ezért nem teljesen igaz, hogy ez növényes színhőmérséklet lenne, mert ugyanúgy létezik 4000 K körüli növényes cső is)
Igaza van az 1-esnek abban, hogy meg kell határozni a célokat.
Komolyabban növényezni nem lehet "jóleszazúgy" hozzáállással, tisztában kell lenni a pontos spektrum képpel, akár fénycső, akár led.
"Low-tech" használatra akár működhet is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!