Elronthatom a sikeres akváriumot, azzal hogy növelem a fényt?
Van egy 72 literes akváriumom amit a nagy mellett indítottam csak úgy gondolva egyet. Microsorum, anubas, vallisneria nana és hydro sp. japan van benne növény (maradékok összedobálva) és meg kell mondjam, a legszebb akváriumommá vált pár hónap alatt, annak ellenére, hogy kezdetben nem foglalkoztam vele annyit.
Két 10w-os ebay-es LED nano lámpa világítja meg, alga van ugyan, de elenyésző, tápozni nem tápozok, víz kemény csapvíz. Vízcseréken kívül nem csinálok vele semmit.
Mondhatni tökéletesen elvan.
Lehetőségem van növelni a fényen még egy ugyan olyan lámpával. Éljek vele? Ha igen, mennyivel csökkenjen a világítási idő?
most 2x 10w van, ezután 3x 10w lenne
A fény sokmindent meghatároz, több fény, több táp, ezzel együtt CO2, hiszen az is tápanyagnak nevezhető. Ez eddig is elhangzott.
Még egy dolog van, minél nagyobb a fény, annál kisebb lökés kell az algáknak. Ezért az algák másik "alappillérét" kell nullára csökkenteni, az algamentességért, ez az ammónia. A szűrésről nem esett szó, az ammóniától csak hatékony biológiai szűréssel tudsz megszabadulni. Tehát minél nagyobb a fény, annál nagyobb kapacitású szűrő is kell, mert a hatása ugyan közvetett, de a gyakorlat akkor is azt mutatja, hogy ez így indokolt.
Egyébként jó ez a szavazás, pont nemrég volt egy kérdés és jöttek rá hasznos válaszok, mind nevetségesen lepontozva.
Ez a szavazás jól mutatja ezt a jelenséget. :)
Eddig 4 válaszból 0 mondja azt, hogy emeld a fényt, 3 mondja azt, hogy inkább ne 1 pedig a tápozásra hívja fel a figyelmed, de ő se mondja konkrétan, hogy emeld a fényt.
Ehhez képest a szavazás mást mutat. :D
Indokok persze nincsenek, csak nyomkodják a gombot. :)
Egyébként ha olcsón jutsz hozzá extra fényhez, vagy anyagilag ez egy jó alkalom, akkor persze, érdemes fejlesztésbe fektetni, lehet, hogy a jövőben hasznát tudod venni, vagy mondjuk ha külön időkapcsolóval működteted , akkor tudsz csinálni átmeneti, napkelte, napnyugta fázisokat.
Úgy a halaknak se olyan stresszes, nem egyből maxon tolja a fény, hanem mondjuk 1-1 órát csak a 1x10 watt megy, és rövidebb csúcsidőben megy mindhárom.
Ezt neked kell eldönteni, akarsz e ilyet, vagy akarsz e a jövőben mást is fejleszteni, vagy fényigényesebb növényfajokat.
De az biztos, hogy ha maradnak ezek a növények, ez a "tápozás" ez a szűrés, tehát minden más, akkor a fényen jelentősen ne módosíts!
Úgyhogy konkrétan a plusz 50% extra fényt nem tudnád kihasználni, csak ilyen apró módosításokat csinálni.
Viszont később lenne lehetőséged más részt is fejleszteni, mert a fényben lenne még lehetőség.
"Ha igen, mennyivel csökkenjen a világítási idő?"
Ezt könnyen ki tudod számolni, ha végeredményként kb ugyanazt akarod. Akár a fent említett módon úgy is ki lehet számolni, ha pl 1-1 óra átmeneti időben csak 10 wattal világítasz.
Ez itt ugyan nagyobb fényerejű növényes aksikra van inkább kalibrálva, de maga a számolásnak az elve kisebb fénynél is működik.
Mivel nem írtad, most mennyit világítasz, nem kezdem el számolni, mennyivel kéne kevesebbet.
De érthetően le van írva, ki tudod magadnak matekozni.
Ja, igen, ne lepődj meg, ha a fenti képletnek a közelében sincs a te fényerőd, mert az fénycsőre van számolva. A led 120 fokban világít lefele, tehát hatékonyabban éri a fény a vízfelületet, így elég nehéz összehasonlítani.
De az elv ugyanaz.
Ha 50%-kal növeled a fényt, arányaiban annyival kell csökkenteni az időt.
Ha pl világítasz 12 órát, az 12x 20 watt, = 240 Ha így működőképes a rendszer, akkor ezt a 240-es értéket kell tartani.
Ha 30 wattal világítasz, akkor 240 / 30 = 8 , tehát 8 óra.
Ha csinálsz 1-1 óra átmeneti időt reggel, este, akkor
1 óra x 10 watt, + kb 7,5 óra 30 watt, + 1 óra 10 watt = 245
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!