Új low tech akvárium indítása a cél. Tippek, trükkök, praktikák?
Teljesen kezdőként szeretnék indítani egy akváriumot.
Az alapgondolat egy low tech akvárium bettával plusz pár vörös neonhal(bírná?), törpeharcsa, vöröscsiga.
Igyekeztem utánajárni amennyire tudtam pár nap alatt, összeállítottam egy alapszettet de nem tudom, hogy működőképes lenne-e, mi az ami feltétlenül kéne még. Örülnék egy kis feedbacknek, mert kicsit elvesztem a sok infó között.
-Milyen növényekkel érdemes kezdeni amik bírják a kezdő akvaristát:D meg ezt a meleg vizes környezetet (26-27fok kell a bettáknak ha jól tájékozódtam ?)
- A tápozásnál is kicsit elvesztem micro-macro mmilyet mennyit mikortól.
- Halak majd csak 4-5 hét múlva mehetnének és legutolsóként majd a betta, jól tudom ?
Amik eddig a kosárban várnak:
- 55l akva 45x36x34cm
- Seachem Tidal 55 akasztós szűrő (helyhiány miatt nem külső szűrő)
- ODYSSEA LED 300+ 16,5W (45 CM) 33*0,5W
- Eheim Jager 50W fűtő
- Tropica Aquarium Soil 9l
- Tropica Substrate növény táptalaj (pl ez szükséges vagy elég a TAsoil?)
- Tápnak a Green Aqua Növény wellnesscsomagot néztem (jó-e vagy felesleges, milyen mennyiség kellene egy ekkora akvához ?)
- Tetra GC 30 aljzattísztító
Növények amiket kinéztem:
- Micranthemum spec. ´Montecarlo'
- Ceratopteris thalictroides
- Cladophora Aegagrophila (gömbmoha)
- Eleocharis acicularis mini
- Ludwigia Spec. Super Red
Bármilyen építő hozzászólást szívesen várok:)
„Igyekeztem utánajárni amennyire tudtam pár nap alatt” a szándék jó, az időtartam kevés…
Nem javaslom a vörös neont ekkora üvegbe 45 centi helyett a duplája kéne, a törpe szívó(?)harcsának meg nem jön be a meleg víz. Egyszóval nálam az első és az utolsó hal is a betta lenne.
Ami a szűrőt illeti az 1000 l/h nagyon nem néz ki jól egy bettás terv esetén, a 35ös simán elég ide, ha ragaszkodsz az egyébként még minőségi szűrőanyaggal is drágának tűnő amerikai márkához. Ezt is bőven fojtani kell kezdetben.
Az Ody második szériás led lámpája (D-L LED) állítólag sokkal inkább működőképes, mint a korábbi Beamworks vonal. A Tropicalfishnél érdeklődnék az Ody lámpák visszajelzéseit illetően amennyiben a led jön szóba kizárólag.
A Tropica Soil egy aktív talaj, belepiszkál a vízkémiába tápanyagtartalma mellett, ilyenformán aki még nem növényezett és tápozott, könnyen algarobbanással találhatja szembe magát már önmagában a talaj miatt. Éppen ezért kezdőknek vmi semleges talajt szoktak javasolni, gyöngykavics+homok, égetett agyagok, U0 bazalt. Avagy lehet, de fel kell készülni minden velejárójára.
A Substrate makroelemes táptalaj, magam részéről a mikrós verziót preferálom táptalajból, azok egyszerű okból, hogy a vízben mikróból szűkebb az optimum mint makróból, így ha alul van egy raktár amit gyökérrel elérnek a vízben nem kell rágörcsölni az egyébként egészen kis mértékben szükséges tápanyagokra.
A GA tápja hightech akváriumokhoz fejlesztett táp, ennek megfelelően tömény is. Itt is uaz érvényes, mint a TASoil-nál: lehet használni, de léteznek könnyebb tápok ilyen tervhez. A TF Planter + Micro vagy a Tropica Premium+Specialised pl kevésbé tömények.
A vízről nem írtál ugyan, de ehhez a felálláshoz gondolom lágy vízben gondolkodsz. Az 5ből 3 növény erősen lágy vizes, és a tartásuk sem a legegyszerűbb, olyannyira, hogy a két gyepnövény gázbeoldás nélkül többnyire csak satnyul és algásodik. A HM vagy H tripartita mint előtéri növény, vagy a L repens, B caroliniana, Crypto, L sessiliflora, H polysperma rosanervig hátulra kevésbé igényes, de mutatós fajok.
Valójában azt kell eldönteni, hogy mennyit fér bele/akarsz kockára tenni nehezített feltételek mellett kezdőként, rögtön kihívást keresel avagy egy könnyebb utat.
Köszönöm szépen a részletes hozzászólásodat, sok hasznos infót adtál! :)
Inkább a halakon lenne a hangsúly számomra, úgyhogy most elgondolkoztam egy 60 centis akván (ez még éppen elférne a bútoron), úgy meg össze tudnék hozni egy 80 litereset.
Köszi a növény tippeket, jól néznek ki. Ilyeneket fogok akkor beszerezni (Próbáltam amúgy igény szerint keresni és amiket írtam azokat is kevésbé jelölték..)
A vizet megnéztem azóta. A GH 23-24, KH 14-re jött ki. Ez igényelne lágyítást szerinted? Ahogy olvastam ez még közepesen keménynek felel meg.
Egyébként indításhoz mennyire ajánlott adalékanyagot beszerezni, baktériumkultúra elősegítőt vagy vízelőkészítőt? (illetve ha igen melyiket)
Javítva magam: „TF Planter + Macro” akart lenni.
Egy 10 kh 20 GH víz pl már mind növényi mind állati oldalról nézve is sok fajnak oké, de mondjuk ha 2:1 arányban kevered a csapvizedet lágy vízzel, akkor egy 9 kH 16 GH összejöhet, ami szintén nem hangzik rosszul. 80 liternél heti 15 liter vízcserével számolva ez 5 liter lágy víz/hét, ezt akár ioncserélt vízzel is meg lehet oldani (kb 1400 Ft/hó).
Az előkészítők hasznos holmik, több funkciójuk is van, mint azt a leírásukban is láthatod, ha nem is minden héten, de havonta egyszer nem ördögtől való ezzel csinálni a vízcserét. Plusz a halak telepítésénél is jól jön a zacskós szállításnál, na meg ha éppen gyorsan kell 10 liter klóros csapvíz akkor kéznél van.
A baciflóra is jó dolog, bár önmagában emiatt sem hoznám sokkal előbb egy teljesen sterilen indított akvárium faunával való betelepítését. Viszont például áramszünetek vagy szűrőtisztítás után jól jöhet. Túlzásba nem érdemes vinni, mert opálosítja a vizet. A neptun bio start ára ellenére is meglepően kedvező számokat produkált nitritmérések során, az elvárást teljesíti, feltételezem a drágább készítmények sem tudnak többet. Erősen felrázandók mert nem homogén löttyök.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!