Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Talajcserénél hogyan kerülhető...

Talajcserénél hogyan kerülhető el a magas ammóniaszint?

Figyelt kérdés

Eddig akárhányszor csináltam, mindig szenvedtek halak utána. elméletileg mindent jól csináltam, de mégis a felszín alatt pipáltak, meg mentek össze vissza a garnélák. A szűrőt sosem bolygattam, mindig ment egy vödörben, a lehető legtöbb vizet tartottam meg, mégsem volt rendben utána minden.


Nemsokára talajt kell cserélném a 160 l-es ben, és most olyan halaim vannak akik számomra nagyon értékesek, nem szeretném ha ez lenne újra.


2020. márc. 16. 07:33
1 2
 11/20 Skid05 ***** válasza:
Ha új talajra váltasz akkor pláne nem látom, hogy hol lenne ebben akkora kockázat. Nyilván a költözés megviseli a jószágokat, előfordulhat, hogy átmenetileg több oxigénért a felszín közelében maradnak. Viszont ha a talaj közeli szutykos vizet nem öntöd vissza, és a szűrő is szépen működik a leszívott vízben, akkor nem látom, hogy honnan szabadulna fel egy fatális ammónia dózis. Ha meg egyébként is ammóniától terhelt a víz az más téma, de akkor nem a talajcsere a fő probléma. Próbálj a mostanival egyező keménységű és hőfokú vizet hozzáönteni majd az újrahasznosított leszívott vízhez, akkor nem szabad, hogy gond legyen.
2020. márc. 17. 02:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 Salx Narval ***** válasza:
Kedves kérdező ha választ szeretnél a problémádra ne legyél már ennyire szűkszavú, had ne találgassunk.
2020. márc. 17. 02:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 A kérdező kommentje:

Rendben, ne haragudjatok, leírok akkor mindent.

Régebben volt egy 72 l-es akváriumom. Tetratec EX 700 szűrte, tehát a szűrés nagyon bomba volt, zöld neonokat tartottam benne, illetve garnélákat. amikor abban az akváriumban fekete homokról JBL manado dark talajra (aquabasissal alatta) váltottam, eléggé megszenvedték a halak, illetve a garnélák is. A garnélák kb. 70% a elhullott. Írtam ki kérdést is róla, megkeresem és belinkelem a következő hozzászólásban. akkor nem jöttünk rá hogy mi lehet az oka.


Ezután fogtam magam, és a 72 l-es akváriumról 160 l-es re váltottam. Ugyan ez a procedúra, itt is elpusztultak a garnélák szinte mind, illetve ugyanúgy pipáltak a neonok. A szűrő maradt, ki lett egészítve egy atman belsővel (legnagyobb belső amijük van). Azóta így megy az akvárium. A maradék garnélát át-mentettem egy nano-ba, és a nagyba vettem vitorláshalakat. ahogy teltek a hónapok a vitorlások egyre többet balhéztak, így végül úgy döntöttem, hogy csak egyetlen egyet, a kedvencemet tartom meg. Elég nagy már, tudom, hogy elméletileg megeszi a neonokat, viszont abban reménykedem, hogy mivel együtt nőttek föl nem tekinti tápláléknak őket. Most 1 vitorlás, és 12 neon van 160 literben.


Elégedetlen vagyok a jelenlegi külsővel, új világítást, növényeket, talajt szeretnék, mivel a mostani már nagyon ocsmány. A növények nagyon bealgásodtak, ki kellett menteni őket, a fát meg a homokot pedig benőtte az alga (gyenge fény + magas szervesanyag tartalom), nem ideális de meg akartam növeszteni a vitorlásokat nagyra ezért rengeteget etettem + pár naponta cseréltem vizet. Mivel a vitorlás már nagyjából felnőtt, és többi akvárium nagyon szép, elkezdtetek fókuszálni ennek a feljavítására. Ezért kell a csere, viszont ha baja lenne a halaimnak, nagyon szomorú lennék.

2020. márc. 17. 08:52
 14/20 A kérdező kommentje:

Amikor terveztem:

https://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__halak-akvarisztika__..

Amikor megcsináltam és másnapra kb kidöglött minden:

https://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__halak-akvarisztika__..


Nem tudom hogy csak én vagyok e ilyen szerencsétlen, de már kétszer volt velem ilyen, harmadjára, ha lehet, elkerülném. Ha beleolvastok láthatjátok hogy nagyon sok tervezgetés meg utána járás előzte meg, mégis hatalmas bukó lett. Nem tudom hogy az én oldalamról mit alakíthattam volna másként.

2020. márc. 17. 09:01
 15/20 Skid05 ***** válasza:

Ami az első esetet illeti: tekintve, hogy homokról váltottál darkra, felmerül a kérdés, hogy a dark mennyit ázott korábban, avagy teljesen frissen került az üvegbe? Feltételezem frissen, mert oké, hogy több hónap után neutrális talajjá válik, de addig nem ritka, hogy 15-20 nk-val megemeli a víz állandó keménységét, ami akkora löketet ad a TDS értéknek, hogy a garnélák előbb meggajdulnak tőle, majd az oldalukra fekszenek és annyi. A halak kiválasztását is erősen befolyásolja a víz oldott anyag tartalma, bár náluk inkább a pH hirtelen változása szokott fatális lenni, az viszont gyanítom nem változott.

„bevallom nem sok időt töltöttem az akklimatizálással, talán egy órát csak, 20 percenkét adva a vizükhöz az akváriumból.” Valszeg ez kevés volt a fent említett okból, a rákok érzékenyek a hasonló akciókra.

A másodiknál nem írtad, hogy milyen talajt cseréltél mire. Ott is a talajcserére gyanakszol?

Továbbá a vitorlás magányos tartását azért megfontolnám.

2020. márc. 17. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 Salx Narval ***** válasza:
Szerintem a táptalaj okozta az elhullást, ezek általában jelentős tőzeget és magas szerves anyag tartalmú ásványi agyagot tartalmaznak (pH csökkentő és enyhe vízlágyító hatással ammónia is képződik kis idő után a tőzegből). Az ilyen táptalajra kellő fedőréteg mellett aktív vegetáció kell, (gyorsan növő ill lebegő növényekkel is) és csak akkor szabad telepíteni ha beállt, vagyis dúsulni kezd a növényzet,( első ritkítást megvárni) különben nincs ami hasznosítani tudja a felszabaduló tápanyagot. Én ellenzem az ilyen talajra történő azonnali telepítést de kis mértékű gyakori vízcserékkel a bátrabbak megpróbálkozhatnak. Már a régi kérdésnél is ajánlottuk az ültetőtálat, most is ezt teszem, így csak koncentráltan a növények gyökerénél lenne és átrendezéskor is könnyebb bánni vele. Hagyd a vitorlásodat társat választani és párban tartsd , nem feltétlen vadásszák le a neonokat, nálam is jól elvoltak, egy konkrét esetet láttam ennek az ellenkezőjére ( ott magányos öreg hím napi szinten vadászta az állományt).
2020. márc. 17. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 Salx Narval ***** válasza:
Még annyit, hogy ha ide is mohákat és páfrányokat szánsz teljesen felesleges bármilyen táptalaj de még a táptabletta használata is szükségtelen, elég némi foszfátmentes mikró tápoldat.
2020. márc. 17. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat! Kezdetben ugye 5 vitorlásom volt, amiből csak kettőt terveztem megtartani. Ahogy nőttek azt a kettőt tartottam meg, amelyik kettő a legjobban kijött egymással. Nem lehet ugye megmondani, de a külső jegyek alapján fiú-lány páros volt. tökéletesen megvoltak több mint másfél hónapig, néha a fiú megkergette a lányt, de ennyi volt az összes agresszió közöttük.

Azután most egy pár hete a lány bekattant és annyira összeverte a fiút, hogy kétséges volt hogy megmarad-e. Elvittem a lányt egyből egy közeli boltba, azóta egyedül van a fiú, szerencsére pár heggel megúszta, de nem szeretném több balhénak kitenni, főleg hogy nem védte meg magát a lánnyal szemben sem soha. utána olvastam az interneten, és elvileg lehet őket egyedül is tartani.

2020. márc. 17. 19:44
 19/20 A kérdező kommentje:

Az írtakra reflektálva pedig, Köszönöm szépen a tanácsaitokat, megfogadom őket! Bazalt talajt szeretnék most, 1-3mm eset, pont azért mert inert és nem nyúl bele a vízkémiába, táptalaj nélkül természetesen.


Microsorumokat, anubiast, bucet, cryptot és talán bolbitist szeretnék majd, meg valami gyors fejlődésű gazt hogy segítsen a szervesanyagot lebontani, tehát a talajjal kapcsolatban nincsenek akkora igényeim szerencsére.

2020. márc. 17. 19:48
 20/20 Salx Narval ***** válasza:
A bazalt csak akkor felel meg talajlakó halakhoz ha koptatott, v kb 1mm körülire porított. Az ettől durvább v éles szélű kőzúzalék bajuszkopást és hámsérülést okozhat, sajnos a hal pusztulását is előidézhetik igaz, hogy általában csak közvetve.
2020. márc. 18. 06:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!