Jó ideje, baktériumos fertőzés van az akváriumban. A tünetek, felfúvódás, billegő mozgás, fehéres, cérna szerű széklet, gubbaszt, nem eszik, elpusztul. Guppijaim vannak, sok elpusztult. Endlerek, házmesterek, gömbmollikra nem jellemző a betegség. O?
Te qva-sten... mi ez te máónika...
Hát... azért nehéz erre bármit írni, mert a legalapvetőbb dolgokkal nem vagy tisztában, így annyira a nulláról kéne kezdeni elmagyarázni, hogy kb ide kéne írni egy könyvet.
Na szóval dióhéjban.
Ugyebár az egyik alapvető különbség a kutyák meg a halak között, hogy amíg az egyiket leviszed szarni, addig a másik abba a közegbe szarik, amit belélegez, meg bediffundálódik a bőrén.
Az ellen, hogy egy rothadó vízben legyenek a biológiai szűrés a megoldás. Léteznek nitrifikáló baktériumok, amik lebontják ezeket a mérgeket, kevésbé mérgezőkre.
Ezeknek a szűrő ad otthont. Ha túl sok a szennyeződés, túl kicsi a szűrő elegendő baktériumnak, és/vagy nem bánsz velük megfelelő módon, mérgező környezetet teremtesz a halaknak.
A mérgező környezettől vagy közvetlenül elpusztulnak, vagy olyan stresszt okoz, amitől leáll az immunrendszerük. Kórokozók mindig is voltak is, meg lesznek is a vízben, ez ezzel együtt jár, és azok ellen kizárólag a jó immunrendszer védi a halakat. Anélkül az össze kórokozó el tud rajtuk hatalmasodni.
Amit csináltál:
Beletettél 54 literbe nem tudni mennyi halat, mert ezt nem sikerült megválaszolni. De a fajok sokfélesége miatt nagy valószínűséggel brutálisan sokat, különben nem ez lett volna a végeredmény.
Ezt a szűrőt megszűrted valamivel, amiről továbbra se tudjuk hogy mi, mert annak ellenére, hogy ez volt az első 2 kérdés, ezt se sikerült megválaszolni. (amihez gratulálok, 2-ből nulla)
Az elhullott halakat állandóan visszapótoltad, plusz azóta újszülöttek is vannak, amik tovább terhelik a vizet.
Az tök jó, hogy áttetted őket egy 112-esbe, csak épp itt nem pusztán a víztömegről van szó.
Mint azt fentebb említettem, a víz leterheléséhez kell kalibrálni a szűrő méretét, te pedig ugyanazt az alkalmatlan szűrőt használod a 112-esben, amivel már az 54-es se működött.
Minden egyes betegséged a gyenge immunrendszer tünete.
Ezt az immunhiányt nem csak az alapból rossz létszám, és összeállítás okozta, hanem a folyamatos gyógyszerezés is, ami nem válogat az egysejtűek között, és a nitrifikáló baktériumokat is lenullázza. Ezzel megszűnik a biológiai szűrés, még több méreganyag keletkezik, ami mégjobban fokozza az elhullást.
Annyi pénzből, amit fölöslegesen elköltöttél levegőztetőre, vízkezelőre, gyógyszerre, új halakra, tudtál volna venni használtan egy külső szűrőt, és 1 állat se halt volna meg.
A kérdésed fölött közvetlenül van egy kérdés. Na úgy kellett volna kezdeni, akkor kérdezni mielőtt belevágsz.
...ami a gyógyszerezés, fertőtlenítést, szűrőmosást illeti:
Gondolom az friss infó, hogy 3 hét kell ahhoz, hogy egyáltalán valamennyire elkezdjenek elszaporodni az NO2-t oxidáló baktériumtörzs. Nem ahhoz, hogy beálljon a víz, csak ahhoz, hogy legyen rá esély.
Tehát minden gyógyszerezés után, mikor elkezdtél etetni, amiből ammónia, majd nitrit lett, az mind méreg formájában gyűlt a vízben.
Először is az összképe az akvának jóforma DE:
-azokat a csigaházakat és fehér köveket (ha valami mész/ kálcium alapú cuccok) vedd ki, csak kioldódnak s feleslegesen felkeményítik a vizet
-a mostani belső szűrőd ha jól látom 50-150 literre ajánlják. Ilyenkor az alsó határt kell nézni tehát ez az 54 literesbe jó lenne de nem a 112 literesbe. Szerezz be vagy egy minél nagyobb belsőt aminek az alsó ajánlása min. 100 vagy 120 liter és ~1000 L/h vagy vegyél egy külsőt szintén ilyesmi paraméterekkel vagy matten filter is jó. Nem baj ha nagyobb, túlszűrni nem lehet a vizet.
-ez is szettes akvárium ? Csak a furcsa világítás miatt kérdem. Illetve a “led cső” most akkor fénycső akart lenni ugye ? Világításból legyen legalább 0,5 W/L vagy ennek a közelében ~6500 kelvines csövekkel megoldható (a csövön a Watt mellett van egy 3 jegyű szám, 865-öst vagy szükebb esetben 860-ast keress). A ledeket vagy szereld le vagy csak azt használd de akkor rendesen mert a rossz fény elégtelen növénynövekedést ami viszont algaburjánzást eredményez.
Maradva a tervnél: csináld gyakran a vízcseréket stb ahogy mondtuk korábban s semmi gyógyszer semmi új hal. Ha ki is pusztul a jelenlegi állomány legalább tiszta lappal kezdesz. Na meg minél hamarabb szerezz be egy normális méretű szűrőt.
" sobo wp1300F"
" méretek: 95*75*165mm"
Méretek (magasság/szélesség/mélység): 163x75x96 mm
Ezt 40 literes nanokba szoktam ajánlani. Ha nem javítod fel a szűrést sürgősen a többszörösére, akkor az állomány nagy része el fog pusztulni, a maradék meg kínok közt fogja leélni az életét.
https://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__halak-akvarisztika__..
Minimum még egy ilyet
tegyél bele a mostani mellé pluszban! Nem helyette!
Ez az akva nem szettes,a kisebb volt az,mint írtam ez a szűrő nem volt a kicsiben,ahoz volt gyárilag.Jó,hogy mikor vettem a szűrőt,azt mondta az eladó,hogy jó a 112l.-be.Most ha visszavinném,és felelőségre vonnám,és kérném,hogy cserélje be,ő lenne felháborodva!
Amúgy sok csoportba írtam be a facere és egyszer sem említették,hogy rossz a szűrő,sőt..,nem tudtak tippet arra,hogy mi lehet a gond nálam.Ezért is köszi a tippeket.A tanácsok betartása remélem minden rendben kesz majd,köszönöm!
A növényzet fontos pillére a biológiai szűrésnek, éppen ezért lényeges, hogy olyan növényeket válogass össze melyek valóban be is töltik ezt a szerepet adott fény és vízkémiai viszonyok mellett. Fentebb már ki lett vesézve a szűrő, mint gyengepont, így én most csak a növényzetről írnék.
A képeden 3 növény nem víz alatti faj (értsd: egy darabig elvan odalent, de x idő után megadja magát), a fűfélék pedig nem szettes fényt igényelnek és rendszerint magasabb szén-dioxid szintet (mint ami a a sima gázcserével bekerül). Az eredmény mind2 esetben uaz: a növény foszlásnak indul, a bomló fehérjékből itt is ammónia lesz, ami újabb fölös teher a víznek és ezáltal a szűrőnek.
Melyik az a három?
Van tippem a bal és a jobb oldali növényekre,a 3.at nem tudom.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!