Miért pusztulnak a halaim? Van 880 l akváriumom de Amit észre vettem, hogy az elevenszülők halnak el. Két hónap alatt 3 vitorlásom is. Hal tenyésztőnél is jártam. A Át pakoltam a szivacsokat stb ahogy a tenyésztő mondta, de nem javult a helyzet.
"Akváriumos szűrőm van"
az milyen?
Igen, első körben tisztázni kéne milyen ez a szűrés, mert gyakran a "tünet nélküli" elhullások mögött mérgezés áll, ez a kifejezés meg már önmagában is kétségeket kelt, hogy akváriumos szűrés.
Konkrétan egy technikai tartályra van szükséged egy ekkora akvárium fenntartásához. Lehet más megoldás is, pl gyári külső szűrők sora, de akkor azt írtad volna.
A halas boltba ahova jártam volt egy 1 köbméteres akksi na annak úgy volt a szűrése, hogy 2 db nagy cefréshordó (az a klasszikus, kék) volt sorba kötve, tele"dobálva" szűrőanyaggal.
Ha 2 nem is, de 1db 50-80 literes sűző - megfelelően méretezett szivattyúval nem ártana ekkora tartányhoz.
Akár itt is megválaszolhattad volna a kérdésem, publikusan , úgy többen tudnának segíteni.
Érthető amit leírtál, és egyébként de, ekkora akváriumoknál nagyon is gyakori ez a megoldás.
A többiek kedvéért: A kérdezőnek klasszikus nyitott rendszerű alsópolcos technikai tartálya van, semmi meglepetés, rekeszekre osztva, szivacsokkal... szokásos.
Amiről nem esett szó, hogy mekkora, (hány literes a szűrőakvárium) és mekkora a pumpa teljesítmény, mennyi vizet forgat óránként.
Illetve, ha ez a 2 dolog elégséges, akkor a következő lépés:
Ha maga a szűrő jó (elég nagy, és elég erős) akkor jó e a szűrés?
Ez alatt azt értem, be van e állva a nitrogénkörforgás.
Láthatóan be van érve a szivacs? Van rajta bőven ilyen iszapszerű trutyi? Ki szoktad ezt mosni?
Mikor indítottad az akváriumot, és indítást követően mikor kerültek bele a halak?
Azt akarom megtudni, hogy elégséges nitrifikáló baktérium van e a szivacsokban, amik képesek lebontani az ammóniát.
Illetve azt, hogy az elhullott halak nem azért pusztultak e el, mert az elején túlterheltél egy beéretlen rendszert.
Esetleg megkerülve ezeket a közvetett következtetéseket, nem tesztelted e a vizet ammóniára, nitritre, konkrét számokkal is mennénk valamire... már ha megbízható tesztet használsz.
"Állt a víz napokat mielőtt bele tettem az akváriumba. Halak nélkül is ment __egy napot__ kb"
Annak az egy napnak inkább 3-4 hétnek kellett volna lennie.
Nagyon jó dolog egy ekkora akksi, mert ha beáll akkor nem lesz vele gond sokáig, főleg ekkora szűrőkapacitással - irigykedem is nem kicsit :)
De a vizet meg kell csinálni rendesen a halaknak. 1 nap járatás olyan mintha te a lapraszerelt ágyon úgy aludnál, hogy az még a dobozában van a kamion platóján - te sem bírnád sokáig.
Ha nincs biológiai szűrés (nem érett a szivacs) nincs az a méret és hal mennyiség arány, hogy ne rohadna be a víz.
Egyébként a szivacs a létező legolcsóbb szűrőanyag, nem is valami hatékony, de végül is ár/érték arányban jó és 100 liternyi szivacs elég baktériumnak tud helyet adni, csak nem értem, miért nem trutyis.
Nem is barnul?
Állandóan kimosod, vagy mi?
Azt se értem, mit kell azon pakolgatni. Tökmindegy hogy hol van. Aki ilyen tanácsokat ad, az tanácsolhatta volna azt is, hogy ugyan járasd már 1 hónapig az az aksik.
Mert ugye egy baktérium az nem tudja, hogy ő most 50 liter vízben van, vagy 900-ban, egy nitritet oxidáló törzsnek hiába mondod, hogy öreg, szaporodjál már 100-szor olyan gyorsan, mert sok vízben vagy.
Másfél milliárd éve kell neki egy hónap, nem fog rád hallgatni.
Azt is tanácsolhatta volna az illető, hogy legalább olyan alapoknak nézz utána egy ekkora projekt előtt, mint hogy mi az a nitrogénkörforgás, hogy mást ne mondjak azért, az jelenti a különbséget aközött, hogy egy vízzel töltött üvegedényt akváriumnak hívunk, vagy posványnak.
Ennek ülj neki, és az első 2 fejezetet úgy ahogy van, olvasd el.
Egyébként nem biztos a mérgezés, de erős(ebb) a gyanú.
Még 1 dolgot elfelejtettem, a "másik oldalt".
Tehát ugye azt már tudjuk, hogy a szűrőd (egy kis tuningolással, majd erre visszatérek)
képes lenne lebontani az aksiban keletkező méreganyagokat. (Ja, most jut eszembe , sajnos valami rejtélyes okból nitritre nem igazán van teszt, pedig az érdekesebb lenne, illetve az egyensúly az elhalálozásokkal is próbál beállni, hiszen annyival kevesebb hal terheli a vizet, tehát ha mérgezés van a háttérben, akkor azóta elvileg javult a helyzet. Hacsak nem mosod állandóan a szivacsokat).
Szóval a másik oldala a körnek, hogy mennyi olyan anyag kerül a vízbe, amiből nitrogénvegyület lesz, tehát mennyi kaja, amiből ürülék lesz.
Pontosan azt kéne tudni, hogy milyen halból mennyit raktál bele.
Egyébként ha egyszerre beleraktad, akkor nagyon nagyon szerencsés vagy, hogy ennyivel megúsztad, sokkal természetesebb reakció lett volna, ha a 2/3-uk belepusztul ebbe. Biológiai szűrés nélkül gyakorlatilag a saját rothadó ürülékül oldatában éltek.
A másik tipikus mondat is elhangzott, ami kiveri nálam a biztosítékot, hogy " A többi meg jól van"
Ha a körülmények miatt hullanak a halak, értelem szerűen kezdve a leggyengébbekkel, az távolról se jelenti azt, hogy a többi jól van.
Az azt jelenti, hogy a többi még épp hogy életben van, de van bennük olyan életösztön, hogy a mérgezéses tüneteket nem fogod észrevenni a viselkedésükön, csak az utolsó stádiumban, amikor már késő.
Még egy gondolat, amit ígértem, hogy visszatérek a szűrő kapacitását illetően:
" A motorja több mint 1000 l / óra "
Pont mint nekem a 128 literesben. Érzed az arányokat ugye? Semmit nem érsz 100 liternyi szűrőanyaggal, ha csak pang a víz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!