Kezdőoldal » Állatok » Egyéb kérdések » Igaz, hogy a vírus nem élőlény...

Igaz, hogy a vírus nem élőlény hanem csak információ?

Figyelt kérdés
2017. febr. 19. 11:51
 1/10 anonim válasza:
Gépeknél, nem élőlényeknél.
2017. febr. 19. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

A biológiai vírusokra szól a kérdés. Szerintem élőlény de nemrég nekem egy tudós azt bizonygatta, hogy nem az. Nem rendelkezik sem szaporító szervvel se sokminden mással. A gazdatest megtévesztésével oldja meg, hogy maga a gazdatest másolja le. Az élőlény definíciójának már nem felel meg.

Más szerint viszont a tudós félreértette a kérdést s a számítógép vírusra gondolt, ami viszont egyértelműen nem élőlény.

2017. febr. 19. 11:59
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Nem nevezhető élőnek, mert önállóan nem mutat életjelenségeket, csak a gazdasejt "segítségével" képes szaporítani önmagát.
2017. febr. 19. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
A vírus csak fehérjeburokból és örökítőanyagból áll, élősködő szervezet. Kizárólag más élő szervezetek anyagaiból képes fenntartani magát, vírusfertőzéskor pedig az "információt" - amit magában tartalmaz -, adja át a gazdatestnek, ezzel okozva betegséget. Antibiotikummal nem gyógyítható egy ilyen fertőzés (antibiotikumot CSAK bakteriális fertőzésre!), kizárólag vírusölőkkel. Tehát igen, igaz, nem élőlény, csupán információ.
2017. febr. 19. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Érdekes, most azt olvasom, hogy a vírusnak fontos szerepe van az evolúcióban, mert képes gén információt átadni egyik faj élőlényéből egy másik faj élőlényébe. Vírusok nélkül is működne az evolúció? Egyáltalán mi lenne ha most hirtelen eltűnne minden vírus? Mert ha összeomlana miatta az evolúció, akkor nem is parazita a vírus, pontosabban egyed szinten parazita, faj szinten viszont már színbióta. Vagy működne nélküle is az evolúció csak lassabban? Mert ebben az esetben viszont a vírus biológiai, pontosabban evolúciós katalizátor már ha létezik ilyen fogalom...
2017. febr. 19. 12:16
 6/10 anonim ***** válasza:
Az utóbbi. Az evolúció alapja az új génkombinációk kialakulása pl. mutációval vagy az ivaros szaporodás is ezt segíti elő, plusz a szelekció. A vírus nem kell hozzá, de katalizálhatja.
2017. febr. 19. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
A vírusoknak is megvan a maguk jelentősége az evolúcióban. Egyrészt megtizedelik az adott populációt kiiktatva a kevésbé ellenálló egyedeket, másrészt növelik az immunrendszer védelmét a hasonló támadások ellen.
2017. febr. 19. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 dellfil ***** válasza:

A kérdés az, mit tekintünk élőlénynek. A definíció megadása nem könnyű. Nagyon sok a szubjektív elem... :)

Ha jól tudom még a szakemberek között sem teljes az egyetértés. Tulajdonképpen az "élő-élettelen" megkülönböztetés nagyon is "emberi" dolog. Egy tudatos entitás világlátásának az eredménye.

(Minden dolgot valamilyen skatulyába próbálunk bele gyömöszölni. Persze ezt nem hibaként említem. Ez van, így működünk, és másképp tán nem is menne... :D)

A vírusokat illetően, azok valamiféle "átmenetet" képeznek élő - élettelen között, illetve bírnak olyan (rész)tulajdonságokkal, amely az élőkre jellemző.

Például hordozzák saját sokszorozásukhoz szükséges információt. Sok vírus szinte csak ennyit "tud", azon kívül, hogy át képes hatolni a sejtek védelmi mechanizmusain.

Tehát bizonyos kutatók - valószínűsítem - ezért nevezik félig- meddig komolyan "csak információ"-nak. :)

De a kép azért sokkal-sokkal árnyaltabb. :)

Mit ír a wiki?

"A vélemények eltérnek abban a kérdésben, hogy a vírusok az élet egy formájának vagy csak élettelen szerves struktúráknak tekintendők-e. Sokszor az élet határán mozgó szerveződésekként írják le őket,[7] mert vannak génjeik, van evolúciójuk természetes kiválasztódás által,[47] és sokszorozni képesek magukat; viszont nincsenek sejtjeik, amit sokan az élet alapegységének tekintenek. Nincs saját anyagcseréjük és minden tekintetben a gazdasejttől függenek, képtelenek azon kívül "szaporodni".[48] Azonban vannak olyan baktériumok – a Rickettsiák és Chlamydiák – amelyekre a fentiek szintén igazak, mégsem merül fel kétség élőlény mivoltuk iránt.[49][50] A vírusok egyértelműen különböznek a növekvő és bizonyos szempontból reprodukáló kristályoktól abban, hogy genetikai mutációik vannak és alkalmazkodnak a környezetükhöz. A külső hatásoktól független, önálló vírusösszeszerelődés fontos kutatási terület az élet keletkezését tanulmányozó tudósok számára; példája alátámaszthatja az élet létrejöttének azt a modelljét, amely szerves molekulák spontán összekapcsolódásából indul ki."

A kiemelés ebből:

[link]


dellfil

2017. febr. 19. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
2017. febr. 21. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Pampata válasza:
Vírusok nélkül is működne az evolúció, azonban amit leírtál, hogy a vírusok átvisznek információt egyik fajból a másikba, létezik. Horizontális géntranszfernek hívják. Nem túlzottan gyakori, de nem is ritka a természetben.
2017. febr. 23. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!