Cicát vagy törpenyuszit válasszak?
Teljesen különböző a 2 állat. Az egyik ragadozó, a nyuszi rágcsáló.
A cicát ha kint tartod, sok veszély leselkedik rá, autók, kutyák stb.
Miért nem mehet be a lakásba? A cicák szobatiszták, a nyuszi nem igazán (persze tudom, hogy sokaknál elég megbízhatóan a kijelölt helyre jár a nyuszi is, de azért ez nem biztos, hogy így lesz, pláne nem rögtön).
Nyuszi elől mindent el kell pakolni, ami rágható és elérheti (főleg a vezetékeket).
Nyuszi nem úgy kötődik, kommunikál az emberrel mint egy cica.
Összességében én a cicát választanám, de úgy hogy bent is lehessen. Ivartalanítani kell, ha kint van, ha bent.
Nekem volt/van mindkettő.
Én nyuszipárti vagyok, bár azt hiszem, a cicákkal könnyebb, egyszerűbb a tartásuk, talán kevesebb a gond. Ennek ellenére a nyulaimat valahogy jobban megszerettem.
Arra egyébként én sem tudok rájönni, hogy a nyuszi miért mehet be, ha a macska nem. Fordítva még érteném, de így... No mindegy.
Megjegyezném azért - különösen az első válaszolónak - hogy a nyulak NEM rágcsálók.
Na, nézzük csak a két állat összehasonlítását. Bár teljesen mások, mgési vannak hasonlóságok.
A mozgásigényük egyforma. Sokat töprengtem azon, miért zárjuk a nyulakat ketrecbe, mikor a macskákat nem. Választ nem találtam. A cica nyilván szabadon mászkálhat mindenfelé, a mozgásigényét kielégíti. Bár eközben sok veszély fenyegeti, elütheti egy autó, összeverekedhet egy másik állattal, bárhogy megsérülhet, könnyebben szed össze élősködőket és betegségeket. Mindegyik baj ellen lehet tenni megelőzésképp ezt-azt: oltás, megfelelő nyakörv, ivartalanítás, de egyik sem 100%-os védelem.
A nyuszikat bezárjuk, a többség sajnos kis ketrecekbe, ami felér az állatkínzással. Ha te is így szándékoznád tartani, egyértelműen inkább a macska. Egy vagy két (törpe)nyúlnak legalább 2-3 négyzetméter hely kell napi 6-8 óra kiengedés mellett ahhoz, hogy a mozgásigényüket egy minimumszinten kielégíthessék. Azt is érdemes úgy időzíteni, hogy kora reggel, szürkületben a legaktívabbak. Viszont, mivel ők be vannak zárva, kevesebb a veszélyforrás. Bár a szúnyogoktól ill. más vérszívóktól elkaphatnak két halálos, gyógyíthatatlan nyúlbetegséget, ezek ellen van védőoltás. A lakás azon részét, ahol a nyuszi szabadon lehet, nyúlbiztossá kell tenni. Ez nem csak abból áll, hogy a vezetékeket eltüntetjük, azaz például egy kábelcsatornával elvezetjük, hanem a szobanövényekre is ügyelni kell, a vécé fedelét mindig lecsukni, ha a nyuszi hozzáférhet és egyebek. Persze a macska esetében is történhetnek balesetek hasonló dolgokból fakadóan, de a nyulaknál erre nagyobb az esély. Összességében egyébként szerintem a cica többet rombol, ha bejöhet a lakásba. Felmászik szinte mindenhova, lever ezt-azt, szétkarmolhatja a bútorokat stb. Habár nem minden macska ilyen. Az enyém ki-be járós volt, odakint elintézte az ilyen vágyait, a házban csak heverészett. A nyulak is kaparnak, rágnak, de egyébként ha megfelelően vannak tartva, nem jellemző. Rengeteg nyuszim volt már, soha semmiben nem tettek kárt. Van külön homokozójellegük, ahol kedvükre áshatnak. Mivel üregi nyulak, ez egy ösztönös cselekvés, ami megnyugtatja őket és koptatja a karmaikat, amit más esetben időnként vágni kell, de nálam például nem, mert van elég lehetőségük a koptatásra, nem nőnek túl hosszúra. Nyilván ha nem kapnak semmi ásásra szolgáló dolgot, feltalálják magukat: kiássák a szobanövényt, az almot, a szőnyeget vagy épp a parkettába vájnak szép csíkokat.
Azért említettem a helyméretnél, hogy egy vagy két nyúl, mert bár nálunk igen elterjedt, hogy egyedül is elvannak, ez nem igaz. Ne vegyél egy nyuszit, mert egész életében magányos lesz, boldogtalan, csak ezt nem tudja kifejezni. A tengerimalacokhoz hasonlóan rendkívül szociális lények, igénylik a FAJtársat, egymás kölcsönös(!) nyalogatását, az összebújást stb. Te akkor sem fogod tudni kielégíteni az ilyesfajta igényeit, ha napi 24 órában mellette vagy. A társ az egészséghez és a megfelelő viselkedéshez nagyban hozzájárul, csak így lehet kiegyensúlyozott élete. A vadonban is hatalmas csoportokban élnek. Az ember szempontjából pedig tulajdonképpen mindegy, hogy egy vagy két nyúlról gondoskodik. Nem igazán kerül több pénzbe, helybe vagy időbe. Viszont a viselkedésük nyugodtabb lesz, nem igazán lépnek fel viselekdési problémák vagy pszichés betegségek, mint a magányos nyusziknál. Természetesen a macska is örül a fajtársnak, de ő tényleg megvan egymagában is, az embert jobban elfogadja társként, mint egy nyúl. A cicák jobban tudnak ragaszkodni. A nyuszi emberi törődést nem is igényel, persze a simogatásnak tud örülni, habár egyáltalán nem mindegyik. Kellő foglalkozás mellett azonban mindkét állat szoros kapcsolatot tud kialakítani a gazdájával, mindkettő képes trükköket megtanulni, okosak.
A macskák és a nyulak is szobatiszták, ez ösztönösen bennük van, mivel nem engedhetik meg maguknak, hogy mindenfelé szagnyomokat hagyjanak, így utat mutatva a nagyobb ragadozóknak. Egy egészséges cica minden esetben az almot használja. A nyuszi már bonyolultabb. Ők mindig a sarokba végzik a dolgukat, tehát az alomtálcát sarokba kell tenni. Pisilni mindig ide fognak, kivéve ha jelölésről van szó, mert akkor aztán bárhová, ami az ő területük. Plusz nem csak vizelet, jelölőbogyó is van. Ha például új behatoló érkezik (legyen az másik nyúl vagy egyéb állat, ember, akármi) ill. sokszor területsértés az is, ha benyúlsz a ketrecébe. Ha nem zaklatod őt a területén vagy magát a területét, akkor nem valószínű, hogy jelölni fog. Egyébként ez inkább a bakokra jellemző. A nyulak úgy működnek, hogy a napnak egy igen nagy részét evéssel töltik. A gyomruk sohasem lehet üres, folyamatosan emésztenek. Ha esznek, bogyóznak - egyidejűleg. Tehát nem csak a kiszemelt sarokba kell alomtálca, hanem oda is, ahol táplálék van: széna, zöldség, gyümölcs, táp, akármi.
Mint láthatod, mindenütt, ahol van eleség, van toalett. Így a többi rész ürülékmentes marad. Tehát a nyulak ily módon szobatiszták.
Egyébként ők rendkívül érzékeny állatok - sokkal érzékenyebbek, mint a macskák - lényegében mindenre: huzat, nedvesség, hőség, táplálék stb. A foguk pedig folyamatosan nő (a metszőfogak napi kb. 0,5 mm-t, a zápfogak pedig heti 2-3 mm-t) ezért gondoskodni kell a fogkoptatóról. A legjobb, legegészségesebb, leghatásosabb a faág. Ha nincs elég lehetőségük a koptatásra, túlnőnek a fogaik, ami sok betegséghez, nem evéshez, így akár halálhoz is vezethet. Az állatorvos vissza tudja vágni, csiszolni. A macskáknál ilyen nincs. Az érzékenységhez veszem azt is, hogy nagyon törékenyek. A csontozatuk a testsúlyuknak csupán 6%-át teszi ki. A macskáknál, mint az embereknél is, ez nagyjából 10%.
A nyulak vedlési időszakban iszonyatosan tudnak vedleni. Ez éppen most van. A fésülés segít valamennyit, de még így is borzalmas. Azok a nyuszik, amik mindig a lakásban vannak, általában nem vedlenek ilyen erőteljesen, sőt van olyan nyúl, ami egyáltalán nem vedlik.
Az etetést még szóba hoznám. A macskáknak veszel a boltban eledelt, az rendben van. vannak jobb és rosszabb fajták. A nyulak bolti tápja viszont mind rendkívül egészségtelen, hizlaló, leterheli a szervezetet, fölösleges. Még a legjobb fajták is. Tulajdonképpen ők ilyesmiket az életben nem ennének, nem ez a fő táplálékuk. Még csak nem is a széna, hanem a friss fű és az egyéb vadnövények. A szervezetük erre specializálódott, könnyen emésztik, sok tápanyagot tartalmaz, egészséges, megakadályozzák az emésztési zavarokat, a kórokozók elszaporodását a szervezetben. Tehát ha valaki megfelelően akarja táplálni a nyusziját, akkor azt adja neki, ami a legtermészetesebb. Friss füvet, gyógynövényeket, leveleket. Ide sorolható a zöldségzöld. Persze a széna is fontos, a szárított fű, de nem annyira, mint a friss. Ezek egyébként nagyon jó fogkoptatók is. Mellé kaphat valamennyi zöldséget és gyümölcsöt. Utána, ami már elhanyagolható, de azért néha jól jön, különösen télen, a magvak. Egyszerű zab, árpa, len, napraforgómag stb. A bolti táp nincs sehol, teljesen fölösleges, sőt káros. Így tehát a megfelelő etetés lényegében ingyen van. Tévhit, hogy a zöldektől felfúvódnak, hasmenésük lesz és hasonlók, ahogy az is, hogy csak 3 hónapos kortól adhatók. A 12 hetesnél fiatalabb nyuszik tényleg gyengék, de épp ezért jobb a fű. A tápok sokkal inkább leterhelik. A felfúvódást, hasmenést pedig csak bizonyos zöldek, bizonyos mennyiségben okozzák. Tisztában kell lenni vele, mit és hogyan szabad, ennyi. A táp ugyanúgy okozhat problémákat.
Az élettartamuk is viszonylag hasonló, tartásmódtól függ. A benti macskák általában 10-16 évet élnek, míg a kintieknél az átlag 4-5 év, mert gyakran elüti őket egy autó, megtámadja valami vagy elkapnak egy vírust. Persze volt már 28 éves cica is. A szokványos ketrecben tartott, tápon élő nyusziknál az átlag 5-8 év. A megfelelő tartásmódúaknál (helyes táplálás, nagyobb hely, társ) az átlag 8-11 év. Nyilván itt is vannak kivételek, a legöregebb nyuszi azt hiszem, 18 éves volt.
A két fajon belüli fajtáknál is vannak eltérések, mint például a hosszúszőrűek több ápolást igényelnek.
Beszélnék egy kicsit az óriásnyulakról is. Magyarországon ha valaki megemlíti a nyuszit, mint hobbi célból tartott kedvenc, mindenki a törpére asszociál. Általában azért, mert a többség úgy gondolja, nekik kevesebb hely kell, kevesebb pénz, idő, tehát velük egyszerűbb. Tévhit. A nagyobbak átlagosan sokkal nyugodtabbak, szelídebbek, kedvesebbek, okosabbak, jobban bírják a gyűrődést, a nyúzást. A mozgásigényük ugyanakkora, mint a kisebb társaiké, hacsak nem kevesebb. Takarítani sem kell őket gyakrabban, pontosan ugyanannyi időt igényelnek, mint a kicsik. Valamivel többet esznek, de ez elhanyagolható, főleg hogy a megfelelő etetésük szinte ingyen van. Engem bárki megkérdez, törpe vagy óriás, egyértelműen az óriást választom és ajánlom. Voltak törpéim, aranyosak, de maradok a nagyoknál.
A nyulak egyébként kevesebb bizalommal fordulnak az emberekhez, de el lehet érni a szoros kötődést. Azonban egy pillanat alatt el is veszíthető. A macskáknál ez megintcsak könnyebb.
Összességében tehát mindkét állat teljesen jó magaviseletű tud lenni, nem rombol, nem csinál semmit, amivel minket zavarna, nyugodt, szeretetreméltó, HA megértjük őket, mit, miért csinálnak, tisztában vagyunk az igényeivel és kielégítjük azokat, szóval megfelelően tartjuk őket. Annyi, hogy ezt a macskák esetében egyszerűbb véghezvinni.
Te döntsd el, melyiket szeretnéd, melyik a szimpatikusabb, s legfőképp, hogy melyiknek tudod minden igényét kellően kielégíteni, boldog, egészséges, kiegyensúlyozott életet biztosítani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!