Milyen állatok élnek csak Ausztráliában?
Szia!
Egyszerűen fogalmazva: az ERSZÉNYES állatok!
Ausztráliában az emlősök osztályának két jellegzetes csoportja él: a tojásrakó emlősök és az erszényesek. Ezek ez emlősök (szinte) nem is élnek máshol a világon. Az erszényesek közül az oposszumok Amerikában ugyan honosak, de az összes többi erszényesfaj ausztráliai. A tojásrakó emlősök közül a kacsacsőrű emlős kizárólag ausztráliai, a hangyászsünök öt faja közül pedig néhány nem csak Ausztráliában, hanem a környező szigeteken is előfordul. A tojásrakó emlősök és kihalt rokonaik rendkívül ősi emlősök, amelyek eredendően is a déli földgömbön alakultak ki, a földtörténeti középidőben (mikor még a dinoszauruszok uralták a szárazföldi gerincesfauna nagy részét). Ebben az időben kezdett szétválni az egységes szuperkontinens, a Pangea (az Összföld) három nagyobb földdarabra, az északi Laurázsiára, a déli Gondwanára, és a kettő között lévő (Afrika és Dél-Amerika alkotta) Atlantikára. A tojásrakó emlősök rokonsági köre mind gondwanai eredetű. Gondwana fokozatosan vált szét Ausztráliára és az Antarktiszra. Mivel az Antarktisz eljegesedett, ott nem maradtak fenn tojásrakók, így kizárólag Ausztráliában találjuk ma őket. Az erszényesek története annyiban más, hogy ők eredetileg az északi földtömbön, Laurázsiában alakultak ki, majd szétterjedtek minden kontinensen, de mivel a méhlepényes emlősökkel való versengésben alul maradtak, kizárólag ott maradhattak fenn, ahol nem éltek méhlepényesek: Ausztráliában és az Antarktiszon. Az antarktiszi erszényesek sorsa ugyanúgy a kipusztulás volt, mint az ott élő tojásrakóké (találtak is fosszilis erszényesmaradványokat az Antarktiszon!). Ausztráliában viszont igen nagy változatosságra tettek szert (kenguruk, vombatok, koalák, erszényes nyestek, farkasok, vakondok, hangyászok stb.). Egyébként még ma sem élnének méhlepényes emlősök (pl. nyulak, kutyák, dingók) Ausztráliában, ha nem telepítette volna be az ember őket.
Ausztrália jellegzetes állata még az emu, a strucc után a legtermetesebb futómadár, amelynek kizárólagos ausztráliai elterjedése szintén a kontinensvándorlással magyarázható (lásd Richard Dawkins Az Ős meséje című könyvét).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!