Képesek lennének a majmok a mai világban emberiesedni?
Mivel primétákból fejlődtünk ki s a véletlen műve, hogy egyáltalán a túlélési ösztönünk segédleteként felfedeztük a bonyolultabb intelligenciát (pl : képesek voltunk baltákat, bunkókat készíteni vagy az állatokból ruhákat készíteni) képes erre egy majom is a mai világban?
amikor ezt a kérdést kérdezem, akkor erre a videóra gondolok :
Az eszközhasználat gyakori az állatvilágban, egyáltalán nem csak a főemlősök tulajdonsága. (Pl. amit a videóban látható majmok csinálnak, ugyanezt bizonyos madárfajok is megteszik.)
Ugyanígy a komplex gondolkodás, az előre tervezés stb. is, amiket korábban csak az ember kiváltságának hittek, egyre több állatfajról bizonyosodik be tudományosan.
De az "emberiesedés" egyrészt csak akkor következne be a mai majmoknál, ha arra valamilyen okból szükségük lenne -- a változásoknak ugyanis mindig vannak okaik, mozgatórugóik. Ha így, ahogy ma vannak, képesek túlélni és szaporodni a környezetükben, akkor nem fognak megváltozni, "fejlődni", mert a túlélésük érdekében nincs rá szükségük. Annak idején azért válhattunk emberré a majomszerű őseinkből, mert a környezet változásaihoz alkalmazkodva épp olyan módon változtunk, amelyek mai tulajdonságaink kialakulásához vezettek.
Másrészt ez a folyamat évmilliókig tartott, szóval a te életedben nem fogod látni ezt folyamatában. (Az, hogy az emberi környezetben élő majmok hozzászoknak és alkalmazkodnak az emberhez, netán intelligenciájuk folytán átvesznek, utánoznak egyes emberi tulajdonságokat, mint pl. a japán makákók a termálfürdőzést, az egy dolog, még nem emberiesedés: hiszen csak az adott példányokra, esetleg csoportra jellemző, nem az egész fajra, nem öröklődik, hanem teljes mértékben tanult viselkedés stb.)
Szóval egy icipicit azért bonyolultabb ez a kérdéskör...
Köszönöm a válaszod, értelmeztem és teljesen logikus.
Másképpen kérdezem a kérdésem. Van arra esély időtől\túlélési ösztön szükségletektől eltekintve, hogy az állatok hasonlítsanak az emberekre talán pár millió év múlva?
Ha az előnyükre válik (vagy legalábbis nem egyértelműen rontja a szaporodási esélyeiket), igen. De azt nem mi fogjuk látni, és nem is az unokáink.
Mondjuk megnézném, ha megtörténne, hogy a kreások mit szólnának hozzá... :)
Az eszközhasználat ritkának számít még a főemlősök között is. Ha előfordul, akkor is csak arra korlátozódik, hogy a közelükben heverő és éppen meglátott botot, követ felkapják, majd azzal kotorásznak, ütögetnek valamit, általában egy másik mozdulatlan, élettelen tárgyat. Ehhez képest egészen más szint a balták, bunkók készítése, faragása, élezése, majd az ezekkel való tervezett, netán a többiekkel összehangolt közös vadászat. Éppen a napokban jött ki egy nagy szenzációt keltett tudományos cikk arról, hogy az utóbbihoz közelítő eszközhasználatot és vadászati módszert figyeltek meg egy kisebb csimpánzpopulációban. De ez a világon az első ilyen eredmény.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!