Az emlősök világában - különösen a bundás állatok körében - miért nincs szinte egyáltalán zöld, esetleg kék szőr?
Genetika. Gondold végig egy ilyen feltűnő szőrzetű állat meddig maradt volna életben a ragadózókkal szemben. Ezért a genetika a rejtő színeket részesítette előnyben.
Ezért nincs piros, sárga, stb. színű állat sem sűrűen.
"Ezért nincs piros, sárga, stb. színű állat sem sűrűen."
Nem feltétlenül ez az oka. A zöld bizonyos környezetben ideális rejtőszín lenne, és primitívebb állatoknál - pl. szöcskék, sáskák, békák - elterjedt rejtőszín.
Az emlősöknél valamiért ez a szín eltűnt, holott szerintem az adott környezetben élő állatok számára előnyös lehetne.
#3. A "nem sűrűen" szerintem azt jelenti, hogy néha előfordul. Amúgy meg pirosat írtam, a róka pedig még a gyengébbek közt is vörös.
Azt állításom marad mit az első levélben írtam. A színeket a genetika szabja meg, és azok általában a rejtőzködésre alkalmas színezet.
"A vörös a szivárvány első színe, vagyis a fénytörés által legkevésbé eltérített látható fény színe. A három alapszín egyike."
Valóban, teljesen más, mint a piros!
A ragadozók ugyanúgy ragadozzák a madarakat és a hüllőket is, náluk viszont elég gyakoriak a kék meg a zöld színek. Utóbbi nem utolsó rejtőszínnek, a kék pedig a fajtársak meg a potenciális szaporodópartnerek felismerését szolgálja. Ezeknek ugyanúgy lehetne szerepe az emlősöknél is.
A nagy különbség azonban, hogy a szőr nem igazán alkalmas fizikai színek megjelenítésére. A madarak színes tolla vagy a hüllők pikkelye valójában nem tartalmaz semmiféle kék vagy zöld pigmentet. Az anyag szerkezetében megtörő fény alakítja ki. Ha ledarálod a tollat, egyszerű szürke festéket kapsz. A szőr szerkezete viszont nem alkalmas ilyen optikai trükkökre. Az emlősök színei kétféle pigment variálásából állnak össze, egy feketéből meg egy vöröses-barnásból. Néhány emlősállatnak viszont van igazi kék bőrfelülete, ahol a tollhoz hasonló, optikai trükköt használnak. Példának ott a mandrill.
Platypus válaszához hozzátenném, hogy a madarak körében a színes tollruha, főleg a hímeké, azon alapszik, hogy a tojók külső alapján (is) választanak párt. A feltűnőbb színezet a hendikep elmélet szerint például jól jelzi az egyed genetikai értékét, hiszen feltűnősége mellett/ellenére is életben maradt. Persze ez sem ilyen egyszerű, de most nem mennék bele.
Az emlősök esetében a párválasztás, a hímek megítélése általában inkább más tulajdonságokon, leginkább erőn és ügyességen alapszik, nem pedig minél díszesebb küllemen.
Jókat írtatok, köszi!
Azért gondolkodtam el rajta, mert ugye a zöld remek rejtőszín lenne - a kék meg olyan szép :), és a többi állat között rengeteg kék és zöld van. Furcsa, hogy az emlősnél nincs.
Kék bálna?
Mondjuk ez nem szőrös, de legalább emlős. Jó nagy.
Tényleg szép szín. Jól áll neki.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!