Kezdőoldal » Állatok » Egyéb kérdések » Lábsegítség alatt inkább...

Lábsegítség alatt inkább hosszantartó szorítást, vagy rövid idejű "rúgást" értünk?

Figyelt kérdés
Szóval a lábsegítség ugye az, amikor kétoldalt megszorítjuk a ló oldalát a lábunkkal. Főleg az érdekelne, hogy gyorsabb jármódba való váltásnál ez azt jelenti hogy addig folyamatosan szorítsuk a lovat amíg át nem vált, vagy inkább csak rúgásokat adjunk - ez alatt nem azt értem hogy keményen belerúgunk a lóba, csakhát jobb szót nem találtam rá.
2010. jan. 12. 17:52
 1/4 anonim ***** válasza:

Van amikor elég a pár másodperces szorítás, van amikor kicsit rúgni kell, lóra válogatja. Egyszer lovagoltam egy "beton oldalút", kénytelen voltam sarkantyút húzni, mert abszolút nem reagált a segítségre, de ezzel csak csínján kell bánni, és csak biztos lábtartásnál szabad használni (magyarul nem kapaszkodsz a sarkaddal meg ilyenek).

Lábsegítséget még fordításoknál kell alkalmazni, ugye ellentétes kar-láb (balra fordítás bal szárat húzol, és jobb lábbal tolod) külső lábaddal enyhén nyomod a ló oldalát.

2010. jan. 12. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
A jól belovagolt lónak egy kisebb szorítás. Ha nem reagál mert ügyetlen vagy vagy lusta a ló, akkor ismételd ugyanolyan gyorsan, erősen, röviden. Nem rúgás, hanem rövid rászorítás, mivel eleve is ott tartod a sarkad a hasa mellett, nem messziről rugdosod.
2010. jan. 12. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Inkább több rövid segítségadás. A segítségeket pedig sosem adjuk önállóan, minden esetben a csizma segítséget testsúly és szársegítség együttes alkalmazásával adjuk. Ha abból indulsz ki, hogy a szárat sem folyamatosan húzod, hanem mint a szivacsot, pumpálod, ugyanígy a csizmával sem folyamatosan nyomod a lovat, hanem ritmikusan, pontosabban az adott jármód ritmusára adod a segítséget. Azt, hogy milyen erővel, a ló érzékenysége és kiképzettségi foka határozza meg. "Rúgni" büntetésből szoktak ill. ha a ló makacskodik, akkor nyomatékosítjuk így az akaratunkat. De hogy játsszunk a szavakkal, ezt nem rúgásnak nevezném, hanem inkább egy gyors, de határozott csizmasegítségnek. (Ha pedig ilyet kérdezel, gondolom sarkantyút még nem használsz, de csak tudd, sarkantyúval sosem "rúgjuk" meg a ló oldalát. Ahogy Otto Lörke mondta: sarkantyút csak az a lovas használjon, aki képes arra, hogy csak a ló szőrszálának hegyét érinti meg a sarkantyúval...)

A lovaglás alfája és omegája a félfelvétel (a szár-testsúly-csizma együttes, ritmikus alkalmazása: felvesz-enged-felvesz-enged). Ha mindig ebből az alaptézisből indulsz ki, akkor könnyen rájössz, hogy bármiről legyen szó, minden segítségnek ez az alapköve, mindent így kell csinálni. A dolgok abban különböznek, hogy melyiket melyik oldalon és hogyan alkalmazod.

2010. jan. 13. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszi. Én sem szó szerinti rúgást értettem, csak nem tudtam rá külön jobb szót. És valóban nem használok sarkantyút, de nem is tervezem, nem profi díjlovas akarok lenni, szalagokat nyerni... (Bocs ezzel nem céloztam rád, hisz semmit nem tudok rólad, csak én a sarkantyút ehhez tudom párosítani, nem a hobbilovagláshoz. Szóval nem sértésnek szántam.) És én is nagyjából így gondoltam, de nem olyan jól képzett a lovam, hogy ilyen kis dolgokra reagáljon, pedig már jó ideje próbálok finomítani rajta.
2010. jan. 13. 17:04

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!