Hogyan reprodukálták a dinoszauruszok hangját?
Nem tudják, egyszerűen csak találgatnak. Próbálnak olyan hangokat kevernek nekik, amik jól hangzanak, vagy ha a filmkészítők lusták/un-kreatívak, akkor keverés nélkül a szájukba tesznek sima, módosítatlan "raktári" állathangokat.
Sőt néhány tudós igen valószínűtlennek tartja, hogy olyan ordításokat produkáltak a valóságban, mint amilyeneket a filmekben hallatnak. Voltaképp semmi konkrét okunk nincs feltételezni, hogy pl. a T. rex egy bömbölőgép lett volna -- viszont a közönség ezt várja el, ezért a filmekben rendre ijesztő, színpadias ordításokat ad elő.
A Parasaurolophusnak híresen lemodellezték ugyan a taraját, amely a hangképzésben vagy -erősítésben játszhatott szerepet, és levegőt keresztülfújva rajta előállítottak egy mesterséges dinótrombitahangot, de a tudósok tisztában vannak vele, hogy valószínűleg ez a hang is igen távol állhat a valóságtól, lévén az állat hangképzőszervét és a hangkiadásban résztvevő puha szöveteit nem tudták reprodukálni.
Egyébként a csontvázakban sose találtak DNS-t.
A legújabb felfedezések alapján a dinoszauruszok testét toll borította. Egyes mintákban fennmaradtak a toll szerkezetének és a toll festékanyagait tartalmazó sejtformák, melyeket összevetve a jelenleg élő madarak színért felelős formátumaival (sajnos nem tudom a pontos nevét) visszalehet fejteni, a festékanyag alakjából, hogy a dinók milyen színűek voltak.
Ja meg elég megnézni a krokodil, varánusz és a különféle kígyófajták jelenlegi színezetét. Nem sokat változtak az évmilliók alatt.
Ahogy a fölöttem lévő írta, néhány tollas dinónak tényleg meg lehet határozni a színét, de csak akkor, ha a tollai úgy fosszilizálódtak, hogy a rajtuk lévő színpigmentek mikroszkóp alatt még láthatóak legyenek. Így már ismerjük az Anchiornis szinte teljes színezetét (szürke, fekete, a fején piros tolldísszel és a szárnyain fehér mintázattal), a Sinosauropteryx farokmintázatát (sötétbarna és sárga csíkok), a Sinornithosaurus többé-kevésbé teljes színezetét (vöröses-barna), az Archaeopteryx szárnytollának színét (fekete) és a Microraptor színét (színvisszaverő mélyfekete, mint a varjúk). Fejből ennyit tudok, azóta talán többet is kiderítettek. :D
Még bőrmintát is meg lehet állapítani, persze csak ha jó minőségű leletről van szó. Az elmúlt néhány évben pl. a Brachylophosaurus elég nagy hírnévre tett szert, ugyanis egy mumifikálódott példányt találtak, ami alapján ismertté vált a bőrének mintázata és a hátpikkelyeinek alakja (a szín viszont nem). Olvastam olyat is, hogy két Saurolophus fajnak is hasonlóképp sikerült kideríteni a bőrmintázatát, csak a színét nem. Egy másik igen meglepő lelet egy Triceratops testlenyomat volt, aminek a hasát krokodilszerű pikkelyek díszítették, a hátán nagy, gumószerű kinövések voltak, és elvileg ezekből olyan tövisek nőhettek ki, mint amilyenek a tarajos sülnek vannak, bár ez az elképzelés még elég vitatott.
Azért nem kis felfedezés lenne, ha kiderülne, hogy a Triceratops tüskés volt, és már sok képen és egy TV műsorban is így szerepelt.
Sok más dinó bőrfelülete is ismert, még ha a mintázatuk és a színeik nem is. A legtöbbjüknek gyíkszerű pikkelyeik voltak, kivéve persze a tollasakat. A tollak leginkább a Coelurosauria nevű hüllőmedencéjű dinoszauruszcsoportra korlátozódtak (vagyis madarak, Dromaeosauridák, Troodontidák, Tyrannosauroidák, Ornithomimosauriák, Therizinosauridák, Oviraptorosauriák, Alvarezsauridák, Compsognathidák, Scansoriopterygidák... na ezeket már nem fejből mondtam), de előkerült már tollszerű "bevonat" egy olyan dinóról is, ami a sokkal ősibb jellegű és eddig pikkelyesnek hitt Megalosauridákhoz tartozott.
A madármedencéjűek családfájáról (amiket eddig szintén mindenki pikkelyesnek hitt) a Tianyulong és a Psittacosaurus mutatja jelét tollszárszerű tövisképződményeknek. Meg mondom, még vitatják, hogy a Triceratopsnak voltak-e ilyen tövisei, de egyelőre úgy tűnik, hogy nem. Sajnos a felfedezői még nem publikálták ezt a leletet, hanem csak itt-ott árultak el róla kisebb érdekességeket.
Sehogy, hanem mai állatok hangján szólaltatták meg őket (pl. a Jurassic Parkban a Tyrannosaurus elefánthangon szólal meg. https://www.youtube.com/watch?v=sbXPKwIP_sI
Biztos ismerősek lesznek ezek az elefánthangok). A legtöbb dinoszaurusznál nem fog kiderülni, hogy milyen hangjuk volt, mert nem maradt meg a hangképző szervük. Olyan hangot adnak nekik, amit valószínűnek tartanak a mai állatok alapján, pl. a kis kétlábú dínók ezért csiripelnek, a nagy növényevőknek ezért adnak mély, tompa morgó hangot, vagy esetleg röfögő, fújtató hangokat, vagy bőgő hangot, és a ragadozóknak sziszegést, vagy nagymacska-hangokat, vagy egyéb, bömbölő hangot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!