Kezdőoldal » Állatok » Egyéb kérdések » Magyarországon él az óriás...

Magyarországon él az óriás szkolopendra?

Figyelt kérdés
2009. aug. 29. 12:44
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
nem, dél-amerikai faj.
2009. aug. 29. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Nem, magyarországon nem él.

A legnagyobbak inkább trópusi vidékeken élnek

2009. aug. 29. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Ezt találtam, ha érdekel. Nem óriás... de vmi...:)

[link]

Öves szkolopendra

Kategória: Állatok — Címkék:Öves szkolopendra, Scolopendra cingulata, százlábú — sirbuday @ 13:36

Legnagyobb százlábúfajunk, mérete a 10-12 centimétert is elérheti. Mediterrán elterjedésű, amely nálunk, a Vértes hegységben éri el elterjedésének északi határát. A lerakott petéket az anya nem hagyja magára, harciasan védelmezi, kikelésük után is az anya hátán maradnak egy darabig. Színük eleinte acélkék, pirosas fejjel csak később alakul ki az idősebb példányokra jellemző sárgásbarna színezet.

Védett, természetvédelmi értéke: 10.000 Ft.

2009. aug. 29. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
köszi a válaszokat,okosabb lettem:Djah és veszéályes az embere?
2009. aug. 29. 13:17
 5/8 anonim ***** válasza:

a S. cingulata nem, az óriás szkolopendrával meg nem találkozhatsz, csak ha dél-amerikában erdős helyen nyaralsz...

Amúgy annak sem halálos a "csípése" csak fájdalmas

2009. aug. 29. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

13:15 Vagyok, amit én írtam az veszélyes az emberre!


Ez általános, de kitér külön erre is.


Scolopendra (általános infó!)

Szerző: mimulus Dátum: 2007.01.27., szomb. 10:44

[link]

Leírás:

A szkolopendrák gyors, ügyesen mozgó élőlények. Első törzsszelvényük lábai szembetűnően nagy állkapcsai lábakká alakultak, a végükön méregkarommal. A törzs 22-25 szelvényből áll, ezek mindegyikéhez egy-egy pár láb tartozik. A fej mindkét oldalán általában négy egyszerű szem található. A százlábúak légcsőrendszerrel lélegeznek. Színezetük meglehetősen változatos, de gyakran aranybarna, sárga, narancsszín, zöld és lila. Kültakarójuk általában fémfényű. Pl.: Az öves szkolpendra (Scolopendra cingulata) hímjei 110, nőstényei 170mm hosszúra nőnek. A nőstények színe olajzöld vagy barna, míg a hímek világosabbak. Körülbelül 7 éves kort érhetnek meg. A trópusi szkolopendrák gyakorta nagyobbak, akár 300mm hosszúak. A fajok osztályozása rendkívül nehéz.


Elterjedés:

A százlábúak csaknem minden élőhelyen előfordulnak, a viszonylag szárazabbaktól a meglehetősen nedvesekig. Mindazonáltal soha nem kimondottan nedves vagy csontszáraz környezetben. Nappal kövek alatt és a talaj repedéseiben tanyáznak. Az öves szkolopendra Eurázsia déli részén honos ( legészakibb előfordulása a Vértes hegységben van. A S. gigantea (260mm hosszú és 25mm vastag) a trópusi Közép- és Dél-Amerikából származik, a S. heros az Egyesült Államok déli részén él.


Elhelyezés:

Ezeket a kannibalizmusra hajlamos állatokat egyenként helyezzük el, terráriumuk legyen legalább kétszer olyan hosszú és egyszer olyan széles, mint az állat hossza. Jól zárható legyen, mivel az állat felkúszik az üveg oldalán némelyik az üvegen is tud menni. Terítsünk bele legalább 70mm vastagon (homokos) földet, mindig keverjük levélfölddel, tőzeggel vagy jó minőségű kerti komposztal. (vegyszermentes). Soha ne hagyjuk a talaj teljesen kiszáradjon. Biztosítsunk búvóhelyet és éles fényt. Nappal a hőmérséklet 23 és 30 Celsius fok között legyen, éjjel nagyjából 17Celsius fok. A páratartalom 60-70 % között mozogjon, a terrárium egyik felébe mindig permetezzünk vizet. A százlábúak viszonylag puha kitinpáncélja nem viseli el a kiszáradást a 40% alatti páratartalmat). Az állandóan magas páratartalom viszont gombás fertőzéseket okoz és elősegíti az atkák elszaporodását. Ezeket az agresszív, gyors és mérges élőlényeket meglehetősen nagy odafigyeléssel tartsuk.


Táplálék:

Etessük őket különféle ízeltlábúakkal, házas és meztelen csigákkal, férgekkel és szopós egerekkel. Némelyik trópusi faj nagyobb állatokat is eszik, amit csak el tud kapni!

A prédát mellső lábaikkal ragadják és marják meg. Egy éhes százlábú több lábával több zsákmányt is fogva tart.


Ivari különbség:

A kifejlett hím kisebb a nősténynél, utolsó lábpárja viszont nagyobb. A hátsó lábak közötti szelvény megnagyobbodott, és egy háló készítésére szolgál, amire a spermatofórát helyezik.


Védekezés: (méreg)

Ezeket az agresszív és rendkívül mérges élőlényeket veszélyességük tudatában kezeljük. Az öves szkolopendra mérge akár 39Celsius fokos lázat okozhat, továbbá ödémát, gyulladást, általános gyengeséget, szédülést, valamint keringési és légzési nehézségeket. A tünetek általában két nap múlva múlnak el. A csípés kitisztítása orvosi alkohol- vagy jódoldattal történhet. Ha bőrünk kerül érintkezésbe egy százlábúval, különféle allergiás reakciók fordulhatnak elő, ráadásul hátsó (uszály-) lábaikkal is nagyot tudnak csípni. Ha megzavarják őket , a százlábúak felegyenesedve kimászhatnak a magas terráriumból, sokuk pedig az üveg is felmászik.


forrás:Eugéne Bruins:terráriumok enciklopédiája

(Szikszay Sándor~mimulus)

Remélem egy kicsit tudtam segíteni a scolopendra faj kedvelőinek vagy akik tervezik hogy közelebbről is megismerkednek vele!

mimulus

Semiadult



Hozzászólások: 389

Csatlakozott: 2006.11.27., hétf. 20:12

Tartózkodási hely: Miskolc

E-mail

2009. aug. 29. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Magyarországon öves szkolopendra él pl a Tihanyi-félszigeten.
2009. aug. 30. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:

Igen él hazánkban is!

[link]

2013. jún. 20. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!