Miért kukorékol a kakas?
na jó az előző csak poén volt.
Már hajnalban kukorékolt – mondják a korán kelő emberre, és még véletlenül sem azt, hogy ugatott, nyávogott, pláne hogy csivitelt. Pedig a többi állat ugyanúgy érzékeli a virradatot, mint a kakas, és hangot is ad e feletti örömének – vagy szomorúságának, hogy fel kell kelni, de ne magunkból induljunk ki. kakas kukorékol már Andersen meséjében is, és túléli unott vetélytársát, a szélkakast. Visszaugorhatunk további évszázadokat, amikor Jézus azt mondta Péternek: még az éjjel, mielőtt a kakas szól, háromszor tagadsz meg engem. Szó, ami (kakas)szó, az állat ebben a történetben csak epizodista, de mégiscsak valami szomorú históriába keveredett. A magyarban ráadásul a vörös kakas a pusztító tűzvész, a gyújtogatás szinonimája, vagyis szegény szárnyasnak nem kifejezetten jó a PR-ja. (A büszke gall kakas nyilván más kategória, de arról írjon a francia zóna.)
Amúgy a kínai naptárban a kakas éve nem tartozik a szerencsések közé. Ezzel szemben maga a kakas igencsak bizalomgerjesztő: az ókori kínaiak úgy vélték, a piros taréja a tudást mutatja, kakaskodása meg a harci készséget; ha ételt találván kukorékol, az az önzetlenség jele, és ami a jelen dolgozat tárgya: a bizalmat és a hitelességet jelképezi, hogy soha nem késik a hajnali kukorékolással. Mao Ce-tung elnök is dicsérte a kakast a Kínai Népköztársaság kikiáltásakor írt versében: kukorékolással fényességet, világosságot hoz az egész világnak (pedig 1949 a bivaly éve volt). Egy másfél évezreddel korábbi monda szerint az aranykakas hajnali hangja azt jelezte, hogy a démonoknak, kísérteteknek, rossz szellemeknek el kell tűnniük.
A kakas nemcsak nálunk lett az ébresztőóra szinonimája. Egy laoszi népmesében egyenesen azt magyarázza az őt éppen megölni készülő tigrisnek, hogy az emberek az ő hangjára ébrednek fel, és indulnak munkába. Persze lehet ébredni tehénbőgésre is, de a kakas mégiscsak több példányban van jelen a falusi udvarokban. Shakespeare-nél viszont a pacsirta a reggel hírnöke, hát nem kedvesebb madár? És a magyar katonanóta is megerősíti, hogy korán reggel szépen szól a pacsirta.
A Pallas nagylexikon egyébként hajnali két órára teszi a kakas ébredését. Azt írja továbbá, hogy a régi görögök és rómaiak az állatot időmutatónak is használták: mennyi telt el egyik kukorékolástól a másikig. Nemcsak időt, hanem távolságot is mértek a kakas segítségével, mégpedig az volt egy egység, ameddig a kukorékolása elhallatszott.
A hazai legendák közé bekerült egy éjszakai kukorékolás is, de mindjárt látni fogjuk, hogy ez vakvágány, mert csalás van a dologban. A győri vár 1598-as visszavételéhez kapcsolódó történet szerint a törökök úgy tartották, hogy akkor lesz majd ismét a magyaroké a vár, amikor a bástya csúcsán lévő érckakas megszólal. Egyszer sötétedés után egy fiatal fiú felmászott a toronyba, és hangos kukorékolásba kezdett. A törökök a hangtól megrémültek, menekülni kezdtek, így dőlt el a csata a magyarok javára. Az eseményre kukorékolóversennyel emlékeznek, kakasok nem nevezhetnek, van viszont felnőtt és gyermek kategória, az eredményt zajszintmérővel állapítják meg.És ha már tudjuk, hogy Győrben miért kukorékolnak az emberek, lássuk végre, miért kukorékol hajnalban a kakas. Azért, amiért az állatok zöme reggelente hangoskodik: az ébredés után minél nagyobb hangerővel próbálják meg kijelölni a saját területüket. A kakas tulajdonképpen csak bekapcsolódik ebbe a koncertbe, ha úgy tetszik, felesel a konkurenciával. Csakhogy ő a legharsányabb, vagy a legirritálóbb, tehát kirí a környezetéből, ezért a leginkább hozzá kötik a hajnali lármázást. A kakas amúgy egészen estig kukorékol, de később ritkábban és mérsékeltebb hangerővel.
Feltételezik, hogy nemcsak a fény, hanem az állatok biológiai órája is jelzi a reggelt, mert a letakart kalitkában tartott madarak szintén megélénkülnek ilyenkor. Megfigyelték azonban azt is, hogy a napfogyatkozás megzavarja a szárnyasokat, és amikor újra világosodni kezd, a kakas is megint aktívabbá válik.
Ez is igazolja a tételt, hogy nem azért hajnalodik, mert a kakas kukorékol, hanem azért kukorékol a kakas, mert hajnalodik. Meg azért, hogy jelezze: nem tyúk.
mert nemtud beszelni!!
ha tudna akkor bizti nem kukorekolna!!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!