Kezdőoldal » Állatok » Egyéb kérdések » Ha nem tartok koplaló napot...

Ha nem tartok koplaló napot beteg lesz a kutyám?

Figyelt kérdés
Miért jó ha koplal a kutya, aztán meg a következő nap zabál mint a vett malac? Persze utána meg fosik mint állat mert beevett....
2011. máj. 7. 20:08
 1/8 anonim ***** válasza:
Azért jó, mert egy nap pihen a gyomra, ki tud ürülni, ezáltal az emésztésén is segít. Másnap meg nem kell neki annyit adni, hogy bezabáljon... Mérsékelten, normális adaggal etetni.
2011. máj. 7. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Én sosem tartok koplalónapot, mégis 8 éve egészséges a kutyám.
2011. máj. 7. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Az én kutyám egyszer sem koplalt 16 év alatt ,mégis egészséges volt és öregségében halt meg.

Szerintem ez egy baromság. Nem kell túletteni,de éheztetni sem egy kutyát.

2011. máj. 7. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Én sem tartok, és egészségesek. Naponta egyszer esznek, napirendszerűen 4-fél 5kor délután,ehhez vannak szokva. persze nem etetem túl őket,arra figyelek.
2011. máj. 7. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Én is hülyeségnek tartom.

Nem is tudom ki találta ezt ki?

2011. máj. 8. 01:30
 6/8 anonim ***** válasza:
szerintem az apósom, hogy a kutyákon is spórolni tudjon :D
2011. máj. 8. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

felesleges a koplaló nap... én a 2x-i etetésnek vagyok a híve, szerintem sokkal gyomorkímélőbb, ha a napi adagját megfelezem! kopalónapot sose tartottam... van olyan nap, amikor a kutyám magától nem eszik annyit, mint amennyit átlagba szokott, de nem heti rendszerességgel...


találtam egy írást erről:

A koplalónap "pártiak" abból indulnak ki, hogy a kutya számára természetes (ennél fogva minden bizonnyal "jó"), hogy "egyszer hopp, máskor kopp".

Igaz, hogy a vadon élő kutyaféle ragadozók igen jól bírják a kényszerű koplalást, azonban ez a kényszer korántsem feltétlenül jó, vagy "egészséges" számukra. Az emberhez hasonlóan kiegyensúlyozott táplálásra van szükségük.

Bőséges táplálékforrás mellett a farkasok naponta akár többször is vadásznak és táplálkoznak.

Másik tévhit (ugyancsak az ember "kitalációja"), hogy a kutyákat naponta egyszer kell csak etetni felnőtt korban.

Mint az előzőekből kiderül, a kutyák a "szakaszos", hiányos etetést is jól tolerálják, élettani szempontból jobb, ha a felnőtt állatok is naponta legalább 2x esznek.

A napi egyszeri etetés esetén az etetés időszakára az állat igen éhessé, mohóvá válik. Az ételt nagy darabokban, megfelelő rágás és benyálzás nélkül "befalja". Ez a gyomor túlterheléséhez, akár gyomorcsavarodáshoz vezethet.

Jobbik esetben az állat a nem kellően megrágott ételt kiöklendezi, és újra felenné (ha a gazdája "fújj, disznó" felkiáltással el nem venné tőle). Pedig ez a felöklendezés és újra rágás a kutyaféle ragadozók esetében teljesen normális. Olyasmi ez, mint a kérődzőknél a kérődzés: nagy mennyiséget felvesz, előemészti, aztán nyugodt körülmények között egy-egy gombócot felöklendezik, és jól megrágja. Nem azonos, de hasonló funkciójú a kutyák habzsolása (rágás nélküli nyelése), majd a felöklendezés (hányás), majd újra elfogyasztás. Sok kutyás ilyenkor rohan az állatorvoshoz, abban a hitben, hogy betegség miatt hány a kutya, pedig erről szó sincs.

Ha naponta 2x eszik a kutya, akkor a két etetés között kevésbé válik éhessé, nyugodtabban, alaposabban rág, ritkább a felöklendezés, a gyomormegterhelés és gyomorcsavar pedig alig fordul elő. Természetesen a kétszeri etetés nem dupla mennyiséget jelent, hanem azt, hogy azt a mennyiséget, amit egy alkalommal kapna az állat, két részletben etetjük meg. A jobb táplálék hasznosulás következtében rendszerint kevesebb táplálékra van szükség.

Csakúgy, mint az embernél: a napi tobbszöri étkezés egészségesebb!

Egyszer-egyszer nem árt a koplalónap (kiürül az emésztő csatorna), de nem rendszeresen (hetente).

A koplalónapot követően óvatosan, kis adagokban, többszöri etetéssel kell kezdeni.

Ha már az etetésnel tartunk: a ragadozók az áldozat lágyrészeit fogyasztják el először. Amikor ezen túl vannak (időközben a vércukorszintjük jelentősen emelkedik), akkor kezdik el (komótosan) fogyasztani a csontos részeket. Ezt a kutyák etetésénél is figyelembe illik (kell) venni. Ezért először a csont nélküli élelmet (táp, zöldségféle, stb.) etessük, majd kis idő múlva (kb. 20-30 perc) adjuk a csontos húsokat (csontokat).

2011. máj. 8. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Utolsó köszönöm!


Ezt megmutatom a főnökömnek is, mert Ő a céges kutyát is hetente koplaltani akarja...

Remélem hatni fog rá. :-D ( ment a kéz )

2011. máj. 9. 13:51

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!