A tenyésztők miért nem írnak árat?
Ez engem is nagyon érdekel egyébként. A tenyésztők néha még ki is írják facebookra teljesen felháborodva, hogy sokan az árat kérdezik először, és hogy ő olyankor rájuk is csapja a telefont, mert ne az ár legyen már a fontos.
De hogy ne legyen már fontos, oké, hogy a kiskutyák természetéről stb is lehet kérdezni, de csak az lenne a legfontosabb, megengedhetem-e magamnak egyáltalán azt a kutyát, mielőtt beleélem magam, hogy mennyire hozzám illik személyiség alapján.
Tényleg nem értem, miért ilyen trigger a legtöbb tenyésztőnek az, ha az árról kérdeznek, korrekt módon ki lehetne írni előre.
Le leszek érte csúnyán pontozva, de igazából nem kell rosszhiszeműnek vagy kapzsinak lennie a tenyésztőnek, hogy ne írja ki az árat. Bőven elég hozzá a gazdaság.
Vannak fix költségek: tenyészállat egészsége, etetése, szűrővizsgálatok, hatósági kritériumoknak való megfelelés, marketing, stb. A példa kedvéért ez legyen fix 500k.
Minden kölyöknek egyedien van költsége: oltások, vizsgálatok, féregtelenítés, etetés, stb. A példa kedvéért ez a születéstől az örökbefogadásig legyen 20k/kölyök.
A tenyésztő a költségek nullázásán túl akar keresni, és mivel nem tüzel az állat havonta, így egy tüzelésből szeretne keresni bruttó 1 milliót. (ebből utána adózik, számlát fizet, nyaral, stb. Ez az ő dolga.)
Ha 10 kölyök születik, akkor egy kölyök ára (500k/10)+20k+(1 millió/10)=50k+20k+100k=170k forint lesz.
Ha csak 5 kölyök születik, akkor (500k/5)+20k+(1 millió/5)=100k+20k+200k=320k forint lesz a kölyök darabja.
Ha egy kölyök sem születik (vagy marad életképes) akkor az 500k költség és az 1 millió várt haszon be fog épülni a következő alom fix költségébe.
Ez az alaphelyzet. Ezt cifrázza az, hogy a tenyésztő a havernak fél áron adta, úgyhogy neked 1.5-szeres áron kell, hogy megkeresse a várt profitot. Ezt cifrázza, hogy versenyeznie kell más tenyésztőkkel. Bejátszik, hogy örökölt valamit és a kövi 5 tüzelési időszakan nem 1 milliót akar keresni hanem csak 200k-t tüzelésenként. A költségek változhatnak (pl meghal az állatorvos, és amíg nincs új doki, a szomszéd városba, 30 km-rel odébb kell hordani vizsgálatra az állatot).
A rosszindulat és a szeszélyek, hirtelen döntések csak mindezek után jönnek.
Legalabbis szerintem. Jöhetnek a kövek.
14.-re.
De ha én vágómarhát árulnék, és árak nélkül, akkor megbüntetnek. És ott is 1:1 az a helyzet, mint a kutyánál a költségeket illetően.
Szerintem azért, mert nem olyan gazdikat keresnek, akiknek ez a legfontosabb szempont, vagy akiknek ez számít. Vagy akik fogtechnikuskodni fognak az árakon. Olyan elszánt gazdijelölteket akarnak a kutyáiknak, akik annyira szeretik az adott fajtát hogy nem az árat nézik, és nem attól teszik függővé hogy végül lesz-e olyan kutyájuk vagy nem.
Aki bejegyzett tenyésztő, semmivel nem mutyizik és tisztességesen csinálja, annak ez nem pénzkereseti lehetőség, hanem egy drága hobbi, ahol örül ha kijön nullára. Ugyanilyen embereket keres, akik megszállottan imádják az adott fajtát, akiknek hozzájuk hasonlóan nem az anyagi vonzata határozza meg a fajta szeretetét.
Persze rengeteg a hivatalosan bejegyzett tenyésztő aki mégiscsak mutyizik és elképesztő dolgokat művel szerencsétlen kutyákkal (tudnék írni példát, de inkább nem keverem magam bajba) az ilyenek biztos azért csinálják hogy minél többet kisajtoljanak a kiskutyákból. De elsődlegesen nem ezekből indulok ki ha tenyésztőkről van szó, hanem a normálisakból.
Az ár nagyon sok mindentől függ, egy alomban is vannak különböző árúak, ezért nem szokás árat írni. Ez leginkább csak kutya-macska dologban ilyen sejtelmes, kisemlős, díszmadár esetén van egy meghatározott
reális összeg. Tenyésztőnél (kutya, macska) nem te választassz a kicsik közül, hanem a tenyésztő választ neked, hogy melyikkel passzolsz leginkább össze. Az ár függ az adott állatfajtól, a vonaltól és céltól (munka, show, hobbi), a tenyészszülőktől és díjaiktól, a tenyészet fokozatától (kezdő tenyésztő olcsóbb, mestertenyésztő drágább), a tenyészet nagyságától, az adott színmutációktól stb.
Itt pl egy macska tenyésztő beszél a költségekről, ha valakit érdekel, miért olyan drága tenyésztőtől venni:
#15 tisztában vagyok vele. Szó szerint mindenhol van áringadozás, ahol nem csak a technológia szabja meg a végleges példányszámot, hanem a szerencse/anyatermészet is beleszól.
Hogy kinek kell kiírni az árat és kinek nem, kB jogszabály függő.
Félreértés ne essék, szerintem sem túl jó, hogy még egy sáv sincs meghatározva, de ha nem feltétlenül tudja előre jól beárazni, akkor miért ne éljen a lehetőséggel, ha a törvény megengedi, hogy nem ír ki árat?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!