Mi motiválja a nyúlmentőket?
Magyarországon a nyúl még főként haszonállat, nagyon sok ismerősöm a kutyáját eteti vele, egyre több tápban, konzervben is megtalálható.
Nekem volt nyulam, nagyon szerettem és tapasztaltam, hogy mennyire kis értelmes állatok, ezért se én, sem az állataim nem eszünk nyuszit, nem akarom ezt az egészet támogatni...
Viszont teljesen értetlenül állok, mikor a facebookon látom, hogy a nyúlmentés egy beteg házinyuszi életéért küzd, majd próbálja örökbeadni, lejjebb görgetve pedig jön egy barfos csoportból egy kép egy megnyúzott nyusziról.
Van egyáltalán értelme ennek a látszólag szélmalomharcnak? Van értelme megmenteni 3 nyulat a fazék elől, amíg más, két utcával lejjebb egy hét alatt megetet ennyit Argoskával?
Mi motiválja egyáltalán ezeket az embereket?
Vagy ők egy burokban élnek és nem látják a közvetlen környezetük hozzáállását sem?
Miért kéne betiltani?
Van, akinek a tyúkok és a malacok, meg a bocik is cuki kis állatok, ugyanúgy, mint neked a nyulak. Akkor ne együnk semmit sem?
Ezekre az állatokra egyedenként tekint az ember, nem pedig nyúlra mint egy faj tagjára. Közel kerül hozzá, megismeri, megszereti. Segít rajta. Ez az, ami motiválja.
Nem a világot akarják megváltani, csak egy állatnak szeretnének jobb életet biztosítani. Látni a szeme csillanását és a bajsza rezgését, miközben rágcsál. Egyszerűen csak jól esik nekik segíteni rajta, mert látják az eredményét - azon az egy állaton. Ennyi.
Egyébként egy barátom a húsukért tartotta a nyulait, hatalmas pajtát épített nekik, ahol szalma és forgácsalmon teljesen szabadon voltak. Kicsit nehéz volt őket vágáshoz elkapkodni, de igenis boldog, szép életük volt. Ettől függetlenül k**va finomak voltak.
A fosbúk hisztériákra, gazdaakasztókra "Tiltsukbeanyúlevést" hömbölgőkre meg hadd ne reflektáljak.
Kérdező! Egy helyreigazítással azért szeretnék élni, mert látom az 3hyik válaszodból, hogy nem tiszta a kép.
Láthatóan fogalmad sincs a (hús)nyúl tartásról, állatjólétről. A nyúl, pláne az intenzív termelésre nevelt fajták, hibridek pl a kutyával szemben, de még a törpe hobbinyulakkal szemben sem tekinthető társállatnak. Ehhez tisztába kéne kerülni a domesztikáció fogalmával, ami komoly, genetikailag tetten érhető haplotípusokat jelent.
Egy állattenyésztési vállalkozás a közhiedelemmel szemben nem akkor megy jól, ha kizsigerelik az állatot, hanem akkor, ha az fajtaigényeinek megfelelően tökéletesen ki van szolgálva! És ez a kulcsszó, mert emiatt óriási különbség van intenzív és extenzív fajták között tartástechnológiai hatékonyság szintjén. A rácsoadozatot nyulak esetében sokan szidják, és jogosan, de ott a másik probléma, hogy nem rácspadlós tartásban a pangó ürülék/vizelet komoly ammóniaterhelés! Erre is érzékeny a nyúl, nagyon is. Ezen kívül melegágya a járványos hasmenéseknek. Szóval pro-kontra érvek, de egyenlőre intenzív fajtáknál még mindig a legkisebb mortalitással járó megoldás. Viszont lehet pihenőket kialakítani a nyúl aknák, rágófát biztosítani, akkora ketreceket, hogy a nyúl fel tudjon állni bennük a hátulsó lábára. Szerencsére ma a legtöbb nyúltelep az állatvédelem hatására rákényszerült ezekre - szerencsére. Ez mind egyszeri bwruházás, de bizony a termelést javítja (jobb utódszám, jobb alomsúly, stb...).
A kérdésre visszatérve: egyrészt nem gondolom, hogy egy vágás elől mentett, minimum 10 hetes (tehát már elég késő a szoktatáshoz) valószínűleg intenzív fajtába tartozó nyúlnak jót tesz a folyamatos gyógykezelgetés (rengeteg stressz, a nyűl rendkívül sgresszérzékeny), a taperolás (nincs hozzászokva, stresszel tőle), és talán sok esetben az új környezet sem. Ettől függetlenül gyűlölöm ha szenvedett ek egy állatot, bármilyen formában, és ahhoz, hogy ezt helyesen meg tudd ítélni, ahhoz ismerned kell a fájt és fajtákat töviről hegyre, igényekkel együtt.
Szóval egy cukiságra azelektált nyuszi megmentése a nyúl szempontjából lehet megmentése, egy termelésből kikerült vágónyúlnál már ez számomra kétséges. Amennyiben a nyúl fogyasztást be szeretnéd tiltani kB a hobbinyulazásban jelen lévő pl orvosi vagy technológiai, állatjóléti kutatási költségek kifizethetetlenné válnának, hiszen a felvásárló réteg egy szűk, hobbista réteg lenne. A hobbistákról pedig a véleményem minden állattartás terén az, hogy azt kellene betiltani, mert akár kutyatartásban akár macska, akár lótartásban látom a "hobbistákat" mindig szív az állat így vagy úgy. Nem lenne ez, nincs ez másképp nyúlnál sem.
Szóval ezt kell mérlegelni elsősorban ha állatmentésről van szó, hogy az valóban mentés-e. Szerintem sok esetben az állatmentés már kB a Facebook posztokról szól, nem a tényleges igényekről,racionalitás totálisan mellőző, "agresszív vegán" irányba eltolódva. (talán kutyák esetében ez kivételt képez, mert ott már valóban sok profi dolgozik).
Ezeket mind úgy írom neked, hogy nyúltelepen és kísérleti nyulakkal is dolgozom, agrár területén végeztem, megértem az állattartás kultúrájának mikéntjét, mégis, képtelen vagyok a húst megenni, és ahol lehetséges állatkísérlet mentes termékeket használok. Pontosan azért, mert azt gondolom, a módszereket lehet és kell javítani, mert egy egész világot nem tudsz megváltoztatni.
3.: "Nem az állatokat kell menteni, hanem az embereket!Ezt sem a kérdező, sem a 2-es válaszoló nem érti, mert egy kalap alá veszi az emberek mentését és az állatokét.A kérdésre válaszolva: semmi értelme a nyúl mentésnek, de ha ez a hobbija, akkor tegye, mint ahogy én is gyűjthetek bélyegeket."
Szerintem te meg azt nem érted, hogy ez az Állatvédelem topik, de mindegy. Én meg minél idősebb leszek, annál inkább azt tapasztalom, az emberek sokkal hitványabb élőlények az állatoknál. Az emberek mentésére profi ágazatot hozott létre az emberiség, (egészségügy, kórházak, gyógyszeripar, orvosképzés, kutatás....stb. - persze ennek is folyamatosan fejlődnie kell, mindig van hova.) Ha az őseid és fajtársaid is úgy gondolkodnának, mint te, talán te sem tudnál most orvoshoz menni, ha beteg vagy és hagynának megdögleni gyógyszerk nélkül, ha vastagbélrákot kapsz... az emberek általában nem szokták maguk elé helyezni az állatokat, de az állatnak is lehetnek érzései, fájdalmai, félelmei.
Nekem a bicska kinyílik a zsembemben az ekkora egoistáktól, akik a fotelből dumálgatnak, hogy felesleges időpazarlás az állatot megmenteni, mert neki nem jut el az önzéssel körbenőtt agybarázdáihoz, hogy más élőlény is él ezen a bolygón rajta kivül. Már miért zavar az téged, hogy valaki nyulakat ment ?
Vidéken nőttem fel, már 30 éve sem volt a környéken a legtöbb háztartásban akkora divat a nyúltartás és nyúlhúsevés. Csak pár helyről,családról tudtam, akik tartották, piacon lehetett és lehet venni most is, valaki meg is eszi (talán az idősebbek közt többen vannak ilyenek szerintem), nagyszüleim még mezőgazdasággal foglalkoztak.
Mindezek ellenére én még sosem ettem, ha megkínálnának vele, elhánynám és elsírnám magam, számomra egy kedves, szőrös kis állat, tengerimalacot és kiskutyát sem ennék, undorodom a nyúlevéstől. Tudom, hogy a malac és a csirke is ugyanolyan élőlény, de a nyúl már az a ketgória nálam,hogy meg se kóstolnám, iszonyodom a fogyasztásától is, a szőrének a felhasználásától is. Szerintem egyébként ki fog menni a divatból, nem sokan eszik ma már, boltban sem lehet kapni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!