Az állatkertben meggyőződnek arról, hogy az egy élettérben levő állatok szeretik egymást? Vagy csak berakják őket egymás mellé, és elvárják, hogy megszokják egymást?
Ez nem olyan egyszerű. Ha egy új állat érkezik, először külön van zárva, akár hetekre is, ahol a gondozók megfigyelik, megismerik, majd ha úgy látják, megszokta a helyet, akkor felügyelet mellett engedik össze a másik állattal, és figyelik, hogyan reagálnak egymásra. Ezután sokszor még nem hagyják őket együtt, hosszú folyamat az összeszoktatás.
A macskafajták pedig soha nem fogják egymást szeretni, max megszokják egymást, így bármikor lehet köztük konfliktus, ez a házimacskára is igaz, a természetben is így van, kivéve az oroszlánoknál.
Arra garantáltan figyelnek, hogy ne tegyenek kárt egymásban - márcsak azért is, mert ezek az állatok igencsak sok pénzbe kerülnek és ha valamelyiknek baja lenne, az anyagilag is nagy veszteség!
A hópárducok - ahogy más ragadozók is - a morgással-vicsorgással a rangsort tisztázzák egymás közt, ez normális viselkedés tölük.
"...állatok szeretik egymást?"
Abban az értelemben ahogy az emberek - legalább is látszólag - "szerethetik" a másik embert/élőlényt/...stb., úgy az állatok képtelenek rá. (A kutyát kéretik elfelejteni, mert az speciális helyzetű élőlény! Az ő "szeretetének" - az ember iránt - taglalása megérne egy külön misét. :D)
Az, hogy elviselik agresszió nélkül a fajtársat, vagy akár más fajú élőlényt, az nem a "szeretetnek" tudható be.
Ha az egy kifutóba rakott állatok úgy viselkednek mint ahogy írtad, - "Láttam 2 hópárducot egy ketrecben, és mind morrogtak meg vicsorogtak egymásra." - még nem jelent nagy problémát, mert az adott állatnak ez természetes viselkedési formája.
A nagy probléma azzal van, hogy például a nagy territoriális igényű, magányra vágyó típusú állatok nem lennének(!) valók állatkertbe.
Értem ez alatt a nagymacskákat, - kivétel oroszlán, mert az "csapat játékos" - mert azoknak sokkal-sokkal nagyobb mozgástér kellene, (százszor, ezerszer nagyobb) mint ami egy állatkertben rendelkezésre áll.
Nem tudom, hogy az "állatkertek" mennyire veszik figyelembe az etológiai eredményeket.
Az állatkertekben szakemberek dolgoznak. Nagyon jól tudják, hogy sok állatfaj, (főleg a magányos ragadozók) többé-kevésbé szenved a kis területre való bezártságtól. Csakhogy - sajnos - igény van az emberek részéről az állatkertekre, ezért ez üzlet, ezért lesza..., hogy az állatnak "'jó"-e vagy sem ott lennie. Azután meg azzal jönnek, hogy a kihalóban lévő fajokat mentik...
Jó, lehet, hogy így van. De... Ehhhh.
dellfil
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!