Nem lesz depis a tyúk, hogy elveszik alóla a tojást?
Én is tapasztaltam gyerekkoromban, hogy rám támad, ráüt a csőrével a kezemre, tudja, hogy mi történik. Szeretnek még egy ideig megpihenni, nem jó zavarni őket. Egyébként ha káráló hangot hallat a tyúk (Kot-kot,kot-koda), akkor valószínűleg megtojt és elhagyta a helyét, akkor érdemes megnézni a tojást.
Viszont nem kell sokáig várni, mert van olyan tyúk, amelyik pont ugyanoda fog menni, ahol van tojás...
A baromfiknak pedig nagyon gyakran van viselkedészavara - ezt egy felettem írónak üzenem, de nem jegyeztem meg, hogy ki az pontosan. Sok, változatos sztereotip viselkedésformájuk lehet - ilyenek pl. a tollcsipkedés, kannibalizmus, csipegetés, esetenként "öncsonkítás", túlzott mennyiségű víz ivása (mint amikor az ideges ember zabál idegességében/bánatában)... Hirtelen ennyi jutott eszembe. Ezeknek a kiváltó oka persze nem a tojás elvétele, hanem a rossz tartási körülmények ("üzemi" hús, ketreces tojó).
Azt nem tudja a tyúk, hogy a tojásban nincs embrió, engem is árgus szemekkel figyelnek, mikor a fészküket piszkálom. Többnyire oda is jönnek, és "elégedetlen" vagy kíváncsiskodó hangokat hallatnak de akkor is, ha simán csak kicserélem alattuk a szénát/szalmát. A tyúkokat azonban cseppet sem viseli meg "lelkileg" ez az esemény, mivel egyrészt a vadon élő bankviatyúk fészke is fokozottan ki van téve a a ragadozók és mindenevők támadásának, másrészt viszont az állatok nagy része csak addig ragaszkodik az utódjához, amíg tehet valamit az érdekében. Addig mondjuk a saját életét is kockára teszi, de ha már reménytelen megvédeni a tojást/csibét, akkor egyszerűen "elfelejti" az egészet. Nem olyanok, mint az ember, vagy a farkasok/elefántok/főemlősök egy része, hogy "meggyászolják" a halottakat. (Egyébként, ha nem én megyek a fészekhez, hanem kutya vagy macska, akkor arra kegyetlenül rátámad az egész tyúksereg! Akkor is, ha amúgy békésen "legelésznek" mellettük egész nap.)
Különben, a tyúkok egymás utódját is "el szokták lopni" néha. =) Van olyan, hogy egy tyúk megneszeli, hogy a másik már rakott néhány tojást az egyik fészekbe, és ő maga elhagyja azt a fészket, amit addig kiszemelt magának, és ráül a másik tyúk tojására, és azt is kikelti a sajátjával együtt. Ennek különben nem értem, hogy akár "evolúciós szempontból" mi haszna lehet, hiszen a tyúk genetikai anyagjának semmi köze nem lesz a kiköltött idegen csibékéhez, és mégis a saját maga energiáját/táplálékát áldozza rájuk. De ettől még szoktak ilyet csinálni, és valószínű, hogy pusztán a hormonális változások miatt alakul ki náluk ez a viselkedésforma, tehát a "fokozott anyai viselkedés" lényegében a célja csupán a saját csibéiről való gondoskodás. De ez most lényegtelen is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!