Az állatkínzás milyen mértékben van jelen a magyar mindennapokban?
Sosem bántalmaznék direkt módon egy állatot, de láttam dokumentumfilmeket arról, miféle dolgok történnek egy vágóhídon, vagy nagy cégek hogyan kísérleteznek különböző fajokkal.
A valóságban mekkora esélye van egy átlagos anyagi körülmények közt élő magyar embernek, hogy az efféle borzalmak végtermékeibe belefusson? Ha leemelek egy sonkát a filléres hipermarket polcáról, az talán pont egy embertelen körülmények közt lemészárolt sertésből származik? És a drogéria különféle sminktermékei? Vagy a beazonosíthatatlan bőráruk bármelyik bolt kínálatából? Milyen körülmények közül jönnek ezek?
A vegetarianizmuson is gondolkozom, mivel nem áll szándékomban ebben részt venni. Hogy tudom ezt az egészet kikerülni, vagy mit tehetek a konkrét megakadályozásáért? Ha valaki azt írná ide, hogy "semmit, kisember vagy, a te döntésed nem számít", az tartsa tiszteletben, hogy ezt a mentalitást nem tartom irányadónak és a válaszadása erre a kérdésre innentől fogva nagy valószínűséggel okafogyott lesz.
Az Európai Unión belül - elvileg - szigorúan szabályozva van mind a húsipar, mind a kozmetikai ipar. Nem hiszem, hogy általánosak lennének az ezeket megszegő esetek, de biztos, hogy előfordulnak.
Személyes megoldás erre esetleg a bio dolgok vásárlása, vagy hogy egyszerűen csak olyan terméket vásárolsz, amiről valamiért tudod, milyen körülmények közt készült. Ez utóbbi nyilván nem lesz igaz nagyipari és bonyolultabb összetételű termékekre. Meg persze anyagi vonzata is van a nem-nagyipari termékek vásárlásának.
Hivatalosan azt a módszert kell alkalmazniuk ami a legkevésbé fájdalmas az állatnak és a legkevésbé szenved, amennyire tudom modernebb helyeken árammal oldják meg, de nem biztos, hogy nincs új módszer, a gyakorlatban meg gondolom ami épp a legköltséghatékonyabb, bár ha belegondolsz az emberek évezredek óta esznek húst, anélkül körülbelül itt sem tartanánk, és bizony régen nem mindig a leghumánusabb módon intézték el a dolgokat, vagy elég elmenni egy falusi disznóvágásra, bizony ott is főként a késnek jut a főszerep elején mert nincs más módszer.
Amit húst a boltokban kapsz az biztos, hogy egy levágott állatból származik, más helyről nehezen jöhetne.
Utánajárni, hogy pontosan honnan is jön, az már elég nehéz, nem mindig írják rá a csomagolásra a feldolgozás helyét, sokszor csak a csomagolás helye van, lehet, hogy a levágás egy teljesen más helyen volt, ahonnan elvitték feldolgozni, végül egy következő üzem pedig kiporciózta és csomagolta az adagokat, szóval elég macerás kinyomozni, kozmetikai cuccoknál meg még inkább, tekintettel, hogy a legtöbb cég az ilyesmiket igyekszik a legnagyobb titokban kezelni, nehogy a hírekben kössenek ki, ami ugye nekik negatív reklám.
A legvégső részhez meg pedig, sajnos tényleg nem sok vizet zavar, hogy egy ember nem veszi meg a húst, gondolj bele: Mi történik ekkor? Megveszi más vagy esetleg az az 1-2 darab amit amúgy megvásárolnál nem fogy el és ottmarad a boltban, ez esetben megy vissza valami más felhasználásra, nem tudom milyen a pontos folyamata ennek, de az biztos, hogy azzal, ha a boltban nem veszel meg hústerméket azzal nem fogsz egy állatot sem megmenteni, tekintettel, hogy a piacon 1 ember mint csepp a tengerben, egyebet meg nem igazán lehet tenni és ha belegondolsz ez így megy évezredek óta, az ember elfogyasztja a húst amit állatokból nyer, de az állatok között is vannak állatok amik a másik állattal táplálkoznak, ez a természet rendje.
Második, a kérdező írta, hogy nem helyesli ezt a mentalitást... Nagyon helyesen. Mivel nem egy ember gondolkodik így, sokan már igenis elérhetnek valamit, hiszen ha milliók, milliárdok nem esznek húst, akkor kisebb lesz a kereslet s kevesebb állatot vágnak le. De egyébként is, valamit segíthet az ember lelkiismeretén, hogy ennyit legalább megtett. Illúziók azért nem kellenek, ez csak egy dolog, mindannyian használunk olyan termékeket, amik környezetszennyezők, emberi vagy állati szenvedés tapad hozzájuk, de csökkenteni a terhet azért lehet.
A bolti húst (a halászott halak kivételével) mindig úgy tekintettem, hogy szinte tuti, hogy az én értelmezésemben állatkínzást jelent (hogy milyen mértékűt, arról fogalmam sem lehet, de hús nélkül remekül megvagyok, ha pedig hedonizmusból vagy változatosságból akarok enni, akkor még mindig lehet vadat vagy házit, aminél szintén felmerülhetnek aggályok, de bennem jóval kevesebb, mint a bolti húsoknál, plusz azok finomabbak is). Sajna a sajttal ugyanaz a gond, mint a hússal. Egy másik állatot ölni a húsáért teljesen normál dolog eme bolygón, de hogy az milyen életet élt addig, az nagyon nem mindegy.
A tojás még az, amit nem szoktam venni boltban, mert hozzájutok rendes körülmények között tartott tyúkoktól származó, igen ízes darabokhoz. A boltiak rém ízetlenek nekem, de a piaciak is.
Ami az állatkísérleteket illeti, láttam már listákat cégnevekkel, nem tudom, mennyire megbízhatóak. Az mindenesetre jó irány, ha nem használunk sok efféle cuccot, az elszánt egészségtudatosak/környezetvédők kvázi mindent megoldanak igen egyszerű dolgokkal, durvább vegyi anyagok nélkül, természetes szerekkel. El lehet mozdulni ilyen irányba.
Viszont mint írtam, ez a természet rendje, jóval az ember megjelenése előtt is voltak ragadozó állatok és húst fogyasztottak, az a része, pedig, hogy milliók-milliárdok ne fogyasszanak húst: Van ahol külön ünnepnapnak számít szinte ha hús kerül az asztalra. Ugyanúgy szüksége van az emberi szervezetnek is a húsra mint akár a növényi anyagokra. Bár a sajt és tojás részét nem nagyon értem, mert az állatoknál a tejtermelés és a tojás tojása természetes dolog, nem lesz semmi bajuk.
Meg ha belegondolunk az elméleti részébe: Az emberek nem azért ölték meg sok-sok évvel ezelőtt sem az állatokat, mert jó volt nekik, hogy az állat szenved, hanem élelemre volt szükségük a túléléshez.
Nem akarom magam ismételni, de még egyszer: Ez a természet rendje.
Köszönöm a válaszokat!
Nem feltétlenül az állat megölésével van gondom, bár ha belegondoltok, a tudomány mai állása szerint minden tápanyagot és vitamint lehet másféle módokon pótolni, tehát nem kell ragaszkodnunk a húsevéshez. Persze fennáll a lehetősége annak, hogy ez nem igaz teljes mértékben, tudományos körökben és az egyszeri emberek közt egyaránt megy erről a perpatvar, nem is akarok rá kitérni vagy vitát indítani ebben a témakörben. Ugyanakkor számomra teljesen logikusnak tűnik, hogy az emberiség fejlődik és ez onnan indul, hogy nem akarunk a régi szokásokhoz, hagyományokhoz, módszerekhez, beidegződésékhez visszatérni. Ha mással lehet pótolni a húsevést (ismétlem: akár igaz, akár nem), akkor nem értem, hogy az említett hedonizmus, azaz a hús ízének-illatának-állagának élvezete vagy az a magától értetődő tény, hogy eleink, akiknek valóban szükségük volt rá, rendszeresen fogyasztották - szóval hogy ez a két dolog létjogosultságot adna az állatok megölésének és elfogyasztásának. Nevetséges lenne, ha az emberiség újabb szintekre lépését arra korlátoznánk, ami kényelmes és ami kellemes: tehát az élvezeti cikkek és a mindennapi életet megkönnyítő termékek gyártása, fejlesztése, meg persze az egészségünket vagy biztonságunkat védő/megőrző kutatások, ideértve sajnos a háborús fejlesztéseket is. A haladásnak szellemi szinten is zajlania kellene, bizonyos erkölcsi irányelvek mentén és a vegetarianizmus ennek egy iskolapéldája.
Ha ezt túl magasnak, szentimentálisnak, valóságtól elrugaszkodottnak, szenteskedőnek tűnik, akkor hadd vezesselek rá, hogy nem az. Nyilvánvalóan Ti is elítélitek az emberölést, a háborúkat, nők, gyermekek (férfiak) megerőszakolását, bántalmazását, a gyerekmunkát, a rabszolgaságot - holott ezek régebben elfogadott, természetesnek vett és/vagy megszokott dolgok voltak. Pedig mindig, minden korban nyitva állt a lehetőség mindenki számára, hogy azt mondja: évezredek óta így zajlanak a dolgok. Miért én változtassak? Miért ellenezzem? Én, a kisember? Szomorú, de nekem így kényelmes. A világ kegyetlen, undok hely, ilyen az élet, nekem az a dolgom, hogy itt legyek, végigcsináljam és megpróbáljam közben jólérezni magam, ennyi. Az, hogy végül mégis ráébredtünk, ezek milyen borzalmas dolgok, az ember erkölcsi finomodásának eredménye. A húsevés felhagyása is lehetne ennek az útnak egy lépése. Egyébként is úgy tartom, hogy túl nagy befolyásra tettünk szert a bolygó és egymás jövője felett ahhoz, hogy megpróbáljuk elhárítani a felelősséget és olyan elszigetelt individuumoknak képzelni magunkat, akik dolgoznak, vannak, kiszolgálja őket a társadalom, de a társadalom rossz, nem jó nekik, áldozatok, és ezek után nem is feladatuk megpróbálni jónak lenni.
Nem vagyok vallásos, hívő, spiritualista, Csernus-rajongó, Coelho-fan, semmilyen szekta tagja, megszállott, de még vega sem, ezeket a dolgokat egész egyszerűen evidensnek gondolom. Még csak nem is világmegváltásról beszélek, hanem a mindennapokról, ahogy a kérdésben írtam. Az nem hozzáállás, hogyha te úgysem tehetsz semmit, akkor hajtsd le a fejed, tedd le a kezed, állj be a sorba és légy részese a rossznak. Nem hozzáállás az élethez. Ezt ti sem gondolhatjátok komolyan:DD Az ember ilyen mértékben nem hajlíthatja meg a saját gerincét.
Azt még hozzátenném, hogy olyan videókat láttam egyenesen a kóser vágóhidakról, ahol elvágták a marha torkát, majd a lábánál fogva felhúzták egy láncra, hogy hamarabb kivérezzen, és míg élt, kitépték a gégéjét és a légcsövét. A torok elvágásán kívül ezek mind tilos és embertelen, keserves, fájdalmas dolgok, amik során az állat szó szerint kiszenved. Volt olyan felvétel, amin kóbor kutyákat gyűjtöttek konténerekbe és ott elevenen megnyúzták őket, majd róka-, menyét- vagy vidraprémként adták el a bundájukat. A kutya, amit így megkínoztak és megcsonkítottak, nyikkanni sem tudott a fájdalomtól, szerintem sokkot kapott. Mindenhol csak a húsa meg a csontja látszódott, ekkor még eszméleténél volt, pislogott, majd ezt a csillogó, rózsaszín testet rádobták egy konténer szemétkupacára, aztán meghalt. Aki a saját szemével akar meggyőződni róla, hogy mit művelnek embertársai, vagy esetleg arról, hogy az állatkísérletek nem pusztán annyiban merülnek ki, hogy adnak a nyuszinak pár injekciót, annak ajánlom figyelmébe a Földlakók c. filmet.
"..Végül is nem leszek vegetáriánus, mert az anyagi körülményeink közt megvalósíthatatlan lenne.."
Ne haragudj kedves kérdező, de ezt a kijelentésed meg kell, hogy cáfoljam. Én is vegetáriánus vagyok, sőt már szinte vegán. De egyáltalán nem kell többet költenem az étkezésemre, mint amikor még mindenevő voltam. Viszonyítási alapom a mai napig van, hiszen a párom nem vega, és bár én nem eszem meg, de elkészítem a kedvenc ételeit is.
Sokan hiszik, hogy ha nem eszünk húst, akkor sok extra dolgot kell vennünk, sok sajtot, joghurtot, tojást, meg húspótlókat, és csak biot és kókuszolajat meg minden ilyesmit. De ez nem így van. nyilván lehet így is, de nem muszáj. Lehet egyszerűen is egészségesen élni.
Mondjuk személy szerint ha annyira az a cél, hogy jobb hely egyen ez a hely, akkor azzal kéne kezdeni, hogy a háborúzást felszámolni, meg jó pár hőerőművet és hasonló sok szennyező anyagot kibocsátó helyet beszüntetni.
Sokat nem érünk el vele, hogy ne együnk húst, de talán majd X év múlva eltűnik körülöttünk az a kis pajzsocska és szépen együtt sülünk meg az állatokkal.
A 8. hozzászólónak igaza van, egyáltalán nem drágább a vegetáriánus étkezés, mint a húst is fogyasztó. Tehát nyugodtan elkezdheted a vegetáriánussá válást, kedves kérdező, ha csak ez aggaszt.
Egy másik vega.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!