Ölyvek kipusztítják a nyulakat, fácánokat, más madarakat Csongrád megyében?
Az alábbi kérdést a természetkedvelőkhöz, tanyán élőkhöz vagy olyan emberekhez intézném, akik felfigyeltek erre a problémára. Csongrád megye északi részén van egy tanyám, amit napi szinte látogatok az ott (őrzés céljából) tartott kutyáim etetése miatt. Az utóbbi időkben figyeltem fel arra a jelenségre, hogy az elszaporodott ölyvek nagy mértékben kipusztították a környéken élő nyulakat, fácánokat, örvös galambokat. Ez igen sajnálatos a 7-8 évvel ezelőtti élővilág sokszínűségével szemben. Valószínűleg az ölyvek védetté tétele az egyik fő oka ennek. Szerintetek létezik valami megoldás ez ügyben? Esetleg másnak is szemet szúrt ez a probléma?
Egy természetkedvelő ember
A helyi vadásztársaságok dolga, hogy ezt szemmel tartsa.
Minden rossz szándék nélkül kérdezem: ezt hogy tudtad megítélni, hogy mennyire pusztította ki az ölyv pl a nyulakat? Gondolom, nem mégy oda minden lyukhoz!
Ha izgat a dolog, a helyi vadászokat kérdezd meg. Nekik ez pénz, nem hiszem, hogy hagynék, hogy csak úgy pusztítsa...
Amúgy meg, ez kétélű dolog. Ha több az ölyv, mint a zsákmány,m akkor az ölyv is fogyni fog, és beáll az egyensúly. A természet már csak ilyen!
és szeretem a természetet, nagyon is :) További szép napot!!
Két lábon járó "Ölyvek" szoktak orvvadászkodni, mai hír, mennyi nyulat és más vadat pusztítottak már el. Az egerészölyek kedvenc eledele a mérhetetlenül elszaporodó mezei pockok. Amelyek tönkreteszik a vetést.
Az egerészölyv VÉDETT madár, se lelőni, se megmérgezni nem szabad. Amikor nem volt védett és kevés ölyv volt, méreggel harcoltak a pockok ellen, az viszont rákkeltő anyag. Ne akarj beleavatkozni a természet egyensúlyi helyzetébe.
"Mivel táplálkozik?
Nevét arról kapta, hogy fő táplálékát a kisemlősök jelentik, azonban legfontosabb zsákmánya hazánkban nem egy egérfaj, hanem a mezei pocok. Mivel a rágcsálók száma jelentősen változhat egyik évről a másikra, ezért az ölyvek táplálék-összetétele és ezzel párhuzamosan a költésbe kezdő párok és a kirepülő fiókák száma is jelentős éves ingadozást mutat. Pocokgradációs években (évtizedenként néhány alkalommal bekövetkező robbanásszerű állománynövekedés) az alföldi területeken élő ölyvek szinte kizárólag (70-90%-ban) rágcsálókkal táplálkoznak, nagy hasznot hajtva ezzel a mezőgazdaságnak. A pocokpopulációk összeomlásakor a síkvidékeken is megnő az alternatív zsákmányfajok gyakorisága, amelyek egyébként a hegyvidéki területeken minden évben nagy részét teszik ki a tápláléknak. Így a területtől és az időszaktól függően rovarok, kétéltűek és hüllők, vagy kisebb testű madarak is meghatározó részét képezhetik a tápláléknak, de a kisemlősök aránya ilyenkor is jelentős marad (20-40%)."
"2. Rengeteg apróvad pusztul el a mezőgazdasági munkák miatt, amelyet az ölyvek dögként találnak és fogyasztanak el, így a táplálékvizsgálatok során ez is „apróvadpusztításként” jelenik meg, hiszen a maradványok eredetét már nem lehet tisztázni".
"4. Valamennyi állatfaj, így az apróvadak állományváltozását is az elterjedésüket, a pusztulási arányukat és a szaporodási sikerüket leginkább befolyásoló tényezők határozzák meg. Így amíg az agrár-élőhelyek természeti állapotának általános leromlását, az apróvadpusztító mezőgazdasági technológiákat és az apróvadak fő ragadozójának számító róka állományának növekedését nem tudjuk kezelni, addig értelmetlen a tizedrangú hatással rendelkező ragadozómadarakat emlegetni az apróvad-csökkenés mögötti legfontosabb háttértényezőként".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!