Mikor látom videón hogy emberek árva csimpánzt, orángutánt tutujgassák fel nevelik nekik ehhez mi a végzetségük vagy sima önkéntesek?
Kérdező, nehogy megalázkodj hasonlóak miatt!
Megszégyenítő lekezelő hangnemű, és nyelvészeti értelemben is félművelt, a ,,nyelvi platonizmus'' szintjén túlmenő témakörök imerete hiányáról árulkodó beszólások. A suk -sük az létező és kutatott nyelvregiszter, nyelvészek foglakoznak is vele, és sima köznapi társalgásban, fórumokon való használatát semmi szabály nem tiltja (ez nem vasút vagy orvosi zárójelentés vagy lavinaveszély-tábla, Ausztriában a rétegnyelvek írásos használata kiterjedtebb is a mi haza gyakorlatunknál). A helyesírás lényegében meg jó esetben létező morfofonológiai szabályokat valamiféle kompromisszummal tükrözni akaró, de többnyire tisztán tradíciókon alapuló szabályrendszer. Ebben is, és a többi érintett témában Kálmán László cikkeit érdemes olvasni, akár a Qubit keresője által kiválogatott formában is.
A főemlősök tartására az elhíresült Viki csimpánz, Washoe csimpánz, Koko gorilla történetét érdeme elolvasni, illetve az innen mr többnyire megemlítésre kerülő többi esetet is
Viki esetében a gondozó család:
Catherine Hayes Nissen és akkori férje. Catherine pszichológiai, orvosi karriert futott be.
Washoe ,,felnevelője'' zoológus volt.
Peter, a csimpánz akiknek festményeit tréfából úgy jelenitették meg egy kiállításon hogy nem tütették fel, hogy majom, és bizonyos sikert ért el - itt a gondozó egy 17-éves fiatalkorú volt, de magát a tréfát is egy újságíró, Åke "Dacke" Axelsson követte el. ld.
Többes szám első személyben („nézzük”, „halljuk”, „ugorjuk”, „adjuk”, „törjük”): a legtöbb helyzetben a felszólító mód és a kijelentő mód egybeesik. Viszont a -t végű igetövek esete egyfajta rendhagyó helyzetnek tekinthető: a „látjuk”, „ütjük” esetében, szóval a t-re végződő igető esetén létezik az, hogy a kijelentő módot el tudják különíteni az a (valószínűleg morfofonológiai szinten levő) szabály, hogy a tj ss-sé alakul, de csak a felszólító mód esetén.
Ez az eset tehát inkább afféle rendhagyó helyzetjént különül el a többitől, hiszen a legtöbb igető esetében nincs érezhető alaki különbség. Egyes nyelvi rétegekben a még ez a rendhagyó helyzet sincs elkülönítve: ez az az a bizonyos ,,suk-sük nyelvként'' gúnyolt szociolektus, de a valóságban éppúgy egy diakron nyelvi jelenségről van szó, mint az angolban az -ed, németben a -t múlt idejű szuffixum esetében néhány kivétel háttérbe szorulására és a szabályosságra való tendenciára (a „sendete” terjedése a rendhagyó „sandte” rovására).
A nyelv változásai általában úgy történnek, hogy először a nyelv egyes rétegnyelveiben, regisztereiben zajlanak le, és (esetleg) onnan kerülnek át a többi regiszterbe. Én egyébként saját nyelvhasználatomban eléggé konzervatív vagyok, nemcsak a -suk-sük alaknak állok ellen, de még a régi szép archaikus ,,hallanánk'' (alanyi ragozás) vs ,,hallaNÓK'' (tárgyi ragozás) elkülönítését is őrzöm (észrevettem egyébként hogy erre Tamás Gáspár Miklós is ügyelt, valószínűleg tudatosan szépirdalmi ösztönzésre).
Ezzel együtt is, a suk-sük nyelv tabusítása, nyelvszociológiai megbélyegzése szerintem káros jelenség, válságjelenség, valószínűleg ennek a népnek a traumákkal, féloldalas társadalomfejlődésekkel, és újabban egzisztenciális polarizálódással járó történelmének a lenyomata. Egészséges, a szocializmust, kommunizmust építő közösségben a társadalmi rétegek sokkal erősebb, nyíltabb, kölcsönösen segítő viszonyban vannak egymással, nincsenek fölösleges tabuk, félelmek, megszégyenülések.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!