Megérheti dohányboltot üzemeltetni 2013 január 1-től?
2000 lakosonként lehet egy boltot nyitni jövőre a törvénytervezet szerint. Az emberek 30%-a dohányos ez kb. azt jelenti hogy fejenként napi egy dogoz cigivel számolva napi 600 doboz a forgalma a boltnak.
Egy doboz cigi kb. 800 Ft. 4%-os árréssel számolva lehet rajta keresni 32 Ft-ot. Ez havonta 576000 Ft. Ebből kifizet az ember kb. 200000-et helyiségbérlésre, rezsire, egyéb kiadásokra, a többi az a nyereség ami után nyereségadót kell fizetni vagy kivenni bérkifizetésként? Persze itt még nem számoltam a fizetendő koncessziós díjat aminek még nem tudjuk az összegét.
Jól gondolkodom vagy van valami buktató a dologban amit nem vettem figyelembe?
Az alapszámolás jó (lenne), ha igaz (lenne.. lehet, hogy az), kíváncsi vagyok azért, hogy a számok honnan jönnek.
Pl: 30% dohányos (tényleg annyi, nem csak.. pl 25?), napi 1 doboz cigi? Ennyi az átlagos fogyasztás? (nem csak pl fél doboz? az máris felezi 576000-et.)
Illetve a kulcskérdés, hogy Te meg tudsz-e szerezni 2000 lakos fogyasztását (és nem másik boltban veszik meg, a mi közelebb van hozzájuk vagy nagy a választék).
Kérdéses az elszámolás mértéke. Meg kell venned előre az árut = óriási beruházás, vagy bizományos elszámolásba adják? Előtte mekkora tőkét kell letenni?
Milyen nyitva tartással számolsz? Hétköznapokon nyitnál ki csak munkaidőben (ezzel versenyképtelenebb lennél a többi üzlettel szemben) vagy hétvégén is?
Te lennél az alkalmazott? (Abban az esetben a maradék 376000 - ha feltételezzük, hogy tényleg annyi - marad bérköltségre illetve nyereségre, a nettója kb ennek a fele). Vagy lenne 2 alkalmazott? (A bérköltséget már elvinné a maradék 376000 - az üzlet nem lenne nyereséges - még optimális esetben).
Koncessziós díj az micsoda és mekkora a mértéke?
A 4% árrés az fix?
Kb ennyi gondolatom támadt az első 5 percben.
"Pl: 30% dohányos (tényleg annyi, nem csak.. pl 25?), napi 1 doboz cigi? Ennyi az átlagos fogyasztás? (nem csak pl fél doboz? az máris felezi 576000-et.)"
Igazad van a 30% az valós a felmérések szerint de a fogyasztás valóban kevesebb. Kicsit több mint fele az általam becsültnek. HVG szerint 500 milliárd az éves dohányforgalom ezt leosztva a leendő boltokra alig több mint fele az általam becsültnek.
"Illetve a kulcskérdés, hogy Te meg tudsz-e szerezni 2000 lakos fogyasztását (és nem másik boltban veszik meg, a mi közelebb van hozzájuk vagy nagy a választék)."
Ez valószínűleg menne, mert forgalmas helyen lenne a bolt, buszpályaudvarhoz közel, rengeteg turistával. (németek rendszeresen bevásárolnak cigiből jelenleg is hazaút előtt).
"Kérdéses az elszámolás mértéke. Meg kell venned előre az árut = óriási beruházás, vagy bizományos elszámolásba adják? Előtte mekkora tőkét kell letenni?"
Elég sok lenne, 1 heti készletet számolva is több millió. Halasztott fizetéssel szinte biztosan nem kapnék árut.
"Milyen nyitva tartással számolsz? Hétköznapokon nyitnál ki csak munkaidőben (ezzel versenyképtelenebb lennél a többi üzlettel szemben) vagy hétvégén is?"
Legalább heti 6 nappal 10-12 órában.
"Te lennél az alkalmazott? (Abban az esetben a maradék 376000 - ha feltételezzük, hogy tényleg annyi - marad bérköltségre illetve nyereségre, a nettója kb ennek a fele). Vagy lenne 2 alkalmazott? (A bérköltséget már elvinné a maradék 376000 - az üzlet nem lenne nyereséges - még optimális esetben)."
Kezdetben biztosan egyedül lennék.
"Koncessziós díj az micsoda és mekkora a mértéke?"
Jövőre állami monopólium lesz a dohány kiskereskedelem. Az állam ezeket a jogokat adja ki koncessziós díj fejében vállalkozásoknak. Ennek mértéke még nem ismert.
"A 4% árrés az fix?"
Jelenleg ennyi az árrés a cigarettán. Hogy ez hogy fog változni jövőre azt nem tudom. Ausztriában ahol hasonló rendszer működik, mint amit itthon terveznek 10% felett van az árrés.
"Kb ennyi gondolatom támadt az első 5 percben."
Köszönöm a segítséget. Úgy néz ki egyelőre még túl sok az ismeretlen tényező a dologban.
Nekem volt trafikom!
Jó helyen!!!
Alapvető tévedésben van, aki legális dohány-kisker.-ből akar megélni!!!
A dohányáru, a "becsalogatáshoz" kell!
A haszon a többi bóvlin van, amit rájuk tudsz sózni, ha már ott vannak.
2. vagyok
Utolsó, ez igaz, de ha változik a jövőben (mert pl a hagyományos boltok nem árulhatnak majd cigarettát) akkor más a felállás.
Amennyiben az árrés magasabb (lehet) akár meg is érheti.
Kérdező, azt javaslom gondold át Neked mennyire megterhelő lenne, beszállni ebbe mind anyagilag, mind az idődet rááldozva (kezdetekben 60-72 óra hetente nem kevés).
Csinálj több gazdasági számítást (kb mint először, csak pár variánst változtass, pl vevők száma, heti átlagos fogyasztás, árrés), a költségeket becsüld kicsit felül és ha még úgyis megéri vágj bele.
Amennyiben mégsem jön be gazdagabb leszel némi tapasztalattal az üzletről (meg szegényebb kevés tőkével, de az üzleti tapasztalat kárpótolhat ezért).
Az átlagos 800ft-os cigarettaár sem valós, mert mostmár egyre többen töltik a cigarettát.
Másrészt nemrég mondta egy eladó, ahol "reklamáltuk", hogy miért nem lehet kártyával fizetni, hogy úgy kisebb a haszon a dohányárún. Bár elmondta az okát, csak már nem emlékszem rá.Márpedig szívesebben megyek olyan helyre vásárolni, ahol kártyás fizetés is van.
December 14.-én jelent meg a pályázati kiírás.
Lehet számolgatni.. Már ha egyáltalán legalább jól össze tudod hozni az üzleti tervet, ami alapból a legtöbb pontot éri az egészben. Ha nem akkor, meg van plusz pontokért vállaható kötelezettség: Saját ingatlan, nem bérelt, munkavállalót 5 évig foglalkoztatni napi 12 órás nyitvatartás, stb.
Egy üzlettel nem hiszem hogy megérné, és ugye ez csak a jog, hogy éves szinten 100-240 ezret azért fizetsz, hogy egyáltalán jogosult legyél az üzemeltetésre.
Ebbe nincs benne az áru. Ami legkevésbé működik úgy, hogy induló vállalkozóként- vagy még meg sem alapított vállalkozásnak - , neked bizományba kipakolják, és csak eladott termékek után fizetsz. Emellett lehetett olvasni, hogy a dohány nagykerek már járják a trafikosokat, hogy több üzletbe beszálljanak,őket már alapból megtámogatja a disztribútor árukészlettel. Ez alapból hátrány, arról nem beszélve, hogy amit az előttünk lévő hozzászóló is mondott, erre a termékkörre nem lehet nagyon alapozni, ez kocsma, kisbolt esetében is a behívó termékkör kis árréssel.(korábban voltam kisboltos én is)
És ami kimaradt a törvényből és pályázatból a területi konkurencia mentesség biztosítása. Ha egy 40 ezres város központjában pályáznak meg 20-an 20 szomszédos üzletben ilyen trafikot, akkor az elvben engedélyezhető :-)Még ha a perifériákon nem is lesz egy sem.
Viszont azt nem tudom, hogy exportra milyen feltételek vonatkoznak, vonatkoznának. Magánszemélykén nyitott szemmel járva, látom, hogy sokan postázzák ki külföldre a dohányárut (Eu-n belül, a vámmentes korlátig) a kint dolgozóknak, mert még mindig olcsóbb,mint kint megvenni az 5-7 euros cigiket. De hát önmagában véve ettől sem várható profitábilis működés.
20éve vagyok a "szakmában"ha nem is sok,de talán van egy kis rálátásom a témára.Voltam már kirendeltségvezető anno a Tobaccoland-nál,de saját vállalkozásban is működtetek a mai napig egy boltot viszonylag jelentős dohányforgalommal.
Nekem van saját üzlethelyiségem,tehát bérelnem nem kéne,de még így sem éri meg.Az én vásárlói körzetemben (3000 ember)a havi forgalom 10-12 mill forint(tehát az összes üzlet és kocsma ennyit ad el összesen)Ha csak egyedül kapnám a koncessziót,akkor is necces,de ilyen lélekszámnál 2 bolt jogosult erre,így ha még a dohány 2/3-át én is adnám el,mivel alkalmazottat kéne fölvennem már nem éri meg.
Azért tapasztalataimat megosztanám talán hasznát veszi akit ez érdekel.
Először is kell egy min.20nm üzlethelység ami saját tulajdon(ha túl kicsi ott nem tudod kihelyezni a kötelezően előirt gyártmányonként legalább 1 csík cigit és dohány terméket+a raktározás)Aztán kell egy megfelelő pénztárgép vonalkód leolvasóval számítógépes készletnyilvántartással(erre az ellenőrzések miatt lesz szükség,a vámosok azonnal készletellenőrzéssel kezdenek,ha 1 doboz nem stimmel min.200ezerrel leszel szegényebb,persze azért ez neked is hasznos,alkalmazott esetén főleg)ennek ára 500 ezer körül van komplett.
Egy ilyen üzlet biztonságtechnikával való felszerelése 100ezer körül+külső rácsok ha szükséges márpedig ha ablak van akkor szükséges,mert egy ilyen üzlet a betörők céltáblája.
Koncessziós díj 20-27ezer.
Üzlet havi rezsi költsége 25-30ezer körül./hó
Alkalmazott 160 ezer(ennyibe van egy 8órás minimálbéres)
Könyvelő 30ezer./hó
Kivonuló bizt.szolgálat:4-5 ezer/hó
Aztán jöhet a vásárlás,na itt a készpénzt el lehet felejteni,szigorún átutalás,ami nincs ingyen.....sőt jelentős tétel...januártól szinte minden bank emeli a díjakat,nálam ez 4ezrelék lesz(az mennyi is 10 milliónál?bizony 40 ezer...havonta...a semmiért).
Az árut valószínűleg kb.1-2 hét halasztással fogják átadni a dohángyárak szállítói,de az nem azt jelenti,hogy nem kell hozzá tőke egy fillér se,mert ugye mindenből kell lenni a polcon kötelezően,ezt a koncessziós hatóság emberei ellenőrizni fogják,ennek a nagy készletnek kb.a 25%-a fog pörögni,tehát a többi cigi csak ott porosodik a polcokon benne a pénzeddel de ha van kb 3 milliód,akkor,sem ez,sem a fizetési határidők nem fognak zavarba hozni.
Ami engem személy szerint zavar még az az,hogy a koncessziós társaság szinte semmire nem nyújt garanciát,a jövőre nézve aztán meg főleg nem,csak az a biztos,hogy a díj az minden évben nőni fog.
Pl:Cigaretta automaták (Ausztriába szinte minden szupermarket előtt van),Vagy később mégiscsak megengedik a benzinkutaknak az árusítást.
Az is megtörténhet,hogy van egy szuper forgalmas dohányboltod,ezt látva állambácsi rád nyit egy Nemzeti dohányboltot,amit ő üzemeltet(a Szerződésben szó sincsen területi oltalomról,mint pl: Ausztriában)
Az árrés nem lesz magasabb!!(3 dohánygyári területi vezető is megerősített ebben,ők biztos nem engednek át a haszonból) max 4,5-5%,de aki ebben a szakmában dolgozott az még emlékszik rá,hogy anno 8%-ról indultunk,aztán a "kedves" gyártók az adó emeléseket a mi árrésünk csökkentésével kompenzálták.Vagy egy kicsit tekintsünk előre,2014-től betiltják a slim és mentolos cigit,2018-2020 körül a vágott dohányt,ettől se lesz könnyebb a dohányboltos helyzete.
Aztán ott van még az ellenőrzés,ami szinte mindennapos lesz,itt a legkisebb hiba is azonnal 200ezer,vagy azonnali bezárás,mondjuk ha kiszolgálsz egy parti drogoktól 40-nek kinéző tinit,mert úgyis olyat küldenek be vásárolni....ez sajnos tapasztalat.
Az én véleményem,ha valakinek van meglévő vállalkozása,ami most épp csak vegeteál saját üzlet helységgel és nincs szükség alkalmazottra,az gondolkodhat a pályázaton,de ha nem ismeri a kereskedelemnek ezt a területét előzőleg több szakmabelitől is informálódjon.Egyébként lakosonként átlag 4000forintal lehet számolni átlag(összes lakost értem).
Én mindenesetre megvárom a második kört,mert,hogy itt fognak érdekes dolgok történni az biztos.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!