Hogyan lehet valaki főállású anya?
A köznyelvben főállású anyaként ismert gyermeknevelési támogatásra való jogosultságot a családok támogatásáról szóló 1998. évi LXXXIV. tv. (Cst.) 23. §-a szabályozza.
A gyermeknevelési támogatást az a szülő, nevelőszülő vagy gyám veheti igénybe, aki saját háztartásban három vagy több kiskorút nevel. A támogatás a legfiatalabb gyermek 3. életévétől 8. életévének betöltéséig jár.
A jogosultság független az előzetes biztosítási időtől, illetve a család jövedelmi, vagyoni helyzetétől.
A gyermeknevelési támogatás havi összege – a gyermekek számától függetlenül – azonos az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegével (2007.01.01-től 26.830,- Ft, 2007.02.15-től 27.130,- Ft). Töredékhónap esetén egy naptári napra a havi összeg harmincad része jár. Az ellátás időtartama – 8,5 százalék nyugdíjjárulék levonása mellett – szolgálati időnek számít.
A támogatást a gyermekkel közös háztartásban élő szülők bármelyike igénybe veheti. Megállapodás hiányában a támogatást igénylő szülő személyéről – kérelemre – az illetékes városi gyámhivatal dönt.
A gyermeknevelési támogatásra vonatkozó igényt a lakóhely szerint illetékes Kincstárnál kell benyújtani az „Igénybejelentés gyermekgondozási támogatásra” című formanyomtatványon.
A gyermeknevelési támogatás iránti igényt írásban kell benyújtani. Egyidejűleg csatolni kell az elbíráláshoz szükséges tények, adatok igazolását (születési anyakönyvi kivonat, gyámkirendelő határozat, ha a gyám igényli az ellátást, illetve nevelőszülő esetén az arról szóló megállapodás). Az igénybejelentés napja az igény átvételének vagy a kérelem postára adásának igazolt napja.
Nem jár a támogatás annak a szülőnek, aki:
rendszeres pénzellátás bármelyikében részesül, (kivéve, ha a támogatás folyósítása mellett dolgozott és betegsége után táppénzt, baleseti táppénzt kap),
akkor sem jár, ha olyan gyermek után igényli a támogatást, akit ideiglenes hatállyal helyeztek el, átmeneti vagy tartós nevelésbe vettek, illetve 30 napot meghaladóan szociális intézményben tartózkodik,
előzetes letartóztatásban van, illetve szabadságvesztését tölti,
a gyermeket napi 5 órát meghaladóan napközbeni ellátást biztosító intézményben helyezi el.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!