Érdemes lenne Izlandban gondolkoznunk?
A barátommal 26 évesek vagyunk, és hajlunk a külföldre költözés felé. Arra gondoltunk, hogy olyan helyet keresünk, ami sosincs a híradóban, így jutottunk Izlandra. Kulturált, gyönyörű, kedvesek az emberek és nincs tömegnyomor.
Évekkel ezelőtt négy hónapot töltöttem kint, és nagyon tetszett, bár akkor még nem jött szóba a költözés.
Milyen papírokra lehet szükségünk? Mit kell mindenképp tudnunk? Mennyivel érdemes nekiindulni? Bármilyen infónak örülnénk!
Ha voltál már kint, akkor nem tudom, mennyit segít az alábbi kisfilm, de szerepel benne kint dolgozó magyar is:
Az hogy 26 évesek vagyunk, meg hogy hajlunk a külföldre költözés felé - ez nem sokat mond és lényegtelen is. Ami Izlandon fontos az az, hogy nem tagja az EU-nek, tehát munkavállalási engedélyt kell kérnetek - és kapnatok. Ahhoz pedig kellene egy jó kenyérkereső mesterség és állás (munkaszerződés). Azonkívül kezdnek jó angol nyelvtudás.
Lásd még: [link]
Köszönöm a válaszokat.
Angolul mindketten nagyon jól beszélünk, és azzal is tisztában vagyunk, hogy nem EU tagok. Ez alap.
Nyilván nem mennénk oda csak úgy egy bőrönddel, hogy akkor most itt élünk. A legeslegelső fázisban vagyunk, tehát csak a kutakodást kezdtük el. Bizakodó vagyok, mert sok barátom van kint, akik visszavárnak. Ha már biztosan így akarjuk, kikérem a véleményüket és a segítségüket is.
Minden estere találtam két nagyon jó facebookos oldalt, szóval most jönnek a hiteles válaszok és tanácsok.
Szia! Ezt a csoportot mindenképp érdemes megnézned ;)
Útlevél elég lesz, tőlem eddig mást nem kértek.
Munkavállalási engedély nem kell, csak állás meg lakcím és akkor pikk-pakk kaptok kennitala-t (10 jegyú személyi azonosító).
EEA tag (European Economic Area) Izland és Magyarország is így a munkavállalás nagyon egyszerű.
Ha 6 hónapot adót fizetve bárhol ledolgoztok bekerültök az egészségbiztosítási rendszerbe. Az orvosi vizsgálatokért azt hiszem még így is fizetni kell valamennyit de kevesebbett, mint 0-6. hónapig.
Érdemes tudni:
A tél elég kemény tud lenni, főleg ha északra mentek. Kevés a napfényes órák száma és lehet nagyon cudar az idő (hóviharok). Idén még június elején is esett a hó nálunk. Vannak akiknél depressziót vált ki, én is fontolgatom, hogy nem akarok még egy telet itt.
Kocsi lehet, hogy kelleni fog, nekem pl. 20 km-re van a legközelebbi város.
Ha úgy jöttök ki, hogy van állásotok (EURES-en keresztül pl.) akkor nem kell sok pénz. Kaja nekem egy hónapra 50-60 ezer HUF.
Az albérletek drágák, nekem egy éve egy pici szoba Reykjavíkban volt kb. 74 ezer HUF havonta, de lehetséges olyan állást szerezni, ahol szállást is adnak.
Az árak magasak, a minimálbér jelenleg kb. 330 ezer forint de épp mostanában akarják elérni, hogy felemeljék 400 ezerre (szakaszonként).
Köszönöm ez bizony nagyon hasznos volt!
Ezek alapján nem tűnik nehéznek a kiköltözés. Ha jól szűrtem le, te épp kint vagy, hogy élted meg? A hideg télen tényleg annyira rossz, hogy megérné otthagyni az országot? Ha nem veszed tolakodásnak, írnál egy kicsit többet a személyes benyomásaidról? Köszönöm!
Negatív tapasztalatom eddig még csak az időjárással volt. A tél hosszú, nem csak 4 hónap, talán október/november körül kezdődik és akár még júniusban is rúghat egy-kettőt, mielőtt kiszenved. Nem túl hideg, kb. mint otthon, de hosszú a sötétség, a mélyponton ha jól emlékszem 10-11 óra körül kel fel a nap és 16 körül már lemegy és közben sem süt igazán. Most télen sok volt a vihar, meg a vacak nedves, borús idő.
Megjegyzem én északon vagyok délen talán enyhébb.
A kevés napfény van akit depresszióssá tesz, van akit nem zavar.
Nyáron meg sosem megy le a nap. :) Éjjel is világos van.
Az izlandiak a magyarokhoz képest nekem kedvesnek és nyugdtnak tűnnek (megélhetési gondjaik nincsenek, háború az országukat sosem dúlta). Befogadó nép, vannak lengyel, thaiföldi, etióp (és magyar) bevándorlók, vegyes házasságok.
A média tele van feminizmussal és európában nekik volt először női miniszterelnökük.
Ami a kommunikációt illeti angolul el lehet boldogulni de ha igazán integrálódni akartok meg kell tanulnotok izlandiul (a főneveknek nemük van mint pl. a németben és 4 nyelvtani eset létezik).
Ami a munkát illeti, mi 8-tól 16-ig dolgozunk és közben 3 szünet van. Egy 9:40-10:00, egy 12:00-12:30 és egy 14:00-14:10. Szerintem elég laza. :)
Mikor dolgozni kezdtem automatikusan tagja lettem a szakszervezetnek, havonta levonnak a fizetésemből egy minimális tagdíjat de ezért cserébe belefizetnek mindenfélébe, repülőjegybe, tanfolyamba, sporttevékenységbe meg ki tudja még mibe, nekem ezek voltak.
Szóval szerintem ez egy remek kis ország, stresszmentes az élet, mindenütt béke van és érzed, hogy az emberek nem idegroncsok belül.
Persze ez sem a Mennyország, de magyar szemmel nézve elég jó hely.
Esetleg ezt is elolvashatod, ha érdekel:
http://www.gyakorikerdesek.hu/utazas__europa__5834945-ki-vol..
Egy nyarat töltöttem kint, hasonlók a tapasztalataim :) Bár nekem egy nagyon kedves barátom (izlandi), azt mondta, hogy a lengyeleket annyira nem kedvelik, rossz tapasztalatok miatt. Bár ez is tuti személyfüggő.
Egyedül mentél ki, vagy családdal/pároddal? Hogy találtál munkát? Szoktál találkozni magyarokkal? Mármint van közösségük?
Nem zaklatni szeretnélek, csak nagyon érdekelne néhány dolog :)
Személyfüggő, akik rendesen dolgoznak, azokat megbecsülik.
Én egyedül jöttem ki és az EURES-en keresztül találtam az első állásomat (ez egyéként egy be nem jelentett munka volt, mint később kiderült, de többek között arra jó volt, hogy megvessem a lábamat és később találjak egy legális állást).
Az EURES-en úgy találhattok munkát, hogy regisztráltok (ingyenes), elkészítitek az életrajzotokat, aztán elkezdtek keresgélni az adatbázisban, hogy milyen munkák vannak Izlandon. Ha találtok szimpatikus állást jelentkeztek rá, ez anno 2 éve egy kattintás volt (azóta nem tudom milyen az interface) és ezzel a munkáltató megkapja az önéletrajzotokat és ha titeket választ egyenesen veletek veszi fel a kapcsolatot.
Tehát jelentkeztem egy helyre és néhány nap múlva csengett a telefonom egy izlandi számmal és onnantól a leendő munkáltatómmal beszéltem meg a továbbiakat.
Egyszer beszéltem itt magyarral, egy 56-os emigránssal, nagy meglepetésemre semmi akcentusa nem volt pedig kb. 58 éve él már Izlandon. Ha szóba kerül, hogy magyar vagyok, gyakran válaszolják, hogy ismernek itt-ott meg ott magyart Izlandon, szóval élnek itt de, hogy közösségük van-e nem tudom, én sosem kerestem.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!